261 mln 64 tys. zł wyniosą dopłaty w programie „Mieszkanie dla młodych”
261 mln 64 tys. zł – tyle wynosi łącznie zarezerwowana do wypłaty w okresie 4 lat suma dopłat z budżetu państwa dla osób korzystających z programu „Mieszkanie dla młodych”. Dofinansowanie na rok 2014 przekroczy 191 mln złotych.
Mieszkania kupowane w programie należą do segmentu popularnego – mają średnią powierzchnię 53,38 m2. Program „Mieszkanie dla młodych” umożliwia również zakup domu jednorodzinnego – dotychczas jego średnia wielkość to 83,97 m2.
BGK przyznał dofinansowanie wkładu własnego 11 490 osobom. Po raz pierwszy złożony został wniosek z terminem wypłaty w 2017 r. Banki kredytujące zawarły już 9 766 umów kredytowych o łącznej wartości przekraczającej 1 mld 772 mln złotych.
Najwięcej wniosków złożyli mieszkańcy Pomorza (1 998 wniosków), Mazowsza (1 926 wniosków) oraz Wielkopolski (1 825 wniosków). Najmniej wniosków ze wsparciem państwa złożono na Opolszczyźnie (118 wniosków).
„Mieszkanie dla młodych” to program mający wpływ na społeczny i gospodarczy rozwój kraju. Umożliwia młodym ludziom poprawę zdolności kredytowej i obniża raty kredytu w całym okresie finansowania zakupu pierwszego mieszkania lub domu. Osoby zaciągające kredyt hipoteczny mogą otrzymać dzisiaj od 10 do 15 proc. dofinansowania ceny mieszkania w zależności od liczby dzieci w rodzinie i lokalizacji inwestycji, a w przypadku narodzin trzeciego i następnego dziecka dodatkowe 5 proc. z przeznaczeniem na spłatę kredytu.
Bank Gospodarstwa Krajowego
Obsługą finansową programu „Mieszkanie dla młodych” zajmuje się Bank Gospodarstwa Krajowego, działając na zlecenie Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.
BGK to jedyny w Polsce bank państwowy. Od początku istnienia wspiera społeczno-gospodarcze programy rządowe oraz programy samorządności lokalnej i rozwoju regionalnego. Obecnie Bank Gospodarstwa Krajowego realizuje, jak również jest pomysłodawcą wielu programów, służących rozwojowi gospodarczemu Polski. Prowadzi programy wspierania eksportu oraz programy infrastrukturalne, rozwija system poręczeń i gwarancji. Uczestniczy w finansowaniu jednostek samorządu terytorialnego, spółek komunalnych i zakładów opieki zdrowotnej, a także w realizacji programów związanych z poprawą sytuacji na rynku mieszkaniowym i dostępem Polaków do mieszkań. Zarządza i dystrybuuje środki unijne w skali krajowej i regionalnej. Jest instytucją wiodąca w procesie konsolidacji finansów publicznych.
Źródło: BGK
Może to Ci się spodoba
Kamienice coraz bardziej popularne
Rynek nieruchomości co jakiś czas przeżywa prawdziwe rewolucje. Od niedawna duże zainteresowanie zaczęły budzić kamienice. Do tej pory raczej niezauważane i pomijane przez inwestorów. Czy kamienice to rzeczywiście dobry interes,
Rynek chemii budowlanej w 2012 roku spadnie o 4,2%
Firma badawcza IBP Research, specjalizująca się w analizach rynku chemicznego i materiałów budowlanych, opracowała kolejny raport na temat dystrybucji materiałów budowlanych obecnie i na przestrzeni ostatnich lat. Na podstawie dotychczasowej
Kto płaci podatek od nieruchomości?
Podatek od posesji płaci właściciel. Gdy gmina zarządza budynkami nieprzekazanymi innym organizacją do użytku to musi uiścić od nich należną sumę podatku. Samorządy terytorialne zapłacą podatek od nieruchomości, gdy są
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!