Ukraina winduje ceny towarów
W centrum uwagi:
• Mocny początek tygodnia na rynkach pszenicy i kukurydzy
• Wzrost awersji do ryzyka – złoto w górę
• Ropa WTI na 5-miesięcznym maksimum
Piątkowa sesja na rynkach towarów odznaczyła się przewagą kupujących – notowania indeksu CRB wzrosły o 0,28%, docierając do poziomu 302,43 pkt. Dzisiejsza sesja ma szansę również zakończyć się wzrostami, bowiem na rynkach towarowych widać nerwowe reakcje inwestorów na wydarzenia na Ukrainie.
Mocny początek tygodnia na rynkach pszenicy i kukurydzy
Jednym z towarów, na rynku którego sytuacja na Ukrainie może wiele zmienić, jest pszenica. Cena tego zboża, po nerwowych przecenach w ubiegłym tygodniu, rozpoczęła bieżący tydzień luką wzrostową i wybiciem do najwyższego poziomu cenowego od połowy grudnia ub.r.
Dzisiejszy dynamiczny wzrost notowań pszenicy to efekt obaw o podaż tego zboża w rejonie Morza Czarnego. Region ten jest ważny z punktu widzenia globalnej produkcji pszenicy – w bieżącym sezonie Rosja i Ukraina mają łącznie wyprodukować 74 mln ton pszenicy, a eksportować 26,5 mln ton tego zboża, co odpowiada 17 procentom globalnego handlu.
Z podobną sytuacją mamy do czynienia na wykresie kukurydzy. Cena tego zboża dzisiaj rano wyraźnie rośnie i jest obecnie najwyższa od początku września ub.r. Również na rynku kukurydzy sytuacja na Ukrainie może mieć bezpośrednie przełożenie na podaż tego zboża. W tym sezonie Ukraina ma eksportować 18,5 mln ton kukurydzy, co stanowi 16% globalnego handlu tym zbożem.
Ewentualne trudności w dostawach zbóż z Ukrainy mogą wywindować ceny amerykańskiej pszenicy i kukurydzy, bowiem Ukraina jest konkurencją dla amerykańskich zbóż. Na ogół zboża z rejonu Morza Czarnego są tańsze, dlatego wielu importerów decyduje się właśnie na dostawy z Rosji i Ukrainy – i dopiero w przypadku jakichś trudności, przerzuca się na zboże z USA.
Wzrost awersji do ryzyka – złoto w górę
Ryzyko polityczne związane z Ukrainą w poniedziałek wspiera także cenę złota. Notowania tego kruszcu dotarły rano do okolic 1350 USD za uncję. Zainteresowanie inwestorów złotem wynika z dzisiejszego wzrostu awersji do ryzyka, na czym żółty kruszec – jako aktywo uważane za „bezpieczną przystań” – korzysta.
Napięcia na Ukrainie w krótkim terminie mogą wspierać notowania żółtego kruszcu. Obecnie najbliższym technicznym poziomem oporu jest rejon 1354-1361 USD za uncję.
Ropa WTI na 5-miesięcznym maksimum
Sytuacja na Ukrainie nie pozostała bez wpływu także na notowania ropy naftowej. Ryzyko rozwinięcia się konfliktu zbrojnego zaowocowało dzisiejszym wzrostem cen tego surowca. Notowania amerykańskiej ropy WTI dotarły do najwyższego poziomu od początku października ub.r.
Z technicznego punktu widzenia, najbliższy poziom oporu póki co wytrzymuje. Barierą dla byków jest bowiem rejon 103,80-104,80 USD za baryłkę.
Dorota Sierakowska
Analityk
Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Może to Ci się spodoba
Raport Apple i sytuacja we Włoszech sprzyjają optymizmowi
Wczoraj giełdy w największych krajach na świecie spokojnie rosły (m.in. pod wpływem spadających premii od włoskich obligacji)poza małą przerwą ok. 19:00 CET. Wtedy też na zhakowanym koncie jednej z agencji
Oczekiwane uspokojenie w Europie
Choć azjatyckie rynki kończą dzień spadkami, to jednak ich skala zmniejszyła się w ciągu dnia, a Nikkei wyszedł na mocny plus. Wyraźnie rosną kontrakty na S&P, co łącznie stwarza nadzieję
Raport walutowy
Od początku tygodnia na globalnym rynku obserwujemy małą zmienność. Dotyczy to również głównej pary walutowej – kurs EURUSD porusza się w wąskim przedziale wahań 1.2940 – 1.3030. W poniedziałek punktem
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!