Kupno mieszkania na rynku wtórnym – na własną rękę czy z biurem nieruchomości?

Kupno mieszkania na rynku wtórnym – na własną rękę czy z biurem nieruchomości?

Dlaczego kupujący decydują się na zakup używanego mieszkania? Czy nie lepiej i łatwiej wprowadzić się do nowego, niezużytego eksploatacją wnętrza? Okazuje się, że przypadku nowych inwestycji konsumenci nie mają pewności ich realizacji oraz mogą natknąć się na nieuczciwych deweloperów. Właśnie dlatego coraz częściej decydują się na nieruchomości z rynku wtórnego.

W przypadku już istniejących nieruchomości nabywcy mają możliwość sprawdzenia jej rzeczywistego stanu. Niestety również na rynku wtórnym na konsumentów czekają liczne pułapki, w postaci zapisów prawnych, nieuczciwych sprzedawców, czy zatuszowanych usterek konstrukcyjnych. Dlatego też, przed rozpoczęciem poszukiwań warto postawić sobie jedno ważne pytanie: Szukać mieszkania na własną rękę, czy może skorzystać z pomocy doświadczonego biura nieruchomości?

Wbrew pozorom kupno mieszkania na własną rękę jest rzeczą niezwykle angażującą i długotrwałą, a pominięcie najdrobniejszego uchybienia w prawie lub dokumentacji może mieć bardzo kosztowne skutki dla nowego właściciela. W przypadku tak skomplikowanego procesu nabywczego być może warto zwrócić się o pomoc do wykwalifikowanych i doświadczonych pośredników, którzy ułatwią nie tylko wybór lokalizacji, ale także sprawdzą za nas stan prawny i techniczny nieruchomości. „W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na rynku zakupu nieruchomości coraz więcej środków inwestujemy w kapitał ludzki – prowadzimy skrupulatną rekrutację i prowadzimy szkolenia, aby nasi specjaliści podnosili swoje kwalifikacje i mogli sprostać oczekiwaniom najbardziej wymagających klientów. Dzięki temu osoby decydujące się na zakup mieszkania nie muszą już poszukiwać ofert na własną rękę i ryzykować nieuczciwą transakcję. Dodatkowo INDEPRO Nieruchomości jako pierwsza w Polsce agencja nieruchomości wprowadziła zakup bez prowizji bez względu na ofertę, dzięki czemu kupujący nie ponosi dodatkowych kosztów inwestując środki wyłącznie w zakup nieruchomości.”- mówi Monika Szymańska, Dyrektor warszawskiego oddziału INDEPRO Nieruchomości.

Doświadczeni agenci nie tylko pomogą zaoszczędzić czas stracony podczas przeglądania niezliczonej ilości ofert, ale także dostosują wybrane propozycje do oczekiwań i możliwości finansowych klientów. Agenci doradzą, sprawdzą czy inwestycja warta jest swojej ceny oraz wynegocjują jej ostateczny koszt. Biuro nieruchomości zapewni również odpowiednie bezpieczeństwo: sprawdzi dokumenty, stan zadłużenia, oraz osoby zameldowane. Korzystając z biura nieruchomości kupujący nie muszą się również martwić o umowę przedwstępną, zadatek, czy umowę przeniesienia własności.

Czy warto zatem rozpoczynać poszukiwania mieszkania na własną rękę? Kupujący mogą przekonać się sami, sprawdzając jakie problemy czekają ich podczas wybierania odpowiedniej nieruchomości.

Poniżej przedstawiamy 5 najważniejszych aspektów, które każdy powinien mieć na uwadze szukając lokalu na rynku wtórnym :

1.LOKALIZACJA I KOMUNIKACJA

Lokalizacja jest pierwszym i podstawowym elementem, na który zwraca się uwagę przy zakupie mieszkania. Decyzja ta powinna być zatem dokładnie przemyślana, pod kątem bezpieczeństwa, komfortu i wygody. Kluczowym elementem jest możliwość szybkiego dojazdu do pracy lub szkoły, a także bliskie położenie placówek medycznych i sklepów. W przypadku osób zmotoryzowanych istotna jest również ilość miejsc parkingowych oraz możliwość posiadania garażu. Należy również zwrócić uwagę na otoczenie oraz ludzi mieszkających w okolicy i sprawdzić czy zapewniają odpowiedni spokój oraz bezpieczeństwo. Warto jednak przy zakupie mieszkania zwrócić też uwagę na kwestie mniej osobiste, np. to w jaki sposób kształtowały się ceny w danym rejonie w ostatnich latach. Dzięki temu zmniejszmy ryzyko start w sytuacji, gdybyśmy zmuszeni byli sprzedać nieruchomość po kilku latach.

2.STAN TECHNICZNY

Pomijając już walory wizualne nieruchomości, kupujący powinni dokładnie zbadać stan techniczny budynku, najlepiej przy udziale specjalisty. Należy zwrócić szczególną uwagę na instalację wodną i elektryczną, a także na stan okien. Pominięcie tych aspektów może bowiem skutkować kosztownymi remontami, które nie były wliczane w cenę zakupu mieszkania. Sprawdzamy również, czy świeżo pomalowane ściany nie kryją pleśni lub grzyba, co może świadczyć o wadliwej wentylacji i dużej wilgotności pomieszczeń.

3. DOKUMENTACJA

Zanim nabywca zdecyduje się na kupno danej nieruchomości musi sprawdzić, czy sprzedający jest rzeczywistym właścicielem mieszkania. Podstawowym dokumentem w tym przypadku jest posiadanie aktu własności, czyli notarialnego zapisu o wcześniejszym nabyciu przez sprzedającego oferowanej nieruchomości, bądź przydziale, w przypadku gdy posiada on spółdzielcze prawa do lokalu. W przypadku mieszkania spółdzielczego należy dodatkowo uzyskać zaświadczenie wydane przez spółdzielnię mieszkaniową, mówiące, że nie ma zastrzeżeń względem zobowiązań obecnego właściciela i sprzedaży danej nieruchomości innym nabywcom. Należy również sprawdzić czy dane widniejące na dokumentacji notarialnej są zgodne z danymi osobowymi sprzedającego. Gdy sprzedaż nieruchomości dokonywana jest przez osobę trzecią, należy wymagać również aktu notarialnego świadczącego o pełnomocnictwie.

4. STAN PRAWNY

Dodatkowe dokumenty potrzebne są również w sytuacji, gdy mieszkanie pochodzi ze spadku. Wówczas sprzedający winien jest przedstawić nabywcy orzeczenie sądu, stwierdzające nabycie spadku, bądź zaświadczenie o dziedziczeniu. Z kolei gdy decydujemy się na zakup mieszkania hipotecznego, musimy sprawdzić dokładnie wpis z księgi wieczystej i stan zadłużenia danej nieruchomości.

5. UMOWA PRZEDWSTĘPNA

Gdy kupujący znajdą właściwą nieruchomość i dojdą do porozumienia z właścicielem, co do warunków sprzedaży, powinni spisać ustalenia w formie umowy przedwstępnej sprzedaży. Sporządzenie takiego dokumentu spowoduje, że strony umowy nie będą mogły bezkarnie zmienić jej warunków, co gwarantuje kodeks cywilny. Ważne by umowa została spisana w postaci aktu notarialnego, a nie umowy cywilnoprawnej, co daje dodatkowe zabezpieczenie w przypadku gdy sprzedający zechce zmienić zdanie.

 

Źródło: INDEPRO Nieruchomości

Previous Oczy inwestorów zwrócone na ECB - raport dzienny FX
Next Rekordowy import ropy naftowej do Chin - raport surowcowy

Może to Ci się spodoba

Nieruchomości 0 Comments

Czy w 2015 r. będzie łatwiej o kredyt hipoteczny?

Z zaciągnięciem kredytu opłaca się zaczekać osobom, które mają dwoje lub więcej dzieci i które chcą skorzystać z programu MdM. W przyszłym roku mogą bowiem uzyskać nawet dwukrotnie wyższą dopłatę.

Nieruchomości 0 Comments

Podejmowanie uchwał we wspólnocie mieszkaniowej

We wspólnotach mieszkaniowych liczących więcej niż 7 lokali bieżącymi sprawami wspólnoty kieruje wybrany zarząd, wybierany przez właścicieli lokali, lub ewentualnie podmiot, któremu na podstawie odrębnej umowy powierzono sprawowanie zarządu –

Nieruchomości 0 Comments

Ubezpiecz mieszkanie na święta

Wraz z początkiem grudnia rozpoczyna się okres przygotowań do świąt. W sklepach można już znaleźć świąteczne dekoracje, a w radiu słyszymy więcej charakterystycznych melodii. Część z nas już od dawna

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź