Oddalanie się od wsparcia
W USA byki stały w poniedziałek przed zadaniem potwierdzenia, że zeszłotygodniowa obrona wsparcia technicznego była czymś poważnym, a nie nieistotnym odbiciem. Nie było to bardzo trudne zadanie, bo raportów makro i publikacji wyników kwartalnych spółek było niewiele.
Raport o marcowej o sprzedaży domów na rynku wtórnym pokazał, że sprzedaż spadła o 0,6 proc. Oczekiwano, że wzrośnie o 0,6 proc., a do tego dane z poprzedniego miesiąca zostały zweryfikowane delikatnie w dół. Ceny jednak wzrosły, a zmiany w sprzedaży były tak małe, że można uznać te dane za neutralne.
Na rynku akcji przed sesją raporty kwartalne opublikowały Caterpillar i Halliburton. W obu przypadkach rynek zareagował wzrostem cen akcji spółek. Akcje Caterpillara na początku sesji taniały, bo spółka obniżyła prognozy na ten rok, ale potem też zaczęły drożeć, bo szef firmy powiedział, że sektor wydobywczy uderzył już o dno. Najmocniej drożały spółki z sektora wysokich technologii pod wodzą Microsoftu.
Początek sesji przebiegał jednak pod znakiem dominacji niedźwiedzi. Indeksy spadały, ale już po dwóch godzinach, kiedy indeks S&P 500 nie dotykał nawet średniej 50. sesyjnej, byki zaatakowały i pewnie poprowadziły indeks na północ. Powodów oprócz techniki (broni się wsparcie to trzeba kupować) dla zwyżki nie było żadnych.
Pod koniec sesji w Kanadzie policja poinformowała o udaremnieniu poważnego zamachu na linie kolejowe, co chyba nieco obóz byków zatrzymało. Sesja zakończyła się wzrostem indeksów, ale przestrzegałbym przed wyrażaniem opinii mówiących o tym, że korekta się zakończyła. Możliwe jest jeszcze utworzenie formacji głowy z ramionami lub podwójnego szczytu. Powiedziałbym nawet, że jest to bardziej prawdopodobne niż pokonanie szczytu z tego roku i kontynuowania hossy.
Na GPW początek poniedziałkowej sesji był nerwowy, co wynikało z podobnego zachowania innych giełd, ale po godzinie byki zaczęły przeważać. Najmocniej na wzrost WIG20 wpływały drożejące akcje KGHM (mimo tego, że cena miedzi nadal spadała). Po okresie marazmu, ale przed rozpoczęciem sesji w USA na rynku pojawiła się lekka tendencja do osuwania się indeksów.
W końcu niedźwiedzie przycisnęły mocniej i indeks dotknął poziomu neutralnego. Jeszcze gorzej zachowywał się MWIG40. Potem WIG20 zabarwił się nawet na czerwono, ale dzięki fixingowi zakończył dzień na poziomie neutralnym, czym nie odbiegał od tego jak zachowały się giełdy zachodniej Europy. Oczywiście układ techniczny w niczym się nie zmienił.
Piotr Kuczyński
Główny Analityk
Może to Ci się spodoba
Poranny komentarz walutowy – czy Tusk osłabi złotego
Przed tygodniem pisaliśmy, iż temat taśm z Markiem Belką zniknie z rynku tak szybko, jak się pojawił. Okazało się jednak, iż „Wprost” dozuje doznania i medialnie temat nie tylko żyje,
Raport walutowy
Od początku tygodnia na globalnym rynku obserwujemy małą zmienność. Dotyczy to również głównej pary walutowej – kurs EURUSD porusza się w wąskim przedziale wahań 1.2940 – 1.3030. W poniedziałek punktem
Komentarz PLN: PLN konsoliduje po mocniejszym otwarciu tygodnia
Wtorkowy, poranny handel na rynku złotego przebiega pod znakiem utrzymania wczorajszej konsolidacji po mocniejszym otwarciu tygodnia. Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,1945 PLN za euro, 3,3760 PLN wobec
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!