Wenezuela wyprzedaje ropę
Jednym z najważniejszych wydarzeń wtorkowej sesji była ogłoszenie informacji o zawarciu porozumienia handlowego między Chinami a Wenezuelą, na mocy którego rząd w Caracas otrzyma od Pekinu linię kredytową w wysokości 4 mld dolarów w zamian za dostęp do tamtejszych złóż ropy naftowej. „Pieniądze przeznaczymy na mieszkania, rolnictwo, drogi, przemysł, transport, energetykę, górnictwo, naukę i technologię” – czytamy w opublikowanym przez prezydenta Nicolasa Maduro oświadczeniu. Obecnie Chiny są dla Wenezueli drugim po Stanach Zjednoczonych rynkiem zbytu „czarnego złota”, z którego przychody zapewniają ponad 96% dochodów tego kraju. Wiele wskazuje na to, że dla pogrążonej w długach i uzależnionej od importu Wenezueli wyprzedanie zasobów naturalnych jest jedynym sposobem spłaty bieżących zobowiązań. W efekcie, z 640K baryłek ropy naftowej dostarczanych każdego dnia do Państwa Środka, ponad 260K będzie przeznaczone na pokrycie zobowiązań wobec Chińczyków.
Podczas dzisiejszej sesji uwagę inwestorów znad Wisły przyciągną informacje o dynamice sprzedaży detalicznej (prognoza 4.1% r/r) oraz stopie bezrobocia (prognoza 12.1%) w Polsce. W ciągu dnia poznamy także decyzję BoE w sprawie przyszłości polityki monetarnej Wielkiej Brytanii.
dr Maciej Jędrzejak, Dyrektor Zarządzający Saxo Bank Polska
Może to Ci się spodoba
DAX na wsparciu, Dow Jones na szczycie
Sytuacja na głównych światowych parkietach coraz bardziej się różnicuje. DAX skasował całą tegoroczną zwyżkę i szuka wsparcia. Po krótkiej przerwie Dow Jones ustanawia kolejny rekord. Warszawa cięgle w szponach niedźwiedzi.
Poczekajmy na maj
Dzisiejsza sesja prawdopodobnie nie przyniesie większych emocji, choć będzie sporo danych makroekonomicznych. Na te o kluczowym znaczeniu trzeba jednak będzie poczekać do piątku. Na świecie wciąż nie widać oznak zbliżania
Raport dzienny Forex
Wykresy rentowności amerykańskich obligacji nie wskazują na „jastrzębi” scenariusz w którym Rezerwa Federalna zapowiada rychłe ograniczanie skali programu QE3. Byłoby jednak pewnym błędem sądzić, że FED będzie chciał pozostać relatywnie
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!