Komentarz PLN: Złoty w dół w ślad za umocnieniem USD, rynek czeka na dane z USA
Poranny, środowy handel na rynku polskiej waluty przynosi próbę stabilizacji po wczorajszej spadkowej sesji. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,1485 PLN za euro, 3,0944 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,4112 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,214% (10YT), choć w trakcie sesji zeszły już do okolic 3,18%.
Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku złotego przyniosło lekkiego osłabienie polskiej waluty w ślad za pogłębieniem spadków na eurodolarze. Impuls spadkowy na PLN pojawił się w trakcie sesji europejskiej, a następnie został nieznacznie zniwelowany podczas kolejnych godzin handlu. Wskazuje to, iż najprawdopodobniej mieliśmy do czynienia z paroma większymi zleceniami, które dość skutecznie wpłynęły na wycenę na płytkim, wakacyjnym rynku. Analogiczny ruch wystąpił na węgierskim forincie, jednak dynamika ruchu przyniosła wyraźnie słabszego HUF’a o ok. 0,7%. Wśród innych ciekawych wydarzeń warto wspomnieć o tym, iż decydenci UE osiągnęli porozumienie w sprawie nałożenia na Rosję sankcji w związku z kryzysem na Ukrainie. Obostrzenia mają objąć sektor paliwowy i zbrojeniowy, towary podwójnego zastosowania i technologie wrażliwe. Decyzja o sankcjach ogłoszona została pod koniec sesji w Europie, stąd trudno na razie oceniać ich wpływ na rosyjskie aktywa (MCX, RUB). Wydaje się jednak, iż po wczorajszym słabszym handlu w Stanach dzisiejsza sesja może przynieść w konsekwencji wzrost awersji do ryzyka na rynkach, co odbije się również na wycenach walut CEE.
W trakcie dzisiejszej sesji GUS opublikuje dane dot. ostatecznych wyników obrotów handlu zagranicznego w okresie I-XII 2013 r. Inwestorzy skupią się jednak na serii publikacji z USA, która rozpoczęta zostanie o 14:15 przez raport ADP (wstęp do piątkowego wskazania NFP). Następnie na rynku pojawią się wstępne dane dot. amerykańskiego PKB za II kw., gdzie wartość poniżej 3,00% odebrana zostanie jak zawód i niespełnienie rynkowych oczekiwań. O godz. 20:00 dodatkowo poznamy decyzję FOMC w zakresie stóp procentowych oraz potencjalnego, dalszego zmniejszenia programu QE o 10 mld USD. Generalnie oczekiwania co do kolejnych wskazań z USA są obecnie bardzo wysokie (stąd wysoka wycena USD na rynku), w konsekwencji rodząc pole do silnego ruchu korekcyjnego w przypadku wskazań odbiegających od konsensusu.
Z rynkowego punktu widzenia zachowanie kursu PLN przez ostatnie kilkadziesiąt godzin wskazuje na możliwe dalsze spadki. „Trigger’em” jest tutaj wybicie na USD/PLN, które w wyniku umocnienia USD na szerokim rynku przyniosło sforsowanie oporu na 3,08 PLN i rozpoczęcie ruchu w kierunku 3,11 na USD/PLN. Próby realizacji analogicznego scenariusza obserwujemy również na EUR/PLN, gdzie domyślny opór znajduje się obecnie w okolicach 4,1560 PLN. Dodatkowo warto wspomnieć o podejściu koszyka BOSSA PLN w okolice 100 pkt., bazując na historii wskaźnika zejście poniżej ww. bariery wskazuje na zbytni spadek wartości PLN na rynku.
Konrad Ryczko
Analityk
Makler Papierów Wartościowych
Może to Ci się spodoba
Byki górą
W USA początek miesiąca rozpoczął się od przeceny. To była jednak jednorazowa przecena. Potem indeksy dzielnie odrabiały straty i nawet słabe dane z rynku pracy tego nie zmieniły. Część graczy
Ropa naftowa na nowym minimum
Euro (EUR) umacnia się kolejny dzień z rzędu w stosunku do dolara amerykańskiego (USD) osiągając poziom 1.2494, przed ogłoszeniem wyników aukcji operacji refinansujących (European Targeted LTRO). Europejski Bank Centralny (EBC)
Raport walutowy
Waluty Euro (EUR) spadło z wysokiego poziomu 1.3397 do wartości 1.3304 wobec dolara amerykańskiego. Para odwróciła swój zwyżkowy trend przed publikacją wstępnego PKB dla USA, która będzie miała miejsce dzisiaj
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!