Royal Baby zjednoczy Królestwo

Royal Baby zjednoczy Królestwo

Informacja o drugiej ciąży księżnej Cambridge zbiegła się w czasie z dyskusją na temat przyszłości Szkocji, gdzie 18 września odbędzie się referendum niepodległościowe. Jak wynika z ostatniego sondażu przeprowadzonego przez ośrodek badawczy YouGov, za odłączeniem od Wielkiej Brytanii może opowiedzieć się nawet 51% wyborców. Zdaniem analityków, zerwanie trwającej od ponad 300 lat unii pociągnie jednak za sobą szereg konsekwencji ekonomicznych oraz postawi pod znakiem zapytania stabilność finansów publicznych. „Szkocja myśli, że stanie się drugą Kanadą, ale znacznie bardziej prawdopodobne jest to, że skończy jak Hiszpania, tylko bez słońca” – czytamy w opublikowanym wczoraj na łamach „New York Times” felietonie Paula Krugmana. Niepokój podzielają także inwestorzy, którzy w obawie o stabilność brytyjskiej gospodarki, wyprzedają funta – od początku września br., stracił wobec dolara ponad 3%. Biorąc pod uwagę niesłabnącą sympatię, jaką wśród Szkotów cieszy się brytyjska rodzina królewska, wiele wskazuje jednak na to, że ostatecznie to właśnie wiadomość o jej powiększeniu może okazać się argumentem przesądzającym o pozostaniu Szkocji w granicach Zjednoczonego Królestwa, a tym samym powrocie zaufania do brytyjskiej waluty.

Dzisiejsza sesja rozpoczęła się od publikacji protokołu z ostatniego posiedzenia BoJ. Uwagę inwestorów przyciągnęły także informacje o dynamice produkcji przemysłowej oraz bilansie handlu zagranicznego w Wielkiej Brytanii. Popołudniu, zza Oceanu napłyną natomiast wiadomości o aktualnej sytuacji na kanadyjskim rynku nieruchomości.

 

dr Maciej Jędrzejak, Dyrektor Zarządzający Saxo Bank Polska

Previous Funt pod presją przed przemówieniem Carneya
Next 14-miesięczne maksima na parze USD/RON

Może to Ci się spodoba

Komentarze rynkowe 0 Comments

Minutki Fed sprzyjają wzrostom na Wall Street

Jednym z najważniejszych wydarzeń środowej sesji była publikacja protokołu z lipcowego posiedzenia FOMC. Zdaniem ekonomistów, mimo iż kondycja amerykańskiego rynku pracy nie wróciła jeszcze do normalności, to w ostatnim czasie

Komentarze rynkowe 0 Comments

Bardzo dobre dane ze Stanów i gołębi Mario

Pomimo iż większość inwestorów oczekiwała wczoraj wiele po komunikacie Banku Anglii i konferencji prezesa EBC, to te wydarzenia wbrew pozorom nie miały tak silnego wpływu na rynki, jak publikowane także

Komentarze rynkowe 0 Comments

Poranny komentarz walutowy – funt delikatnie zyskuje po minutes

Środa to dzień publikacji raportów z niedawnych posiedzeń banków centralnych. Dokument Banku Anglii już znamy, wieczorem poznamy zapis dyskusji z październikowego spotkania Komitetu Fed. Na razie obserwujemy umiarkowane umocnienie funta.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź