Krajobraz po szkockim referendum – Raport dzienny FX
Wyniki, jakie poznaliśmy dzisiaj rano nie były…. dużym zaskoczeniem dla rynku. W ostatnich dniach sondaże pokazywały nieznaczną przewagę zwolenników utrzymania Szkocji w Zjednoczonym Królestwie. Niemniej reakcją rynku na spływające dzisiaj rano wyniki było umocnienie się funta. Niemniej później przewagę zyskali sprzedający brytyjską walutę. To realizacja zysków, ale w dłuższym terminie funt może powrócić do zwyżek – motorem ruchu będzie powrót oczekiwań związanych z terminem pierwszej podwyżki stóp procentowych przez Bank Anglii. Rynek zakłada, że dojdzie do tego w lutym 2015 r., a więc na kilka miesięcy przed posunięciem FED. Oczywiście, kluczowy wpływ na takie oczekiwania będą mieć napływające dane makro. Te jednak nie są do końca przekonywujące za w/w scenariuszem, chociaż szef BOE zapewniał ostatnio, że jesteśmy bliżej, niż dalej na drodze do podwyżki stóp.
•GBP/USD: Mocne wsparcie to okolice 1,6305-1,6327
•EUR/USD: Małe zainteresowanie T-LTRO zwiększa prawdopodobieństwo użycia „bardziej niestandardowych” działań
Apetyt na dolarowe aktywa wciąż się utrzymuje, co pokazuje chociażby zachowanie się par USD/JPY notującego nowe maksima, czy też AUD/USD. Dzisiaj dobrze to widać po zachowaniu się EUR/USD, a także GBP/USD. W efekcie koszyk BOSSA USD powrócił w kluczowe okolice 71,58 pkt. Jeżeli uda się je trwale pokonać, to celem będzie szczyt ustanowiony po komunikacie FED z minionej środy tj. 71,76 pkt. Niemniej wciąż wydaje się, że korekta na dolarze ma szanse się rozwinąć, gdyż argumenty zwolenników amerykańskiej waluty są już rynkom powszechnie znane…
Wykres dzienny BOSSA USD
W takim układzie kluczowe będzie zachowanie się indeksu wokół poziomu 71,21 pkt, który jeżeli zostałby przebity, dałby sygnał do spadku nawet w okolice 70,00-70,20 pkt.
GBP/USD: Mocne wsparcie to okolice 1,6305-1,6327
Ten rejon jest oparty m.in. o weekendową lukę sprzed półtora tygodnia (to wtedy rynki przeżyły szok po publikacji sondażu sugerującego, że Szkocja może jednak zerwać ponad 300-letnią unię polityczną z Wielką Brytanią). Czy tam dojdziemy? Dzisiaj zmienność GBP/USD jest spora. Najpierw szczyt na 1,6523 po tym jak zaczęły napływać wyniki referendum, a 5-godzin później minimum na 1,6352. W ujęciu dziennym struktura wzrostowa jest jednak zachowana. To zmieniłby dopiero spadek poniżej 1,6260 (linia wzrostowa trendu). Tym samym w perspektywie kolejnych dni (zakładając korektę par powiązanych z USD) należałoby spodziewać się wzrostów w okolice 1,6640 (to rejony szczytów z przełomu sierpnia i września)
Wykres dzienny GBP/USD
EUR/USD: Małe zainteresowanie T-LTRO zwiększa prawdopodobieństwo użycia „bardziej niestandardowych” działań
Podczas wczorajszego przetargu tanich pożyczek dla banków komercyjnych, czyli pierwszej tury tzw. T-LTRO zainteresowanie środkami z ECB nie było duże. Wprawdzie po pieniądze sięgnęło aż 255 banków, ale łączna kwota to 82,6 mld EUR wobec szacowanych przez rynek 100-130 mld EUR. Kolejny przetarg zaplanowano na 11 grudnia. Dla ECB może być to sygnał, że bardziej pożądanymi byłyby bardziej niestandardowe działania w postaci szerokiego programu ABS (został on już zapowiedziany od przyszłego miesiąca, a szczegóły poznamy 2 października), a nawet klasycznego QE, czyli skupu obligacji rządowych, co niektórzy nie wykluczają od I kwartału 2015 r. Tym samym nie są to zbyt dobre informacje dla euro.
Na wykresie EUR/USD widać jednak, że udaje się utrzymywać powyżej kluczowych 1,2858, które wczoraj zostały tylko na chwilę naruszone (1,2833). To daje szanse na rozbudowanie korekty wzrostowej w kolejnych dniach. Kluczowe opory to rejon 1,2920, którego nie udało się trwale naruszyć, a później 1,2980-1,3000 i cel w postaci okolic 1,31. Spadek poniżej 1,2858 będzie oznaczał też rychłe zejście poniżej 1,2833 i test kluczowej strefy 1,2750-1,2800, gdzie przebiega m.in. ważne zniesienie Fibo 61,8 proc. w okolicach 1,2790.
Wykres dzienny EUR/USD
Opracował: Marek Rogalski – Główny analityk walutowy DM BOŚ
Może to Ci się spodoba
Dzień banków centralnych
Od początku tygodnia kurs pary EURUSD porusza się w szerokim na około 65 pipsów kanale horyzontalnym, wyznaczonym przez sąsiednie poziomy Fibonacciego 0 i 23.6. Dzisiejsza decyzja ECB ws. poziomu stóp
Przegląd poranny 23 września
Sesja amerykańska: Podczas amerykańskiej sesji notowania eurodolara wystrzeliły w dół i zbliżyły się do poziomu 1,2815 USD, jednak ostatnie godziny sesji przyniosły wyraźne odreagowanie tego ruchu i główna para walutowa
FED w centrum uwagi – Raport dzienny FX
Dzisiejszy wieczór będzie zdominowany przez informacje napływające po zakończonym posiedzeniu amerykańskiego banku centralnego. Rynek będzie wyczulony na zmiany odnośnie sformułowania „considerable time”, które opisuje czas utrzymywania niskich stóp procentowych. Niezależnie
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!