Odreagowanie na złotym – komentarz PLN

Odreagowanie na złotym – komentarz PLN

Początek bieżącego tygodnia jest dla polskiego złotego okazją do odrobienia części strat z poprzedniego tygodnia. Indeks BOSSAPLN, który wczoraj rano zbliżył się do poziomu 97 pkt., ostatecznie nie zdołał przekroczyć tej bariery, a jego wartość wzrosła i również dzisiaj rano kontynuuje ruch w górę.

1

Wykres 1. Notowania BOSSAPLN – dane dzienne.

W poniedziałek kalendarz danych makro nie obfitował w istotne informacje z Polski, dlatego notowania polskiej waluty podążały pod dyktando sytuacji na eurodolarze. Poniedziałkowe delikatne odbicie kursu EUR/USD pozwoliło także złotemu na odreagowanie.

Nie bez znaczenia była także sytuacja techniczna na parach powiązanych z PLN. Notowania USD/PLN wczoraj otarły się o poziom 3,30, który okazał się ważnym poziomem oporu i powstrzymał notowania tej pary walutowej od dalszych wzrostów. Dzisiaj kurs tej pary walutowej ustabilizował się w okolicach 3,2820-3,2900.

2

Wykres 2. Notowania USD/PLN – dane dzienne.

O podobnym, technicznym odreagowaniu możemy mówić także w przypadku notowań EUR/PLN. Wartość tej pary walutowej wczoraj zbliżyła się do technicznego oporu w okolicach 4,19 i właśnie w tym rejonie podaż wykazała zwiększoną aktywność, spychając notowania EUR/PLN w dół. Dzisiaj rano cena tej pary walutowej porusza się tuż powyżej technicznego wsparcia w okolicach 4,17.

3

Wykres 3. Notowania EUR/PLN – dane dzienne.

Częściowo za wczorajsze odreagowanie polskiej waluty odpowiadały słowa członka RPP, Jerzego Hausnera, który wyraził wątpliwość co do zasadności obniżania stóp procentowych w obecnej sytuacji rynkowej. Hausner powiedział, że nie jest przekonany, że taki ruch pobudziłby gospodarkę i inflację.

Niemniej jednak, nie zmienia to faktu, że cięcie stóp na październikowym posiedzeniu RPP jest bardzo prawdopodobne. Obecnie w wartości polskiego złotego jest już uwzględniona obniżka stóp o 25 pkt. bazowych.

Dzisiaj w kalendarzu makro pojawią się dane dotyczące salda rachunku bieżącego w Polsce za II kwartał, jednak prawdopodobnie nie będą one miały istotnego przełożenia na kurs polskiej waluty. Złoty będzie poruszał się wciąż pod dyktando szerokiego rynku i danych z kluczowych gospodarek świata.

 

Dorota Sierakowska
DM BOŚ

Previous Przegląd poranny 30 września
Next Poranny komentarz walutowy – Odreagowanie dolara nowozelandzkiego

Może to Ci się spodoba

Komentarze rynkowe 0 Comments

Surowcowa klątwa nad Książęcą

W czwartek inwestorzy przypomnieli sobie, że indeks naszych blue chips wciąż pozostaje pod znaczącym wpływem spółek surowcowych i ten fakt kształtuje w dużej mierze nastroje na całym warszawskim parkiecie. Od

Komentarze rynkowe 0 Comments

Rośnie sprzedaż podłóg drewnianych

Zdaniem producentów ożywienie na rynku podłóg drewnianych wynika przede wszystkim ze wzrostu zamożności polskiego społeczeństwa. Konsumenci poszukują elementów wykończenia wnętrz o wyższym standardzie, niż to było kilka lat temu. W I

Komentarze rynkowe 0 Comments

Oczekiwane zwyżki na otwarciu w Europie

Słabsze niż oczekiwano dane z amerykańskiego rynku pracy mogą okazać się impulsem do kupowania akcji, ponieważ – według niektórych ocen – odkładają one w czasie kolejne decyzje Fed. Sprawa ciekawa

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź