Komentarz PLN: PLN stabilny czekając na FED
Środowy, poranny handel na rynku złotego przynosi utrzymanie paro-sesyjnej konsolidacji z lekkim wskazaniem na próbę rozegrania mocniejszego PLN. Polska waluta wyceniana jest przez inwestorów następująco: 4,2135 PLN za euro, 3,3083 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,4933 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,632% w przypadku papierów 10-letnich.
Ostatnie kilkanaście godzin handlu na polskich aktywach nie przyniosło znaczących zmian w układzie sił na rynku, gdyż inwestorzy czekają przede wszystkim na dzisiejsze zakończenie posiedzenia FED. Określenie perspektyw dla polityki monetarnej w USA będzie stanowić kluczy punkt stanowiska FOMC, gdzie rynek czeka na podtrzymanie bardziej jastrzębiego stanowiska oraz „zakręcenie kurka” z tanim dolarem w postaci QE. Pewną barierą pozostaje silny dolar na rynku, niemniej wydaje się, iż ww. scenariusze są najbardziej prawdopodobne. W konsekwencji stanowią one negatywny czynnik dla wyceny walut emerging market, które znów mogą znaleźć się pod presją wraz z ponownie drożejącym dolarem amerykańskim. Najprawdopodobniej dlatego ostatnie próby umocnienia polskiej waluty zostały zanegowane (24.10). W kraju warto bliżej przyjrzeć się wypowiedzi członka RPP, A. Rzońcy, który w wywiadzie dla GW stwierdza, że nie widzi podstaw do dalszych cięć stóp procentowych w Polsce. Przypomnijmy, iż rynek spodziewa się, że w listopadzie dojdzie do kolejnego dostosowania polityki monetarnej kontynuując ruch z października. Z punktu widzenia długu większe znaczenie ma obecnie stanowisko FED, gdyż zapowiedź podwyżek stóp procentowych podwyższyłaby rentowności amerykańskich obligacji, w konsekwencji podbijając również rentowność na PL10YT.
W trakcie dzisiejszej sesji brak jest znaczących publikacji makroekonomicznych z Polski. Większość dzisiejszych publikacji z szerokiego rynku zostanie najprawdopodobniej względnie pominięta czekając na sygnały z FED ok. godz. 19:00. W kraju bliżej przyjrzeć warto się dopiero poniedziałkowemu wskazaniu z zakresu przemysłowego PMI.
Z rynkowego punktu widzenia po niedawnych testach ograniczeń konsolidacji, zarówno na 4,2330 PLN jak i 4,2050 PL za euro, rynek przeszedł w stan neutralny z lekkim wskazaniem na dalsze próby umocnienia polskiej waluty. Inwestorzy jednak głównie czekają na posiedzenie FED i to jest najważniejszy czynnik w perspektywie najbliższych godzin. Jeżeli FOMC zaprezentuje relatywnie neutralny komunikat założyć może próbę rozegrania mocniejszego PLN oraz pozostałych walut EM, czyli ruch w kierunku 4,1950 PLN za euro oraz 3,4670 CHF/PLN. W innym przypadku presją podażowa zostanie utrzymana.
Konrad Ryczko
Analityk
Makler Papierów Wartościowych
Może to Ci się spodoba
Wall Street redukuje korektę, Warszawa się zastanawia
S&P500 w ostatnich dniach o niemal połowę zmniejszył skalę korekty. O jej losach przesądzą dane dotyczące rynku pracy. Od nich zależeć będzie tempo działań Fed. WIG20 stara się powstrzymać przecenę.
Wall Street nadal w fazie wyczekiwania
Czwartek był w USA kolejnym dniem, kiedy to gracze mogli spróbować zbliżyć indeksy do rekordów. Dane makro znowu niespecjalnie przełożyły się na rynkowe nastroje. Wyniki spółek i czekanie na cała
Komputronik chce być prywatną firmą i wycofuje się z giełdy
Większościowi akcjonariusze firmy Komputronik, polskiej sieci sklepów oferujących m.in. sprzęt komputerowy, podjęli decyzję o zamiarze całkowitego przejęcia spółki i wycofaniu jej z warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Rodzina Buczkowskich chce długoterminowo zaangażować się w rozwój
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!