Komentarz surowcowy

Komentarz surowcowy

Podczas wczorajszej sesji na rynkach towarowych przeważali sprzedający, a indeks CRB zanotował spadek o 0,40 proc. do poziomu 286,53 pkt.

Stronę popytową wspierał fakt, że w środę po raz kolejny wzrosła wartość amerykańskiego dolara (US Dollar Index zanotował wzrost o 0,11% proc.).

Krótkotrwały optymizm na rynku ropy naftowej

Pozytywne nastroje panowały wczoraj przede wszystkim na rynku surowców energetycznych. Notowania ropy naftowej, zarówno WTI, jak i Brent, wczoraj podrożały po raz pierwszy od tygodnia. Optymizm inwestorów na tych rynkach można w pewien sposób tłumaczyć pozytywnymi nastrojami na amerykańskim rynku akcji, gdzie indeksy pobijały kolejne rekordy, nawet pomimo słabych danych makro.

Stronie popytowej na rynku ropy wczoraj pomogła także informacja o spadku zapasów tego surowca w USA. Wczoraj dane na ten temat zaprezentował amerykański Departament Energii (DoE).

DoE wyliczył, że w ubiegłym tygodniu zapasy ropy w USA spadły o około 600 tysięcy baryłek. Tym samym, nie potwierdziły się wtorkowe wyliczenia Amerykańskiego Instytutu Paliw (API), które pokazały wzrost zapasów. Dane DoE sprzyjały więc optymistom na rynku ropy, ponieważ inwestorzy obawiali się pobicia kolejnego rekordu zapasów ropy w USA.

Jednak strona popytowa okazała się zbyt słaba, by zdominować rynek na dłużej. Już dzisiaj rano cena ropy naftowej kontynuuje spadki. Obecnie za baryłkę ropy WTI trzeba zapłacić już niewiele ponad 93 USD. Najbliższe techniczne wsparcie znajduje się właśnie w okolicach 93 USD za baryłkę. Jeśli zostanie ono pokonane, to prawdopodobnym scenariuszem będzie zniżka cen ropy WTI do okolic 90 USD za baryłkę.

Fala upałów a wzrost cen gazu w USA

Jeszcze lepiej strona popytowa radziła sobie wczoraj na rynku gazu ziemnego. Po wzroście o ponad 1,30 proc., notowania tego surowca powróciły ponad poziom 4 USD za mln BTU.

Bezpośrednią przyczyną optymizmu inwestorów na rynku gazu ziemnego jest pogoda w północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych. Ostatnio rejony te doświadczyły fali gorącego powietrza. Prawdziwie letnia pogoda sprawiła, że wzrósł popyt na gaz ziemny w celach klimatyzacji. Jest to o tyle ciekawa sytuacja, że zaledwie kilka dni temu wiele budynków w tej części USA było ogrzewanych. Popyt na gaz ziemny generowany jest zarówno przez wykorzystanie urządzeń grzewczych, jak i przez klimatyzację pomieszczeń, dlatego brak okresu przejściowego i typowo wiosennej pogody sprzyja wzrostom cen tego surowca.

Dzisiaj notowania gazu ziemnego nieco wzrosły, jednak jest to zwyżka bardzo delikatna. Dla kształtowania się cen tego surowca w najbliższym czasie nadal istotna będzie pogoda. Dzisiaj warto też zwrócić uwagę na planowany cotygodniowy raport amerykańskiego Departamentu Energii dotyczący zmiany zapasów gazu ziemnego w USA w ubiegłym tygodniu. Według ankiety przeprowadzonej przez agencję Bloomberg, rynek prognozuje wzrost zapasów o 95 mld stóp sześciennych, a więc o większą ilość niż 5-letnia średnia dla tego okresu (+83 mld st. sześc.).

 

 

Dorota Sierakowska
Analityk

Previous W dużych spółkach podobnie jak w gospodarce
Next Raport dzienny Forex

Może to Ci się spodoba

Komentarze rynkowe 0 Comments

20–30 proc. transakcji na rynku nieruchomości jest obsługiwanych przez pośredników

W Kanadzie czy USA pośrednicy uczestniczą w ok. 80 proc. transakcji na rynku nieruchomości. W Polsce ten odsetek jest ponad trzykrotnie niższy, ale stopniowo rośnie, dlatego pośrednik to zawód z przyszłością –

Komentarze rynkowe 0 Comments

Poranny komentarz giełdowy – w oczekiwaniu na EBC

Dzisiejszy dzień przynosi odbicie na europejskich parkietach, które wczorajszą sesję zakończyły spadkami po tym jak na rynku pojawiły się spekulacje dotyczące tarcia pomiędzy członkami EBC. Z kolei indeksy w USA

Komentarze rynkowe 0 Comments

Warszawa odrabia straty, Wall Street bije rekordy

Nasze indeksy z mozołem niwelują lukę, powstałą po ukraińskiej panice. Słabnąca dynamika tego ruchu sugeruje dużą ostrożność inwestorów, choć obroty są dość wysokie. Tymczasem w Nowym Jorku wskaźniki odważnie wyznaczają

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź