Zamiast kosztownego kredytu
Korzystne położenie geograficzne, wciąż niskie jak na Europę koszty pracy, coraz lepsza infrastruktura drogowa i potężny rynek detaliczny. Z tych powodów w wielu rejonach Polski powstało wiele centrów logistycznych i magazynów obsługujących nie tylko lokalnych klientów. To wciąż dobry pomysł na biznes, lecz pod warunkiem dobrej lokalizacji i odpowiednio wyposażonego magazynu.
Zamiast kredytu i finansowania z własnych zasobów
Chociaż wiele osób zapomniało już o niedawnym kryzysie gospodarczym, to jednak prowadząc biznes, należy dbać o zapasy pieniądza gwarantujące płynność finansową w przypadku załamania koniunktury lub kiedy kontrahenci będą zwlekać z zapłatą za towar czy usługę. Dlatego też coraz chętniej zamiast kosztownych inwestycji w grunty i powierzchnię magazynową, przedsiębiorcy wybierają leasing nieruchomości.
Rodzaje nieruchomości, które można objąć leasingiem
Wciąż przepisy leasingowe wielu przedsiębiorcom wydają się niejasne, co czasem skutkuje, że omijają tę formę wspierania i rozwoju firmy. Należy więc choć po trosze przybliżyć, jakie nieruchomości i na jaki czas może obowiązywać umowa.
Do grupy nieruchomości, jakie mogą stać się przedmiotem leasingu zalicza się przede wszystkim budynki jakie są wykorzystywane w prowadzeniu działalności gospodarczej. Są więc to: biura, hale fabryczne, hale magazynowe, pojedyncze lokale będące osobną własnością oraz grunty. Zgodnie z przepisami dotyczącymi leasingu operacyjnego umowa leasingowa nie może być zawarta na okres mniejszy niż 10 lat. Warto nadmienić, że leasing operacyjny umożliwia odpisanie pełnej wartości rat leasingowych w kosztach uzyskania przychodu. Trzeba także pamiętać, że leasing operacyjny stosuje tylko do zabudowań – grunty nie podlegają amortyzacji i dlatego też razem z leasingiem operacyjnym na zabudowania, strony podpisują umowę leasingu finansowego lub dzierżawy gruntów.
Inną formą pozyskania nieruchomości wraz z gruntem jest leasing finansowy. W takim przypadku raty podzielone są na dwie części – kapitałową oraz odsetkową, która jest kosztem uzyskania przychodu dla leasingobiorcy. Istotne znaczenie ma to, iż istnieje możliwość dowolnego podziału rat na części odsetkową i kapitałową. Dzięki temu przedsiębiorca ma wpływ na to, jakie w danym czasie będzie płacił podatki i w jakiej wysokości.
Na własność
Przedsiębiorcy, którzy korzystają z leasingu nieruchomości, bez względu na rodzaj umowy zawsze mają możliwość wykupu na koniec umowy leasingowej. Opcja warta rozważenia nie tylko przez przedsiębiorców działających w logistyce.
Może to Ci się spodoba
Warto inwestować w fundusze zagraniczne?
Znacznym zainteresowaniem w kraju cieszą się majątki spółek zagranicznych. Ich działanie poza granicami naszego kraju nie określa ich małej efektywności. Ponad 45% działań polskich to akcje inne niż polskie, które
Inwestowanie w indeks przynosi większe zyski niż fundusze akcji
Mijają cztery lata od pojawienia się na naszej giełdzie pierwszego funduszu typu ETF. Nie można jednak powiedzieć, żeby instrument ten spotkał się z dużym zainteresowaniem ze strony polskich inwestorów. A
W rekordowym tempie przybywa nowych lokali mieszkalnych. Popyt nie hamuje
Deweloperzy nie zwalniają tempa. W ciągu ostatniego roku wystąpili o pozwolenie na budowę ponad 83 tys. mieszkań. Tylko w maju rozpoczęli budowę 8,3 tys. lokali, co jest jednym z najlepszych wyników w historii. Popyt też
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!