Numizmatyka – kto na tym zarabia?

Numizmatyka – kto na tym zarabia?

Złote i srebrne numizmaty, repliki monet, medale patynowane – producenci wyrobów kolekcjonerskich prześcigają się z ofertą, proponując różnorodne wyroby, często w nietypowych kształtach. Dla wielu zbieranie numizmatów to hobby, dla innych – rodzaj inwestycji lub sposób na ulokowanie kapitału. Wyroby numizmatyczne to również dobry pomysł na niebanalny prezent. Gdzie bezpiecznie dokonać zakupu numizmatów? I co przed zakupem warto o nich wiedzieć?

Wydawałoby się, że głównym czynnikiem definiującym wartość wyrobu numizmatycznego jest wykorzystany do jego wyrobu kruszec. Złote repliki monet są więc droższe od tych wykonanych ze srebra, a duży wpływ na ich ceny mają aktualne notowanie tych metali. W odróżnieniu do inwestycji w złote sztabki, cena wyrobów numizmatycznych, oprócz wartości materiału, zwiększona jest o tak zwany dodatek kolekcjonerski. Wynosi on od 10 do 20 procent i wynika z kosztów wykonania takiego produktu – wyroby numizmatyczne charakteryzują się bowiem pięknym wykończeniem, są więc idealnym pomysłem na prezent. Numizmaty kolekcjonerskie mogą także występować w nietypowych kształtach, spotkać więc można wyroby prostokątne czy kwadratowe, a nawet przypominające kształtem gwiazdę albo serce. Wykorzystany do produkcji numizmatu materiał to jednak nie jedyny czynnik determinujący wartość numizmatów.

Rynek numizmatyczny

Czynników determinujących cenę numizmatu – oprócz wykorzystanego materiału i kosztu produkcji – jest niezwykle dużo, szczególną uwagę zwrócić należy przede wszystkim na sytuację na rynku numizmatycznym. Cena niektórych wyrobów może być bowiem wyższa w wyniku dużego popytu lub spekulacji kolekcjonerów. Monety historyczne lub rzadkie wyroby kolekcjonerskie, których na rynku jest niewiele, kosztować będą najwięcej, do obrotu takimi wyrobami wymagana jest więc odpowiednia wiedza i świadomość rynkowa. Przed zakupem produktów określanych przez sprzedawców jako „unikaty” warto jednak zasięgnąć porady specjalistów, rynek numizmatyczny pełen jest bowiem fałszywych wyrobów i oszustów, którzy wykorzystują niewiedzę do osiągnięcia łatwego zysku. A czy na zakupie numizmatów można właściwie zarobić?

Inwestycja czy hobby?

Złoto w kulturze i historii kojarzone jest z bogactwem i stabilnością. Coraz więcej inwestorów docenia korzyści płynące z lokowania majątku w złotych wyrobach – sztabkach oraz monetach bulionowych i kolekcjonerskich – nie tylko w kontekście poszukiwania alternatywnych form oszczędzania, ale także jej dywersyfikacji. Inwestycja w złoto jest bowiem nawet dla najaktywniejszych graczy giełdowych formą zabezpieczenia na nieoczekiwane sytuacje, głównie ze względu na odporność złota na kryzysy ekonomiczne, inflację i zawirowania na rynkach walutowych. I choć złoto inwestycyjne występuje w różnych formach, inwestorzy preferują zakup monet bulionowych (nazywanych także inwestycyjnymi), które w odróżnieniu od numizmatów są jedynie nośnikiem złota, a na ich wartość nie ma wpływu sytuacja na rynku kolekcjonerskim czy dodatkowe koszty wyrobu. W przypadku numizmatyki nie warto patrzeć na produkty kolekcjonerskie wyłącznie z perspektywy inwestycji kapitału, ich wartość jest bowiem zależna od specyfiki rynku i tego, ile ktoś jest gotowy za dany wyrób zapłacić. Numizmatyka to także rodzaj hobby, pasja związana z poznawaniem historii monet oraz docenienie piękna i sztuki ich wytwarzania.

Czym jest próba złota?

Niezależnie od celu, w jakim kupujemy produkt numizmatyczny – czy jest to inwestycja, zakup na prezent czy forma kolekcjonerskiego hobby – bardzo istotna jest próba, z jakiej jest wykonany numizmat. Od lat bowiem, do wyrobu biżuterii, monet i produktów inwestycyjnych stosuje się stopy złota z innymi metalami, co wynika z charakterystyki czystego złota, które jest metalem plastycznym i miękkim. Uzupełnienie złota stopem innych metali ma więc na celu zabezpieczenie przed uszkodzeniem, zwiększenie jego twardości oraz temperatury topnienia. Próba złota to ustandaryzowany system oznaczania zawartości czystego złota w stopie – na przykład próba 900 oznacza, że stop w 90% składa się z czystego złota, a próba 333 (w jubilerstwie nazywana próbą szóstą) wskazuje na to, że stop składa się jedynie w 33,3% ze złota. Oznaczenia te są więc niezwykle ważne w określeniu wartości danego produktu i zgodnie z prawem każdy wyrób jubilerski musi posiadać wybitą próbę, uzupełnioną o literę odpowiadającą urzędowi probierczemu. Gdzie w takim razie najbezpieczniej kupować numizmaty?

Zakup numizmatów

Wspominaliśmy już o czyhających na początkujących kolekcjonerów i niedoświadczonych inwestorów oszustach, którzy kuszą ogłoszeniami o sprzedaży „certyfikowanych” i „unikatowych” wyrobach ze złota i srebra. Należy unikać tego rodzaju produktów i wybierać jedynie sprawdzonych producentów i dystrybutorów. W Polsce dobrym miejscem do zakupu numizmatów jest sklep Mennicy Polskiej, firmy działającej na rynku numizmatycznym od 250 lat. Dostępne w ofercie Mennicy monety i numizmaty (zobacz np.: https://www.mennica.com.pl/monety-i-numizmaty/katalog) cechują się najwyższą jakością i spełniają wszelkie międzynarodowe standardy. Warto przy tym wspomnieć, że Mennica Polska jest obecnie jedynym w Polsce producentem monet obiegowych i kolekcjonerskich emitowanych przez Narodowy Bank Polski. Jest także w naszym kraju największym dystrybutorem złota inwestycyjnego, stąd sklep Mennicy Polskiej jest również rekomendowany jako bezpieczne miejsce zakupu innych wyrobów inwestycyjnych.

Previous Wciąż niskie nakłady państwa na opiekę zdrowotną
Next Rośnie popularność nieruchomości komercyjnych szytych na miarę

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

W Polsce zostało już niewiele firm do prywatyzacji. Na pewno znaleźliby się chętni na porty lotnicze

W Polsce zostało już niewiele przedsiębiorstw nadających się do prywatyzacji. Według banku Société Générale, gdy ceny prądu pójdą w górę, Skarb Państwa będzie bardziej skłonny do przekształceń własnościowych sektora energetycznego. Inwestorzy

Wiadomości 0 Comments

IKEA rośnie w Warszawie

IKEA zapowiada ekspansję na polskim rynku. W 2018 roku otworzy trzeci sklep w Warszawie. Nowa placówka to tylko część strategii dla stolicy. Firma zapowiada rozwój kanału e-commerce, zwiększając zasięg sklepu internetowego. Jeszcze

Wiadomości 0 Comments

P. Obłój (CVC): Podpisanie transakcji sprzedaży PKP Energetyka w perspektywie kilku tygodni. Fundusz da gwarancję zatrudnienia i utrzymania inwestycji

CVC Capital Partners otrzymał wyłączność na prowadzenie negocjacji w sprawie przejęcia PKP Energetyka. Obecnie trwa proces audytu portfela sprzedażowego spółki. Zawarcie transakcji ma się odbyć w ciągu kilku tygodni. Jej finalizacja jest

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź