Jak wybrać odpowiedni soundbar?

Jak wybrać odpowiedni soundbar?

Soundbar to rodzaj głośnika lub zintegrowanego systemu audio, z wąską, wąską i wydłużoną obudową. Najprostsze modele mają dwa głośniki. Jednak modele z wyższej półki mogą mieć ich znacznie więcej. Najbardziej zaawansowane modele mogą mieć nawet dwanaście głośników, nie licząc specjalistycznych projektorów dźwięku, które mieszczą kilkadziesiąt przetworników w jednej obudowie.

Niektóre modele wyposażone są w zewnętrzny subwoofer. Głośnik niskotonowy to element, który zapewnia mocne basy i lepsze wrażenia podczas seansu filmowego.

Użytkownicy nie muszą rozmieszczać poszczególnych głośników, w przeciwieństwie do tradycyjnych systemów kina domowego. Mogą być one rozmieszczone w jednej wiązce, która zazwyczaj znajduje się pod telewizorem.

Soundbar, zwłaszcza wysokiej jakości, może zapewnić dźwięk przestrzenny niemal kinowy, o ile zostanie połączony z odpowiednimi rozwiązaniami technicznymi. Efekt ten nie jest jednak tak rozległy, jak mógłby być. Soundbary mogą być stosowane jako substytut wielokanałowych systemów kina domowego. Nie zastąpią jednak kina domowego.

Rodzaje soundbarów

Soundbary są dostępne w różnych wersjach i mają różne funkcje. Istnieją dwa rodzaje soundbarów: jednoczęściowe soundbary z subwooferami lub bez oraz dwuczęściowe soundbary z oddzielnymi subwooferami. Jest to zasadnicza różnica. Subwoofer może być umieszczony samodzielnie i nie wpływa na inne głośniki (brak rezonansu). Generuje też większe ciśnienie akustyczne, co przydaje się podczas oglądania filmów akcji. Bas jest czymś, co widzowie uwielbiają czuć na swoim ciele.

Głośnik niskotonowy wbudowany w soundbar może być wystarczający, jeśli soundbar ma być używany do słuchania muzyki. Może to być nawet lepsza opcja. W tym przypadku głośniki mają lepszą spójność dźwięku i mogą przetwarzać niższe tony z mniejszą mocą.

Które rozwiązanie jest najlepsze? Zazwyczaj warto wybrać konfigurację dwuczęściową. Soundbar bez wbudowanego głośnika będzie oferował mniejszą głębię.

Przeczytaj również: Optymalny System Dla Początkujących – Dwukanałowe Stereo Kontra Wielokanałowe Kino Domowe

Soundbary: Najważniejsze cechy.

Ważne jest, aby przy wyborze soundbara do systemu audio-video lub domowego systemu audio zwrócić uwagę na wiele cech.

Kompatybilność – przed zakupem urządzenia upewnij się, że będzie ono współpracować z dekoderami dźwięku Twojego telewizora. Warto również sprawdzić gniazda, aby mieć pewność, że soundbar będzie można podłączyć do odpowiedniego urządzenia.

Moc – Jest to ważny parametr, który należy wziąć pod uwagę analizując specyfikację soundbara. O ile większa moc nie musi oznaczać lepszej jakości dźwięku, o tyle wskazuje, jak wysoką temperaturę mogą one odprowadzić, aby nie uległy uszkodzeniu. Moc ma wpływ na głośność wytwarzanego dźwięku. Producenci zazwyczaj podają kompletne parametry dla całego zestawu.

Dekodery dźwięku – poza mocą, istotny wpływ na dźwięk mają wbudowane dekodery. Najpopularniejsze są Dolby Digital i jego następcy Dolby TrueHD oraz Dolby digital Plus. Dolby ProLogic II (system odpowiedzialny za poprawę efektu surround), Dolby DTS-HD i DTS HD Master Audio to standard w domowych systemach multimedialnych HD. Dolby Atmos i DTS:X dostępne są w bardziej zaawansowanych modelach. Systemy te zapewniają kinowy efekt dźwiękowy. Informacje na ten temat można znaleźć w specyfikacjach produktów. Obsługa Dolby Digital może być wykorzystywana do oglądania telewizji, ale entuzjaści kina i miłośnicy dobrego dźwięku i obrazu powinni szukać modeli bardziej kompatybilnych z systemami surround.

Soundbary mogą posiadać dodatkowe elementy, które poprawiają jakość dźwięku i rozszerzają jego funkcjonalność. Warto zwrócić na nie uwagę przy zakupie, ale nie powinny one przyćmić najważniejszego elementu, jakim jest generowanie dobrej, satysfakcjonującej jakości dźwięku.

Łączność bezprzewodowa – najtańszych soundbarów nie da się podłączyć do urządzenia za pomocą kabla. Na rynku dostępne są jednak modele, które posiadają moduły Bluetooth i Wi-Fi. Pozwala to na wybieranie i słuchanie utworów za pomocą smartfona.

Złącza – omawiane urządzenia posiadają jedno lub więcej złączy HDMI. Złącze USB jest obecnie „najważniejsze”. Przydatne są zarówno złącza cyfrowe, jak i analogowe.

Kompatybilność z multiroom – soundbary coraz częściej wyposażone są w funkcjonalność multiroom. Przykładem są systemy Bluesound oraz funkcjonalność MusicCast firmy Yamaha. Urządzenia te, poza zwykłymi funkcjami soundbara, mogą przesyłać dźwięk do innych urządzeń podłączonych do tego samego systemu soundbara. Funkcja Multiroom umożliwia słuchanie w wielu pomieszczeniach lub różnych utworów jednocześnie. Obejmuje to przesyłanie strumieniowe dźwięku z telewizora podłączonego za pomocą soundbara do innych urządzeń w domu.

Dodatkowe rozwiązania – W dzisiejszej erze smart home urządzenia umożliwiające bezprzewodową komunikację znajdziemy na tablecie lub smartfonie. Dzięki temu będziemy mogli dowolnie sterować ich działaniem. W kilku modelach można znaleźć odtwarzacz CD/DVD. Lub, jeśli ktoś jest bardziej popularny, wbudowany tuner radiowy.

 

Soundbary: Zalety i wady

Zarówno soundbary, jak i kino domowe mają swoje plusy i minusy. Każde z tych urządzeń audio może być wykorzystywane do czegoś więcej niż system dźwiękowy telewizora. Jeśli szukasz wysokiej jakości dźwięku, możesz wybierać zarówno spośród soundbarów, jak i głośników stojących. Soundbar może nie oferować takich samych opcji jak kino domowe, ale ma pewne zalety, które mogą sprawić, że warto go mieć. Należą do nich niższa cena, mniejsza przestrzeń instalacyjna i lepsza jakość dźwięku niż w przypadku telewizora. Należy również pamiętać o ograniczeniach dźwięku. Żaden soundbar nie może zapewnić takiej samej jakości dźwięku jak kino domowe. Soundbary mają również ograniczenia w zakresie możliwości ich konfiguracji.

Jaki soundbar powinienem kupić? A może kino domowe?

Trudno odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wszystko zależy od naszego budżetu, ilości miejsca, jakie mamy do dyspozycji na system dźwiękowy, a także od naszych indywidualnych preferencji i estetyki. Zarówno soundbary, jak i kina domowe mają swoich zwolenników i przeciwników, co może przekładać się również na zalety i wady obu urządzeń.

Wybierz soundbar jeśli:

  • Nie możesz wydać dużych pieniędzy na system nagłośnienia.
  • Mieszkasz w małym mieszkaniu lub w domu wielorodzinnym czy apartamentowcu.
  • Chcesz mieć system audio, który będzie współgrał z telewizorem i będzie prosty.
  • Twój telewizor wisi na ścianie. Chcesz go wyróżnić za pomocą systemu audio.

Wybierz kino domowe jeśli:

  • Oczekujesz wyższej jakości dźwięku.
  • Dysponujesz większym budżetem na system audio.
  • Masz dużą powierzchnię mieszkalną/dom.
Previous Jak usunąć nadmiar żelaza w wodzie?
Next World of Wacraft - Lost Veil Anzu - co warto wiedzieć

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Elektroniczne teczki kadrowe

Elektroniczne teczki kadrowe pozwalają na kontrolę informacji, które do tej pory miały formę papierową. E-dokumenty to sposób na usprawnienie pracy działów HR i stworzenie porządku. Jakie są korzyści z cyfryzacji

Wiadomości 0 Comments

Dziennie w wypadkach drogowych poszkodowanych jest 66 osób

Pod względem wypadków na liczbę przejechanych kilometrów i liczby ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych Polska plasuje się pod koniec europejskich rankingów. W 2016 roku w 33,5 tys. wypadków zginęło ponad 3 tys. osób.

Wiadomości 0 Comments

Handel internetowy napędza polski rynek przesyłek

Rynek przesyłek w Polsce wart jest 1,4 mld euro i wciąż rośnie. Co roku przesyłanych jest ponad 300 mln paczek. Jak wynika z raportu Gemius, ponad 40 proc. klientów wybiera dany sklep ze

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź