Jak pozbyć się skoszonej trawy z ogrodu?
Co zrobić ze ściętą trawą z mojego ogrodu? To ważne pytanie, na które musi odpowiedzieć sobie każdy właściciel trawnika. W wielu gospodarstwach domowych tradycją jest weekendowe koszenie. Problem w tym, że istnieje wiele sposobów na pozbycie się trawy. Jak pozbyć się trawy po koszeniu?
Każdy, kto kiedykolwiek wrzucał skoszoną trawę do plastikowych worków wie, że nie jest to dobre rozwiązanie. Po jednym dniu trawa zaczyna gnić i uwalniają się z niej soki. Kończysz z zielonym bałaganem, z którym nie wiesz jak sobie poradzić. Zielony sok może również wyciekać z torebki. To nie jest przyjazne dla środowiska. Ta trawa jest doskonałym źródłem biomasy, którą można wykorzystać. Można to zrobić samemu, lub możemy wynająć firmę, która to zrobi.
Kompostowanie trawy
Skoszoną trawę można kompostować, ale zawsze należy się z nią odpowiednio obchodzić. Nie powinno być jej zbyt dużo. Ważne jest, aby kompost był zróżnicowany. Nie uzyska się żadnego kompostu, jeśli kompostuje się tylko trawę. Dobrym pomysłem jest dodawanie do kompostu wszystkiego, co się chce. Aby rozluźnić strukturę kompostu, warto od czasu do czasu dodać trochę materiału. Do kompostu można dodawać korę, małe gałęzie lub liście. Mieszanie kompostu należy wykonywać od czasu do czasu. Kompost zawierający ściętą trawę należy również często mieszać. Najlepiej jest suszyć trawę przez co najmniej dwa dni przed włożeniem jej do kompostownika. Straci ona całą swoją wodę i nie będzie gnić.
Kosiarka wyposażona w tryb mulczowania
Mulczowanie to coś, o czym zapewne słyszałeś. Funkcja ta umożliwia kosiarce zmielenie trawy na drobny proszek i rozrzucenie go po trawniku. Dzięki temu ścinki trawy nie są wyrzucane do ogrodu, a Ty nie musisz się nimi przejmować. Mulczowanie pomaga odżywiać trawnik i sprawia, że rośnie on szybciej. Zapobiega również jego wysychaniu w lecie.
Choć to wszystko są wielkie korzyści, muszę również wskazać na wady. Głównym powodem jest to, że trawnik szybko stanie się filcowy, jeśli nie jest odpowiednio ściółkowany. Konieczne będzie częstsze wertykulowanie. Jeśli zdecydujemy się na mulczowanie, trawnik musi być koszony często, co najmniej dwa razy w tygodniu. Zbyt wysoka ściółka spowoduje, że trawa nie zostanie dokładnie rozdrobniona. Całe źdźbła trawy znajdą się na trawniku.
Mulczowania nie należy wykonywać za każdym razem. Ułatwi to koszenie co drugi lub trzeci raz. Można kupić kosiarkę mulczującą, która nie mulczuje całej trawy. Dźwignia służy do określania, która część trawy ma być mulczowana, a która trafia do kosza.
Zobacz również: Top 10 najlepszych kwiatów do ogrodu.
Ściółkowanie na grządkach
Ekologiczni ogrodnicy, którzy uwielbiają ściółkować swoje rabaty kwiatowe ściętą trawą, z pewnością zainteresują się tym rozwiązaniem. Nie przekona to jednak tych, którzy uwielbiają zadbane grządki. Choć nie wygląda to zbyt atrakcyjnie, ma wiele korzyści. Skoszona trawa jest bogatym źródłem próchnicy. Jest bogata w azot i spowalnia wzrost chwastów. Powinna być rozłożona w 10 cm warstwie. Pomoże to w zatrzymaniu wilgoci w glebie. Nie można stosować mulczu na trawie, która zakwitła, ponieważ jej nasiona szybko kiełkują w glebie.
Podczas projektowania ogrodu należy unikać miejsc, w których trawnik styka się z ogrodzeniem. Jeśli znajdziesz takie miejsce w swoim ogrodzie, prawdopodobnie trudno będzie tam ściąć trawę. Aby ułatwić sobie pracę, należy umieścić kilka ściętych źdźbeł trawy pod siatką lub podmurówką. Trawa nie będzie tam rosła, a koszenie kolejnego trawnika będzie o wiele łatwiejsze.
Okrywanie roślin na zimę
Zimowe okrycie można również wykonać ze skoszonej trawy. Wrażliwe rośliny należy chronić przed mrozem, przykrywając je grubą warstwą ściółki. Ruń jest lekka i podatna na zdmuchiwanie przez zimowe wiatry. Najlepiej umieścić ją między pędami i liśćmi krzewów wrażliwych na mróz, takich jak hortensje. Innym rozwiązaniem jest owinięcie rośliny siatką drucianą i umieszczenie w niej pokosu.
Pojemniki na odpady zielone
Wiele osób posiada małe ogrody, które utrudniają korzystanie z kompostownika lub suszenie trawy. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest pozbycie się skoszonej trawy. Najmniejszy pojemnik na odpady zielone, o pojemności 1,7m3, mieści 25 tradycyjnych worków na śmieci. Jeśli przyjmiemy, że na jedno koszenie trawnika o powierzchni 100-200 m2 zbieramy od 1 do 2 worków 80-litrowych, to trawę ze swoich ogrodów może wrzucić do pojemnika około 15 sąsiadów. Ponieważ jest czterokrotnie mniejszy od kontenera na gruz o pojemności 7 m3, kontener ten nie zajmuje dużo miejsca na podjeździe czy przed ogrodzeniem. Można umówić się z sąsiadami, że co weekend będą podstawiać kontener przed każdy dom. Koszt na jedno gospodarstwo domowe to około 12 zł.
Odbiór przez przedsiębiorstwa oczyszczania miasta
Mamy podpisaną umowę na odbiór odpadów komunalnych z firmą. Są oni zobowiązani do odbierania odpadów zielonych raz na dwa tygodnie od marca do listopada. Muszą być one zapakowane w specjalne worki, które spełniają wymagania firmy. Zazwyczaj są one przezroczyste, aby pracownicy mogli zobaczyć, co znajduje się w środku. Niestety, nie są one wystarczające, ponieważ latem trawniki muszą być koszone co drugi tydzień. Po kilku dniach trawa będzie miała okropny zapach, jeśli będzie trzymana w plastikowym worku.
Mam nadzieję, że w jakimś stopniu pomogłam Państwu z tym ogromnym problemem. Nie wolno wyrzucać trawy do lasu. To jest zaśmiecanie. Nie wyrzucaj jej na podwórko sąsiada ani przez płot.
Może to Ci się spodoba
Japonia, Indie i Indonezja dobrymi miejscami na inwestycje
Jeżeli dane makroekonomiczne będą dobre, japoński rynek akcji jeszcze przez jakiś czas będzie jednym z najlepszych do inwestowania. Polityka tamtejszego banku centralnego jest ukierunkowana na utrzymanie kursu jena na niskim poziomie w stosunku
Branża winiarska stawia na ekologiczną produkcję
Koneserzy win kierują się przy wyborze trunku nie tylko szczepem winogron i krajem pochodzenia. Coraz częściej zwracają uwagę na sam proces produkcji – podkreśla właściciel firmy Bodegas Torres. Dlatego firma stawia na
Obieg dokumentacji w firmach będzie szybszy i tańszy
Firmy mogą zaoszczędzić co najmniej 60 proc. czasu na obsługę danego procesu po wprowadzeniu elektronicznych dokumentów. W ten sposób oszczędzają również koszty i usprawniają obsługę klienta. Wprowadzenie w pełni cyfrowego obiegu dokumentów
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!