Rynki kapitałowy, walutowy i pieniężny – jakie są między nimi różnice?
Chociaż rynki walutowy, kapitałowy i pieniężny są częścią rynku finansowego, to między nimi występują istotne różnice. Jeżeli masz w planach inwestowanie posiadanych oszczędności, poznaj charakterystykę tych rynków. Sprawdź też, który z wymienionych rynków najlepiej spełni Twoje oczekiwania.
Czym wyróżnia się rynek kapitałowy?
Rynek kapitałowy to część rynku finansowego. Na rynku kapitałowym obraca się średnio- i długoterminowymi aktywami – w praktyce termin zapadalności często przekracza rok. Do takich aktywów finansowych należą:
- Lokaty dostępne w ofertach banków oraz kredyty
- Papiery wartościowe – zarówno o charakterze udziałowym (np. akcje), jak i o charakterze dłużnym (np. obligacje skarbowe)
Poprzez rynek kapitałowy przedsiębiorstwa pozyskują środki na przeprowadzenie planowanych inwestycji.
Dużą zaletą rynku kapitałowego jest jego płynność. Inwestorzy nie mają większego problemu ze zbyciem np. posiadanych akcji. To z kolei przekłada się na duże zainteresowanie instrumentami inwestycyjnymi dostępnymi na tym rynku.
Czym jest rynek walutowy?
Rynek walutowy jest kolejnym segmentem rynku finansowego. Wyróżnia go instrument, jakim są waluty. Rynek walutowy to głównie krótkoterminowy handel walutami – inwestycje długoterminowe są rzadko spotykane.
Obrót walutami może odbywać się na dwóch rynkach – są to:
- Rynek spot (kasowy) – wyróżnia się on tym, że wymiana jest dokonywana natychmiast
- Rynek terminowy – wymiana odbywa się w określonych terminach (wykorzystuje się walutowe instrumenty pochodne)
Uczestników rynku walutowego można podzielić na grupy. Są to banki centralne, przedsiębiorstwa (głównie zajmujące się importem i eksportem produktów – z tego względu wykazują one stałe zapotrzebowanie na środki w walutach obcych) oraz spekulanci. To właśnie traderzy wykorzystują zmiany kursów walut, aby zarabiać.
Co to jest rynek pieniężny?
W ramach rynku finansowego wyróżnia się też rynek pieniężny, który jest też określany jako rynek instrumentów krótkoterminowych. Jak można przeczytać tutaj, przeprowadzane transakcje są rozliczane w okresie do jednego roku.
Na rynek pieniężny składają się:
- Rynek depozytów i lokat, w tym również lokat międzybankowych
- Rynek papierów wartościowych, m.in. bonów skarbowych, weksli handlowych
Na rynku pieniężnym, podobnie jak na rynku walutowym, działa wiele podmiotów. Poza inwestorami prywatnymi, którzy dostrzegają możliwość zarobku np. na bonach skarbowych emitowanych przez rząd, są to także instytucje państwowe, w tym choćby Narodowy Bank Polski.
W odróżnieniu od wymienionych powyżej segmentów rynku finansowego rynek pieniężny jest wykorzystywany do wyrównywania zarówno nadwyżek, jak i niedoborów płynności sektora bankowego.
Może to Ci się spodoba
W Polsce jest miejsce na nawet 1 mln terminali płatniczych
Na polskim rynku jest niemal pół miliona terminali płatniczych. Szacunki mówią o potencjale podwojenia tej liczby. Swoje miejsce na mapie polskich płatności elektronicznych chcą zaznaczyć również urządzenia mobilne do rozliczania transakcji,
Przedsiębiorców wracających w wyniku brexitu do Polski czekają problemy z biurokracją oraz dostępem do kapitału
Według szacunków na Wyspach Brytyjskich przebywa przeszło 800 tys. Polaków. Od 2007 roku powstało tam 40 tys. krajowych podmiotów gospodarczych. Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej może spowodować trudności na tamtejszym
Polacy mają 47 mld zł długów. Program Rodzina 500 plus nie skłonił dłużników do spłaty zaległości
Zadłużenie Polaków jest coraz większe. Jak wynika z danych BIG InfoMonitor i Biura Informacji Kredytowej, dłużnicy w 2016 roku byli winni łącznie ponad 47 mld zł. To zarówno niespłacone kredyty, jak i zaległe opłaty
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!