Niedźwiedzie przyjmują inicjatywę
Niedawne pierwsze oznaki zbliżania się spadkowej korekty na głównych giełdach, stają się coraz bardziej wyraźne. Poniedziałkowa sesja pokazała, że nasz rynek też się jej nie oprze i może nieźle w jej trakcie ucierpieć.
W poniedziałek niedźwiedzie dały o sobie znać. Na warszawskim parkiecie bardzo wyraźnie. WIG20 był wczoraj liderem spadkowiczów, jeśli nie liczyć pikującej o ponad 10 proc. giełdy tureckiej. Byczy rajd z końca maja nie przyniósł przełomu, a być może stał się dla części inwestorów doskonałą okazją do pozbycia się akcji po bardzo dobrych cenach. Tezę tę mogą potwierdzać podejrzanie wysokie obroty z poprzedniego piątku.
Podaż przez cały dzień trzymała się konsekwentnie swojego planu. Ani przez moment nie dawała bykom pola do odrabiania strat. Indeks największych spółek nie reagował nawet na przejściową poprawę nastrojów na głównych giełdach europejskich, widoczną w środku dnia. Nieco lepiej radziły sobie wskaźniki małych i średnich spółek, co wskazuje, że w segmencie blue chips karty rozdawali zagraniczni gracze.
Na to, że od kilku dni mieliśmy do czynienia z umiejętną dystrybucją akcji, może wskazywać zachowanie kursów największych firm. W poniedziałek największa przecena była udziałem tych, których kursy najmocniej rosły w piątek, a w niektórych przypadkach, także w trakcie wcześniejszych sesji. Głównym przykładem były akcje JSW, BRE i w nieco mniejszej skali PZU oraz PGE.
Do tego, że spadki będą mieć swój ciąg dalszy, przekonuje ich powszechny charakter, obejmujący niemal wszystkie rynki i ich segmenty oraz to, że inwestorzy nie reagują na dane makroekonomiczne lub robią one na nich jedynie chwilowe wrażenie. Było to widać w trakcie poniedziałkowej sesji. Niemal wszystkie parkiety naszego kontynentu zaczęły ją na minusie i niemal wszystkie skończyły pod kreską. Reakcja na lepsze niż wcześniejsze i bardziej optymistyczne niż się spodziewano wskaźniki aktywności gospodarczej w przemyśle większości krajów strefy euro była niewielka i krótkotrwała. Dziś istotnych informacji makroekonomicznych nie będzie, więc będziemy mogli poznać nastroje inwestorów.
Początek handlu może przynieść niewielkie odreagowanie poniedziałkowych spadków, szczególnie na naszym parkiecie. Byki będą chciały wykorzystać dobrą końcówkę sesji na Wall Street, gdzie po przejściowych kłopotach ostatecznie indeksy zwiększyły wyraźnie swoją wartość. Dow Jones zyskał 0,9 proc., a S&P500 wzrósł o 0,6 proc.
Odreagowanie spadków widać dziś wyraźnie na parkiecie w Tokio, gdzie zwyżka przekraczała dziś 2 proc. Jednak Nikkei znajduje się w fazie dynamicznych wahań, więc trudno go przyjmować jako barometr ogólnych nastrojów. Gdyby tak zrobić, trzeba byłoby czym prędzej pozbywać się akcji. Wskaźnik w końcówce maja stracił 15 proc. W tym czasie DAX zniżkował o niecałe 3 proc., a S&P500 o nieco ponad 2 proc. WIG20 wykonał skok o 5 proc. w górę.
Z pozostałych parkietów azjatyckich płynęły znacznie mniej optymistyczne sygnały. Na większości z nich dominowały spadki. Indeksy w Szanghaju na godzinę przed zamknięciem traciły po 1,1-1,7 proc., reagując z opóźnieniem na informacje o słabnącej kondycji tamtejszego przemysłu. Także zniżkujące nieznacznie kontrakty na europejskie i amerykańskie indeksy nie wróżą zbyt dobrze, ale ich notowania nie powinny zbytnio przeszkodzić w lekko dodatnim początku handlu na europejskich parkietach. W ciągu dnia z pewnością zobaczymy testowanie kondycji tych ostatnich.
Roman Przasnyski, Open Finance
Może to Ci się spodoba
W USA nastroje przesadnie bycze
W piątek w USA wpływ na rynek miały tylko wyniki spółek. Po sesji czwartkowej raporty kwartalne i prognozy przedstawiły Google i AMD. Google bardzo ucieszył i akcje drożały o kilkanaście
Niemiecki Ifo rośnie zgodnie z oczekiwaniami
Drugi miesiąc z rzędu istotny wskaźnik koniunktury za naszą zachodnią granicą zyskuje na wartości i z poziomem 105,5 pkt. jest najwyżej od czterech miesięcy. Utrzymuje się więc rozejście pomiędzy optymistycznymi
Poranny komentarz walutowy – magia procentów
EBC uświadomił inwestorom, iż zarabianie na pożyczaniu pieniędzy nie jest prostą sprawą. Nagle okazuje się, iż deponując wolne środki, szczególnie na krótki termin i przy bardzo niewielkim ryzyku, można nie
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!