Komentarz surowcowy
W centrum uwagi:
• Cena gazu ziemnego w USA w dół
• Fundamenty sprzyjają dalszym spadkom
Wczorajsze wyraźne osłabienie amerykańskiego dolara sprzyjało stronie popytowej na rynkach towarowych. Indeks CRB zanotował wzrost o 0,37% do poziomu 287,02 pkt. Niemniej jednak, nie na wszystkich rynkach surowców kupujący mieli w czwartek przewagę. Prym wiedli oni w szczególności na rynkach tzw. soft commodities (kakao, bawełna, kawa, cukier), a także na rynku ropy czy platyny.
Cena gazu ziemnego w USA w dół
Wczoraj nie brakowało jednak surowcowych rynków, na których dominował kolor czerwony. Największe spadki dotyczyły amerykańskiego gazu ziemnego, który został przeceniony o niemal 4%. Bezpośrednią przyczyną zniżki cen gazu był wczorajszy raport amerykańskiego Departamentu Energii (DoE), który pokazał większy od oczekiwań wzrost zapasów tego surowca w USA.
Według DoE, w ubiegłym tygodniu zapasy gazu ziemnego w USA wzrosły o 111 mld stóp sześciennych. Jest to nieco więcej niż oczekiwano (110 mld st.sześc.) oraz wyraźnie więcej niż wynosi 5-letnia średnia dla analogicznego tygodnia w roku (92 mld st. sześc.).
Powyższe informacje doprowadziły do znacznej przeceny gazu ziemnego, oddalając go od poziomu 4 USD za mln BTU, ponad który jeszcze na początku tygodnia próbował powrócić. Obecnie cena gazu ziemnego jest najniższa od połowy marca tego roku. Naruszyła ona kolejny poziom wsparcia – tym razem w okolicach 3,85 USD. To może zachęcić podaż do większej aktywności i zepchnięcia cen gazu jeszcze niżej. Najbliższym istotnym poziomem wsparcia jest rejon 3,64 USD.
Fundamenty sprzyjają dalszym spadkom
Prawdopodobieństwo dalszych spadków zwiększają czynniki fundamentalne, a dokładniej – wizja relatywnie słabego popytu na gaz ze strony gospodarstw domowych. Wynika to z umiarkowanych temperatur powietrza w USA, które zmniejszają użycie gazu w celach klimatyzacji.
Dzisiaj na rynku gazu ziemnego warto śledzić raport firmy Baker Hughes, dotyczący liczby odwiertów gazu ziemnego w USA. W ubiegłym tygodniu okazało się, że ich liczba jest najniższa od 18 lat. Jednak nawet jeśli niewielka liczba odwiertów i tym razem się potwierdzi, to może mieć to niewielki wpływ na ceny gazu – ważniejsze dla kształtowania cen gazu są bowiem dane i oczekiwania dotyczące jego zapasów. Poza tym, nastroje inwestorów na rynku gazu pozostają negatywne, co widać m.in. po braku ich reakcji na informację o huraganie Andrea, który w tym tygodniu pojawił się w Zatoce Meksykańskiej.
Dorota Sierakowska
Analityk
Może to Ci się spodoba
Komentarz PLN: Podwyższona zmienność na PLN po decyzjach EBC
Piątkowy, poranny handel na rynku złotego przynosi próbę stabilizacji po niezwykle zmiennej, wczorajszej sesji. Złoty jest wyceniany przez rynek następująco: 4,1900 PLN za euro, 3,2395 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz
System viaTOLL działa w Polsce 6 lat. Na modernizację i budowę dróg trafiło ponad 8 mld zł
Ponad 8 mld zł wpłynęło w ciągu ostatnich 6 lat do Krajowego Funduszu Drogowego na modernizację i budowę dróg z elektronicznego systemu poboru opłat drogowych. Dziennie viaTOLL dokładał do KFD 4–5 mln zł. Dodatkowo
Powell tonuje oczekiwania, rentowności w dół
Jak już kilkukrotnie podkreślaliśmy w naszych komentarzach dla rynków kluczowa w najbliższym czasie będzie ocena tempa dostosowania polityki monetarnej w USA. Ta ocena znajduje odzwierciedlenie w rentownościach obligacji, zaś te
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!