Optymizm przed posiedzeniem FOMC
W poniedziałek w USA podejrzany, europejski optymizm wcale nie musiał być powielony, bo czekania na Fed mogło graczy nieco paraliżować. Jednak z zasady zmienności po piątkowym spadku bardzo prawdopodobne było poniedziałkowe odbicie. Publikowane w poniedziałek raporty makro nastroju nie zmieniły, ale odnotować trzeba, że były bardzo dobre.
Czerwcowy indeks NY Empire State wyniósł 7,84 pkt. (oczekiwano wzrostu z minus 1,43 do minus 0,5 pkt.). Czerwcowy indeks rynku nieruchomości podawany przez NAHB wyniósł 52 pkt. (oczekiwano wzrostu z 44 na 45 pkt.). Jak zawsze pozostawała interpretacja: czy dobrze, że raporty są takie dobre, bo gospodarka się rozwija, czy źle, bo Fed przestanie drukować. W poniedziałek opinia była: „dobrze”.
Na rynku akcji indeksy już na początku sesji szybko wzrosły (S&P 500 o ponad jeden procent) i zaczęły rysować linię poziomą. Dopiero na dwie godziny przed końcem sesji doszło do ataku niedźwiedzi i wyłamania dołem. Powodem wyłamania był artykuł w „Wall Street Journal”.
Twierdzono tam, że Ben Bernanke, szef Fed, podczas konferencji prasowej po posiedzenie (środa), ma zamiar powiedzieć, że jest „bliski podjęcia decyzji o redukcji programu zakupów aktywów”. Wydawało się, że sesja zakończy się neutralnie, ale byki w ostatniej godzinie znowu zaatakowały. Dzień zakończył się solidnymi zwyżkami indeksów i.
GPW zachowała się w poniedziałek przed południem bardziej zgodnie z przewidywaniami, niż inne giełdy europejskie. Czekanie na FOMC i dodatkowo na piątkowe wygasanie czerwonej linii kontraktów hamowało chęć do kupna akcji, mimo tego, że indeksy europejskie mocno zyskiwały. U nas indeksy trzymały się blisko poziomu neutralnego.
Przed pobudka w USA uderzenie na kontrakty (przygrywka przed piątkowym wygasaniem czerwcowej linii) doprowadziła nawet do błyskawicznego spadku kontraktów i indeksu, przez co WIG20 zabarwił się na czerwono. Im bliżej było do rozpoczęcia sesji w USA tym niżej spadał WIG20. Zakończyliśmy sesję spadkiem o 0,61 proc.
Zastanawianie się dlaczego nasz rynek był słaby nic nam nie da. Mówiono o wpływie sytuacji w regionie (spadki w Turcji, na Węgrzech, w Czechach), ale ja w ten wpływ nie bardzo wierzę. Przecież złoty się umocnił. Bardziej prawdopodobne jest to, że czekania na raport o OFE pogarszało nieco nastroje, bo jak poinformował PAP jego publikacja opóźni się. Podobno ma się pojawić dopiero w przyszłym tygodniu.
Poza tym, o czym powyżej już wspomniałem, w tym tygodniu wygasają kontrakty, a w środę jest posiedzenie FOMC. Wystarczy, żeby zrodzić atmosferę krótkoterminowej niepewności, a ona zwyżkom nie sprzyja.
Piotr Kuczyński
Główny Analityk
Xelion
Może to Ci się spodoba
Siedem tygodni chudych, siedem tłustych?
Niezależnie od wyniku dzisiejszej sesji, kończący się tydzień będzie pierwszym pomyślnym dla byków, po serii siedmiu tygodni zakończonych spadkami. Na razie trudno przesądzić, czy to już przełom i warszawscy inwestorzy
W sklepach internetowych różnice w cenach produktów mogą sięgać kilkuset procent
Ten sam produkt w różnych e-sklepach może mieć różną cenę. Największe różnice występują w kategorii artykułów elektronicznych oraz farmaceutyków – wynika z obserwacji Dealavo. Co ciekawe, zdarza się, że dystrybutorzy proponują znacznie niższe ceny
Coraz więcej Polaków kupuje prezenty świąteczne przez internet
Z roku na rok przybywa osób, które decydują się na zakup bożonarodzeniowych prezentów w sieci. W przedświątecznej gorączce łatwiej trafić na fałszywe promocje. Dlatego eksperci radzą, by zachować czujność. Warto przed
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!