Komentarz do rynku złotego

Poranny handel na rynku złotego przynosi lekkie umocnienie polskiej waluty w ślad za wzrostami na rynku bazowym. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco 4,1158 PLN za euro, 3,1406 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,3710 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu nieznacznie wzrosły i wynoszą 3,578% w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na złotym przyniosło wyhamowanie impulsu aprecjacyjnego trwającego od końcówki poprzedniego tygodnia. W trwającym trendzie polska waluta zyskała przeszło 8 gr w stosunku do euro oraz ponad 12 gr w stosunku do dolara amerykańskiego. Najprawdopodobniej dzisiejsza, pierwsza część handlu przebiegać będzie pod znakiem ograniczonej zmienności w oczekiwaniu na konferencję po posiedzeniu RPP.

Około godz. 13:00 poznamy najprawdopodobniej decyzję RPP w zakresie stóp procentowych. Oczekujemy, iż gremium decyzyjne pozostawi stopę referencyjną na aktualnym poziomie 3,25% potwierdzając tym samym przejście we wcześniej sygnalizowany status „wait&see”. Równocześnie inwestorzy z uwagą śledzić będą komunikat i konferencję po posiedzeniu, gdzie RPP zasygnalizować może gotowość do podjęcia dalszych działań w przyszłości. Najprawdopodobniej uwaga rynków przesunięta zostanie w kierunku „wskazań z gospodarki”, co oznaczać będzie może, iż RPP z kolejnymi decyzjami wstrzyma się do publikacji projekcji makroekonomicznej NBP. Naszym zdaniem prognozy wskażą w dalszym ciągu na spadającą inflację co wiązać się będzie z prawdopodobną jeszcze jedną obniżką stóp procentowych na początku II połowy br.

W trakcie dzisiejszej sesji dla złotego liczyć się będzie również reakcja rynków na publikowane wieczorem zapiski z ostatniego posiedzenia FOMC. Warto jednak mieć na uwadze, iż protokół może nie zawierać nowych wyczekiwanych przez rynki sygnałów dot. QE z uwagi na fakt, że posiedzenie miało miejsce przez kiepskimi odczytami z amerykańskiego rynku pracy (ostatnie wnioski o zasiłek dla bezrobotnych, raport ADP, NFP – wyraźnie poniżej prognoz).

Z rynkowego punktu widzenia ostatnie skokowe umocnienie złotego zaczyna wytracać na dynamice. Wczorajsze naruszenie zakresu 4,1150 PLN i późniejsza korekta w kierunku 4,1370 PLN wskazuje, iż aktualne poziomy mogą być miejscem przejścia w krótkoterminową konsolidację będą bazą do ewentualnej ograniczonej korekty. Tradycyjnie duże znaczenie mieć będzie dzisiejsze posiedzenie RPP, jednak zwrócić należy uwagę również na próbę kontynuowania wzrostów na rynku bazowym (EUR/USD).

Konrad Ryczko
analityk DM BOŚ

boś

Previous Remis, ze wskazaniem dla niedźwiedzi
Next W USA też kupują Japończycy?

Może to Ci się spodoba

Komentarze rynkowe 0 Comments

Europa może tracić. Europa, ale która?

Wypowiedzi członków Fed sugerujące zmniejszenie aktywności banku centralnego w działaniach QE3 już od września, mogą zaszkodzić europejskim indeksom. Dużo zależeć może od odczytów PMI. Tytułowe pytanie najlepiej uzasadnia przebieg piątkowych

Komentarze rynkowe 0 Comments

Poranny komentarz giełdowy – chińskie problemy i działania rządu

Poranek na rynkach finansowych nie przynosi żadnych istotnych wydarzeń, poza konferencją prezesa Banku Japonii, która lekko umacnia jena do większości walut. Natomiast na parkietach w Azji panuje dość duży spokój.

Komentarze rynkowe 0 Comments

Oświadczenie FOMC może zmienić sytuację na rynkach

Euro (EUR) przekroczyło swój dotychczasowy poziom oporu i wzrosło do poziomu 1.2569 w stosunku do dolara amerykańskiego (USD). Euro zyskało na wartości w oczekiwaniu na dzisiejsze posiedzenie FOMC zaplanowane na

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź