Byki znowu przeważają
W USA poniedziałek mógł odpowiedzieć na pytanie, czy rynek wchodzi w fazę konsolidacji, czy może ruszy bardziej zdecydowanie w jakimś kierunku. Na giełdy nie wpłynęły informacje, które mogłyby doprowadzić do takiego ruchu, ale nastroje były umiarkowanie „bycze”.
Publikowany przed sesją raport makro niespecjalnie mógł się przełożyć na nastroje. Dowiedzieliśmy się, że zamówienie przemysłowe w sierpniu i we wrześniu (dwa miesiące ze względu na paraliż rządu) spadły odpowiednio o 0,1 proc. m/m w sierpniu i wzrosły we wrześniu tak jak oczekiwano 1,7 proc. W sumie niby dane były nieco gorsze od oczekiwań, ale z ostatniego miesiąca były dobre.
Na rynku akcji na początku sesji panowały zmienne nastroje. Indeksy rosły i wracały do poziomu neutralnego. Po dwóch godzinach byki wzięły się mocniej do pracy i indeksy rozpoczęły systematyczny, aczkolwiek powolny ruch wzrostowy. Pod koniec sesji niedźwiedzie usiłowały zepchnąć indeksy, ale to się im nie udało. Indeksy wzrosły o blisko pół procent. Konsolidacja trwa.
Na GPW nowy miesiąc powinniśmy rozpocząć od wzrostu indeksów i rzeczywiście indeksy od rana rosły, ale były to (podobnie jak na innych giełdach europejskich) wzrosty nieduże i niepewne. Przed pobudką w USA WIG20 ruszył bardziej zdecydowanie ma północ. Rósł też MWIG40. Jedynie SWIG80 stabilizował się na poziomie z czwartku, ale już przed południem ruszył na północ.
Bardzo szybko rynek zamarł w marazmie, a WIG20 powoli się osuwał. Przed rozpoczęciem sesji w USA byki zaczęły powoli podnosić indeksy. Potem kierunek jeszcze dwa razy się zmieniał, ale fixing postawił kropkę nad i – WIG20 zyskał 0,76 proc. W podobnej skali wzrosły MWIG40 i SWIG80. Na rynku dużych spółek ta zwyżka jeszcze nie wymazała dwóch spadkowych sesji.
Piotr Kuczyński
Główny Analityk
Xelion
Może to Ci się spodoba
Komentarz PLN: Wydarzenia na wschodzie znów na niekorzyść złotego
Środowy, poranny handel na rynku złotego przynosi próbę odreagowania wczorajszego osłabienia polskiej waluty. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,1840 PLN za euro, 3,1301 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,4413
Poranny komentarz giełdowy – ciąg dalszy wzrostów w Azji
W Azji w dalszym ciągu utrzymują się dobre nastroje po cięciu stóp procentowych przez PBOC, co przekłada się na wzrosty chińskich giełd czwarty dzień z rzędu. Europa korzystając z „byczego”
Poranny komentarz giełdowy – nieznaczne odbicie po piątkowej przecenie
Jeszcze w piątek obserwowaliśmy silniejsze tąpnięcie na rynku akcji spowodowane głównie obawami o zaostrzenie konfliktu na Ukrainie. Indeks S&P500 zniżkował o -0,81%, DJIA o -0,85%, a Nasdaq stracił -1,75%. Z
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!