Oczekiwane zwyżki w Europie
Jej motorem może być przede wszystkim zachowanie Wall Street, gdzie S&P zyskał 0,4 proc. w poniedziałek i skierował się w kierunku rekordów hossy.
Pozornie na rynkach nie dzieje się nic istotnego. Wczoraj po falowaniu indeksów w ciągu dnia (ale w ramach wąskiego zakresu) DAX zyskał 0,3 proc., FTSE 0,1 proc., a CAC40 0,4 proc. Nie można jednak mówić o sukcesie byków, bo końcówka sesji wszędzie tam przyniosła osłabienie. Tymczasem zachowanie rynków jest niezwykle istotne biorąc pod uwagę, że gros indeksów znajduje się tuż poniżej tegorocznych szczytów i można zacząć podejrzewać dystrybucję akcji. Z drugiej strony nie brak głosów, że sytuacja przypomina tę z 2003 r., zatem z okresu, gdy hossa dopiero się rodziła. W odniesieniu do naszej sytuacji warto jednak przypomnieć, że w 2003 r. krajowa gospodarka była dopiero przed potężnym impulsem rozwo jowym jakim było członkostwo w UE i przed dyskontowaniem efektu spadku stóp procentowych. Mimo tych zastrzeżeń, to właśnie WIG20 najlepiej zniósł wczoraj presję sprzedających i zyskał 0,8 proc. bez zadyszki w końcowym etapie notowań.
Na Wall Street po początkowym niepewnym zachowaniu rynku (właśnie ono skłoniło inwestorów w Europie do realizacji części zysków), S&P zdołał wyjść na plus i zyskał 0,4 proc. Impulsem mogły być wypowiedzi prasowe trzech członków FOMC, którzy opowiedzieli się za utrzymaniem obecnego kursu Fed do czasu osiągnięcia nakreślonych celów (spadek bezrobocia, wzrost perspektywy inflacji).
W Azji indeksy rozjechały się w różne strony. Nikkei wzrósł o 0,6 proc. mimo spadku notowań Nissana o 10 proc. (redukcja prognozy zysków), Kospi zyskał 0,5 proc. W Szanghaju indeks wzrósł o 0,35 proc. dzięki odczytowi PMI dla sektora usług, ale już Hong Kongu spadł o 0,5 proc.
W Europie spodziewane są zwyżki, a ich motorem jest głównie wczorajsze zachowanie Wall Street. Indeksy mogą więc skręcić mocniej na północ i powalczyć z rekordami z poprzedniego miesiąca. Coraz częściej mówi się o możliwej obniżce stóp przez ECB, do której mogłoby dojść już w listopadzie, do czego miałby się przyczynić ostatni odczyt inflacji (0,7 proc. wobec celu 2 proc.). Jednak część ekonomistów wskazuje, że jeśli do cięcia faktycznie dojdzie, to w grudniu, gdy ECB będzie już znał najnowszą projekcję inflacyjną na 2014 r.
Emil Szweda, Open Finance
Może to Ci się spodoba
Zamieszanie na EM zaszkodziło złotemu
Poranny, czwartkowy handel na rynku złotego przynosi próbę stabilizacji kwotowań polskiej waluty po wczorajszym silnym spadku. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,1800 PLN za euro, 3,0540 PLN wobec dolara
Poranny komentarz giełdowy – PBOC rozdaje karty
Ostatnie dni były wyjątkowe łaskawe dla inwestorów giełdowych. Piątkowa wypowiedź Mario Draghiego, w trakcie której zasugerował gotowość do dalszych działań ze strony EBC, a także obniżka stóp procentowych przez Ludowy
Złoty najsilniejszy w koszyku CEE
Czwartkowy, poranny rynek złotego przynosi stabilizację kwotowań po wczorajszej próbie lekkiego umocnienia. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,1532 PLN za euro, 3,0520 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,4024 PLN
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!