Niespokojny pierwszy dzień posiedzenia FOMC
W USA wtorkowa sesja, w pierwszym dniu posiedzenia FOMC, przed środowymi decyzjami Komitetu, z założenie powinna być sesją wyczekiwania i stabilizacji. I taką właściwie była.
Publikacja danych makro nie mogła przełożyć się na zachowanie rynków. Dowiedzieliśmy się, że listopadowa inflacja CPI wzrosła o 0,2 proc. m/m (oczekiwano wzrostu o 0,1 proc.) i 1,2 proc. r/r (oczekiwano wzrostu o 1,3 proc.). Indeks rynku nieruchomości podawanego przez NAHB w grudniu wyniósł 58 pkt. (oczekiwano wzrostu z 54 na 55 pkt.).
Na rynku akcji panowała niepewna stabilizacja. Z powodu mniejszej aktywności popytu w pierwszej części sesji indeksy nieco spadły, ale od połowy sesji byki wzięły się do pracy i indeksy wróciły w pobliże poziomów neutralnych. Potem lekko się osunęły i tak się też ta, klasyczna sesja wyczekiwania, zakończyła.
GPW rozpoczęła wtorkową sesję od kolejnego spadku indeksu WIG20. Był to spadek niewielki, mniejszy niż spadki na innych giełdach, ale pamiętać trzeba, że w poniedziałek GPW była bardzo słaba wtedy, kiedy indeksy na innych giełdach mocno rosły.
Tego spokoju nie dało się jednak utrzymać. Po 90 minutach WIG20 tracił już dobrze ponad pół procent. Podobne zniżki notowaliśmy na MWIG40 i SWIG80. Do prawdziwej przeceny doszło po pobudce w USA. Faktem jest, że traciły też inne indeksy europejskie, ale na GPW kolejna przecena miała już symptomy początku paniki. Szczególnie widać to było na MWIG40, który stracił aż 2,45 proc. Niewiele lepszy był WIG20 tracąc 1,69 proc.
Zwracał uwagę duży wolumen na rynku kontraktów. Po części te duże spadki wynikały z przetasowań na rynku kontraktów przed piątkowym wygasaniem grudniowej serii kontraktów. Jednak prawda jest taka (ciągle przeze mnie powtarzana), że rynek jest słaby, a powodem mogą być tylko zmiany portfeli w OFE.
Piotr Kuczyński
Główny Analityk
Xelion
Może to Ci się spodoba
Poranny komentarz giełdowy – euforia na światowych giełdach
Wall Street wróciła z długiego weekendu i Amerykanie nie tracili czasu, od razu zabierając się do kupowania akcji. Indeks FTSE dla globalnych rynków akcji znalazł się najwyżej w historii, pokonując
Komentarz PLN: PLN w nowej rzeczywistości politycznej
Początek nowego tygodnia na rynku złotego przynosi stabilizację kwotowań polskiej waluty w okolicy piątkowych zamknięć. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,2050 PLN za euro, 3,2075 PLN wobec dolara amerykańskiego
W ciągu trzech lat ma powstać strategia surowcowa Polski
Polska potrzebuje polityki surowcowej – uważa prof. Maciej Kaliski z krakowskiej AGH. Chodzi m.in. o określenie listy złóż strategicznych dla kraju oraz wyznaczenie dla nich obszarów funkcjonalnych. Określenie planów państwa związanych z bogactwami naturalnymi, złożami gazu,
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!