Dziwne dane z amerykańskiego rynku pracy
W piątek w USA (i nie tylko w USA) liczył się tylko jeden raport makro – ten grudniowy z amerykańskiego rynku pracy. Najczęściej dane mocno wpływają na rynek walutowy, a akcje bardzo często reagują bardzo ospale. Tak było i tym razem.
Sam raport był niejednoznaczny. Wzrost zatrudnienia w sektorze pozarolniczym wyniósł jedynie 74 tys. (oczekiwano 196 tys.). Weryfikacja danych z poprzedniego miesiąca była pozytywna – z 230 na 241 tys. Dane o wzroście zatrudnienia w sektorze prywatnym też był słabe – ilość miejsc pracy wzrosła jedynie o 87 tys. (oczekiwano 195 tys.). Jednocześnie jednak stopa bezrobocia spadła z 7 do 6,7 proc. (oczekiwano, że się nie zmieni) – to poziom najniższy od 2008 roku.
Jak interpretować raport z rynku pracy? Być może w grudniu już nie zatrudniano, bo sezon sprzedaży zaczął się wcześniej w listopadzie. Z pewnością sezon świąteczny dane mógł też nieco wypaczyć. Jak wyjaśnić tak duży spadek stopy bezrobocia (w USA te 0,3 pp to dużo)? Obawiam się, że wynika to przede wszystkim z tego, że zwiększa się pula tych, którzy już o pracę się nie starają, bo stracili wszelką nadzieję. Rynki finansowe jednak przyjęły interpretację jednoznaczną: dane były słabe.
Jeśli chodzi o rynek akcji to po sesji czwartkowej Alcoa otworzyła sezon raportów kwartalnych spółek. Otworzyła bardzo słabo, bo wyniki były gorsze od prognoz i akcje taniały. Jednak nie miało to przełożenia na szeroki rynek. Na nim słabsze dane makro z jednej strony pomagały bykom (mniejsze prawdopodobieństwo redukcji zakupów aktywów przez Fed), a z drugiej niedźwiedziom (słabsza gospodarka). Wynikiem było ustabilizowanie się indeksów na poziomach z czwartku z małym podbiciem w ostatniej godzinie sesji.
GPW w piątek rozpoczęła dzień od niewielkiego spadku indeksu WIG20, Zdecydowanie słabiej zachowywały się mniejsze spółki mierzone indeksami MWIG40 i SWIG80. Od południa WIG20 zaczął się osuwać, mimo że sytuacja na innych giełdach poprawiała się.
Końcówka była zdecydowanie lepsza. WIG20 zakończył dzień neutralnie, MWIG40 wzrósł i tylko SWIG80 stracił jeden procent. Odnotować trzeba, że bardzo duży był obrót. Można powiedzieć, że zobaczyliśmy światełko w tunelu. Często taki obrót pojawia się w kluczowych dniach odwrotu. Nie należy tego traktować jako pewnik, ale byłbym już bardzo ostrożny jeśli chodzi o sprzedawanie akcji.
Piotr Kuczyński
Główny Analityk
Xelion
Może to Ci się spodoba
Komentarz PLN: Wydarzenia na wschodzie znów na niekorzyść złotego
Środowy, poranny handel na rynku złotego przynosi próbę odreagowania wczorajszego osłabienia polskiej waluty. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,1840 PLN za euro, 3,1301 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,4413
Komentarz PLN: PLN stabilizuje się na mocniejszych poziomach
Czwartkowy, poranny handel na rynku złotego przynosi kontynuację lekkiej korekty wyceny PLN po niedawnym osiągnieciu 1,5-miesięcznych maksimów. Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,1787 PLN za euro, 3,3411 PLN
Rosną szanse na zwyżkę
Przebieg czwartkowej sesji wskazuje, że najgorsze nasz rynek może mieć już za sobą. Indeksy mogą pójść w górę, pod warunkiem uspokojenia nastrojów wokół emerging markets. Byki muszą jednak wykazać się
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!