Budowa obiektu gospodarczego
Budynek gospodarczy w niektórych przypadkach można zbudować na podstawie zgłoszenia, w innych potrzebne jest pozwolenie na budowę. To, z której z wymienionych procedur można skorzystać, zależy m.in. od wielkości obiektu oraz liczby podobnych zabudowań na tej samej działce.
Zgodnie z przepisami budynek gospodarczy to obiekt przeznaczony do niezawodowego wykonywania prac warsztatowych oraz do przechowywania materiałów, narzędzi i sprzętu służącego do obsługi innego budynku mieszkalnego (zamieszkania zbiorowego lub rekreacji indywidualnej), a także jego otoczenia, a w zabudowie zagrodowej – również do przechowywania środków i sprzętu do produkcji rolnej.
Na podstawie zgłoszenia można budować wolno stojące parterowe budynki gospodarcze, w tym garaże, altany oraz przydomowe ganki i oranżerie o powierzchni zabudowy do 35 m².
Trzeba przy tym pamiętać, że łączna liczba tych obiektów nie może przekroczyć dwóch na każde 500 m². Jeśli ma ich powstać więcej, trzeba ubiegać się o pozwolenie. W praktyce często więc okazuje się, że na działce o powierzchni nieprzekraczającej 500 m2 budowa obiektu gospodarczego na podstawie zgłoszenia nie wchodzi w rachubę. Trzeba ubiegać się o pozwolenie. Powodem najczęściej są inne zabudowania podobnego rodzaju (garaż czy ganek) istniejące już na działce. Szczególne ograniczenia wymuszające konieczność uzyskania pozwolenia na budowę mogą też wynikać z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Planując realizację budynku gospodarczego, trzeba pamiętać o przepisach, które regulują sposób usytuowania tych i innych budynków. Tak jak w przypadku domów mieszkalnych, 4 m muszą dzielić granicę działki od ściany z oknami, a 3 m – od ściany bez okien. Budynek można usytuować znacznie bliżej tejże granicy wówczas, gdy wynika to z ustaleń planu miejscowego lub gdy szerokość działki wynosi mniej niż 16 m i w związku z tym nie jest możliwe zachowanie przepisowych odległości. Jego ściana skierowana w stronę ogrodzenia nie może jednak posiadać okien ani drzwi. Nie jest wówczas potrzebna zgoda sąsiada, muszą natomiast zostać spełnione warunki dotyczące nasłonecznienia oraz ochrony przeciwpożarowej. Podobnie rzecz się ma wówczas, gdy na sąsiedniej działce istnieją już budynki usytuowane w odległości bliższej niż 3 m. Nowy budynek może powstać w takiej samej odległości od granicy działki. Dotyczy to jednak budynków o podobnym przeznaczeniu, czyli gospodarczych lub inwentarskich. Żaden obiekt inwentarski i gospodarczy nie może zostać usytuowany ścianą z otworami okiennymi i drzwiowymi w odległości mniejszej niż 8 m od ściany istniejącego na sąsiedniej działce budynku mieszkalnego, budynku zamieszkania zbiorowego lub użyteczności publicznej. Nie ma natomiast przepisów określających minimalne odległości budynku gospodarczego od mieszkalnego usytuowanych na tej samej działce. Tego rodzaju zapisy mogą jednak znaleźć się w planie miejscowym.
Może to Ci się spodoba
Wysokie ceny paliw i ich konsekwencje
W pierwszych dniach lipca kierowcy ucieszyli się z nieco niższych cen paliw, ale trzeba powiedzieć jasno, że nadal są one wysokie. Można tutaj mówić o rekordowych kosztach, dlatego wiele osób
Program Mieszkanie dla Młodych kompletną porażką
Osoby, które chcą skorzystać z programu Mieszkanie dla Młodych muszą wybierać lokum, które znajduje się na obrzeżach miasta. W innym wypadku nie spełnią warunków umownych unijnego rozwiązania i nie otrzymają
Rząd Szwajcarii rozważa przedłużenie wsparcia dla polskich organizacji pozarządowych i samorządowych
W ciągu pięciu lat w ramach Szwajcarskiego Grantu Blokowego przeznaczonego dla organizacji pozarządowych i samorządowych na lokalne inicjatywy trafiło przeszło 90 mln zł. Teraz prowadzone są rozmowy z rządem Szwajcarii na temat kontynuacji tego
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!