Ceny nieruchomości we Wrocławiu
Średnia cena metra kwadratowego mieszkania na terenie Wrocławia pozostaje od kilku miesięcy niezmienna i oscyluje wokół kwoty 6 000zł. Zauważalna jest jednak znaczna dysproporcja pomiędzy kosztem zakupu nowego mieszkania, a kosztem lokalu nabywanego na rynku wtórnym. Z punktu widzenia nabywcy zdecydowanie atrakcyjniejsze ceny metra kwadratowego oferowane są na rynku pierwotnym.
Rynek pierwotny tańszy od wtórnego
Rok 2015 zarówno dla rynku pierwotnego, jak i wtórnego rozpoczął się od podobnego poziomu cen za 1 metr kwadratowy mieszkania. Wynosił on niespełna 6 000zł. Na przestrzeni kolejnych miesięcy wysokość cen nieruchomości na rynku wtórnym nie uległa znaczącej zmianie. Średnia cena za metr kwadratowy na koniec września wynosi ponad 5 800zł.
Bardziej elastyczny jest rynek pierwotny. I kwartał cechował się zwyżką cen nowych mieszkań o ok. 20%, lecz już w kolejnych miesiącach kwoty za metr kwadratowy ulegały stopniowemu obniżaniu, by na koniec III kwartału osiągnąć średni poziom 4 900zł. Developerzy dostosowują swoje oferty do zmieniających się warunków rynku, w tym zmian w obszarze kredytowania oraz udzielania pomocy rządowej MdM, a co za tym idzie możliwości nabywczych klientów.
Idealny czas na kupno mieszkania
Końcówka 2015r. to dobry moment, by wykorzystać sprzyjające warunki cenowe i zwiększony dostęp do rządowej pomocy w zakresie nabywania mieszkań, a jednocześnie ustrzec się przed zapowiadanymi na przyszły rok ograniczeniami w dostępności kredytów hipotecznych.
Otwarcie nowych możliwości, m.in. zakup mieszkania „z drugiej ręki”, wsparcie dla par nie będących w związkach małżeńskich, podniesione dopłaty dla rodzin z przynajmniej dwójką dzieci to podstawowe zmiany w programie MdM. Rynek nieruchomości już teraz odczuwa znaczne zwiększenie zainteresowania zakupem mieszkań właśnie w związku z lepszymi warunkami pomocy gwarantowanej przez rząd. Jak twierdzą eksperci w tym roku środków przeznaczonych na dopłaty nie zabraknie, jednak takiej pewności nie ma w stosunku do budżetu przyszłorocznego.
Oferty „szyte na miarę”
Wykorzystanie obecnej koniunktury leży w interesie kupujących i sprzedających, mówi przedstawiciel wrocławskiej firmy developerskiej SDG Invest. Staramy się tworzyć naszą ofertę tak, by spełniała wszelkie standardy nowoczesnego budownictwa rodzinnego. Budujemy wśród zieleni, blisko centrum a jednak z dala od miejskiej wrzawy i zgiełku. Dajemy przestrzeń życiową, której brakuje na tradycyjnych blokowiskach. Jednocześnie zdajemy sobie sprawę z oczekiwań cenowych naszych klientów. Nasza obecna inwestycja www.zaulekzlotnicki.pl realizowana jest właśnie z uwzględnieniem tych dwóch aspektów – funkcjonalności mieszkań i przystępności cenowej. Metr kwadratowy mieszkania na osiedlu Zaułek Złotnicki kosztuje 4 700zł. Poziom cen idealnie wpasowuje się w limity określone w programie MdM dla rynku pierwotnego. Przypomnijmy, że dla województwa dolnośląskiego kwota limitu dla 1 metra kwadratowego ustalona jest na poziomie 5 243,70zł.
Zdążyć przed zmianą warunków kredytowych
Już w tym roku wymóg wkładu własnego przy przyznawaniu kredytu został podniesiony z 5% do 10%, w 2016 roku wymagany wkład wyniesie 15%.
Banki uspokajają, że ten warunek będzie można spełnić bez konieczności wniesienia dodatkowych kwot pieniędzy poprzez uregulowanie części wkładu ubezpieczeniem nadwyżki przekraczającej obecnie wymagane 10%. W tym wypadku kredytobiorca będzie musiał wnieść 10% wkładu i opłacić ubezpieczenie w wysokości ok. 100zł – 200zł rocznie tytułem pozostałej wymaganej części udziału.
Zatem osoby, które nie dysponują odpowiednio dużą ilością gotówki, by pokryć 15%-owy wkład własny nadal będą mogły korzystać z kredytu, jednak poniosą dodatkowe jego koszty.
Może to Ci się spodoba
Gdy kupujesz mieszkanie po 50-tce
Chociaż małe i tanie osiedla najczęściej j przyciągają osoby, które są dopiero na początku swojej drogi życiowej, nic nie stoi na przeszkodzie, by o zakupie własnego mieszkania w takim miejscu
MdM: rośnie liczba beneficjentów
Z najnowszych danych Banku Gospodarstwa Krajowego wynika, że do wykorzystania w ramach programu „Mieszkania dla młodych” zostało jeszcze 75 proc. budżetu przewidzianego na bieżący rok. Po pół roku funkcjonowania programu
Na czym polega najem okazjonalny?
Od 2009 roku w kraju funkcjonuje tzn. najem okazjonalny. Jest trochę inny od tradycyjnego i daje większą ochronę dla właścicieli nieruchomości. Czym jest najem okazjonalny? Dlaczego warto z niego skorzystać?
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!