Co zrobić, aby wybudować altanę zgodnie z prawem?
W zgodzie z ustaleniami prawa budowlanego są obiekty, które wznieść można tylko po otrzymaniu odpowiedniego pozwolenia. To przede wszystkim obiekty małej architektury, np. kapliczki, fontanny, place zabaw czy śmietniki. Czy do budowy altany także trzeba starać się o zgodę?
Okazuje się, że altana nie znajduje się na liście obiektów małej architektury i jednocześnie nie trzeba składać wniosku o pozwolenie. Podobnie dzieje się w przypadku stawiania wiat lub małych budynków w ogrodzie do 25 m2 oraz obiektów gospodarskich do 35 m2.
Należy jednak pamiętać, że mimo wszystko fakt wznoszenia altany musi zostać przekazany do starostwa powiatowego wraz z niezbędnymi dokumentami, zarysem i planem zagospodarowania przestrzeni.
Oczywiście wiadomość trzeba przekazać jeszcze przez rozpoczęciem planowanej budowy. Jeśli przepis ten zostanie zignorowany całe zdarzenie nosić będzie znamiona samowoli budowlanej i zostanie obarczone dotkliwą karą.
red. Justyna Błahut
gazetafinansowa.net
Może to Ci się spodoba
Deweloperzy budują najmniejsze mieszkania od 2006 roku
Od prawie 6 lat deweloperzy oddają do użytkowania coraz mniejsze mieszkania. Od 2011 roku „kurczą się” też domy budowane przez osoby fizyczne – wynika z danych GUS opracowanych przez Lions
Wkład własny – zniweczy marzenia o własnym M?
Rok 2015 zapowiada się ciężko – przynajmniej dla tych, którzy marzą o zakupie mieszkania. Wszystko przez obowiązkowy wkład własny przy zaciąganiu kredytu: od stycznia będzie wynosić on minimum 10% wartości
Na jakich zasadach pracuje deweloper?
W dzisiejszych czasach sprzedawanie nieruchomości jest bardzo trudne. Ciągłe problemy finansowe Polaków spowodowały mniejsze zainteresowanie rynkiem deweloperskim. Notuje się jednak lepsze okresy sprzedaży, które dają nadzieję na poprawę ogólnej sytuacji.
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!