Czas na inwestycje w zegarki?
Rzadkie zegarki wciąż zyskują na wartości i są przedmiotem pożądania kolekcjonerów na całym świecie. Czy oprócz mierzenia czasu, mogą również wzbogacać nasze portfele?
Mówi się, że najlepszym przyjaciółmi kobiety są diamenty. Jeśli chcielibyśmy znaleźć ich odpowiednik w męskim świecie, to z pewnością byłyby nim zegarki. Te przedmioty rozpalają wyobraźnię mężczyzn na całym świecie, w tym także polskich polityków. Nic więc dziwnego, że ekskluzywne, rzadkie zegarki osiągają zawrotne ceny, niczym szlachetne kamienie oraz damska biżuteria.
Ile może kosztować zegarek?
Co kilka miesięcy świat obiega informacja o rekordowych cenach osiąganych przez unikalne egzemplarze zegarków. Przykładem może być sprzedaż na listopadowej aukcji Christie’s zegarka Patek Philippe 2499 z 1957 r. Nabywca zapłacił za niego 2,2 mln dolarów. Oczywiście nazwa producenta jest dobrze znana wszystkim miłośnikom zegarków. Firma została założona przez dwóch polskim emigrantów w Genewie w 1839 r. i do dnia dzisiejszego tworzy w tym szwajcarskim mieście jedne z najbardziej rozpoznawalnych na świecie zegarków. Sprzedany w listopadzie model posiadał rzadko spotykaną obudowę wykonaną z różowego złota, a na świecie znanych jest tylko osiem takich egzemplarzy. Marka producenta, unikalność oraz rzadkość występowania na aukcjach to główne powody zawrotnej kwoty osiągniętej podczas licytacji.
Na tej samej aukcji jeden z trzech znanych egzemplarzy Patek Philippe 1563 z 1947 r. został sprzedany za 1,6 mln dolarów. Warto dodać, że zegarek ten został wykonany na specjalne zamówienie Duka Ellingtona. Podczas tej licytacji sprzedano również najdroższego w historii Rolexa Daytona. Egzemplarz z 1969 r. z czarną tarczą poszedł bowiem za rekordową kwotę 1,1 mln dolarów. O atmosferze w jakiej przebiegała cała aukcja, najlepiej świadczą słowa Aurela Bacsa, Szefa Działu Zegarków w domie aukcyjnym Christie’s: „Z czterema setkami ludzi na sali oraz jeszcze większym tłumem na jej zewnątrz, to było doświadczenie podobne klimatem do rockowego koncertu”.
Sotheby’s w ciągu ostatniego półrocza również sprzedało zegarki za kwoty, którą przeciętnego człowieka mogą przyprawić o zawrót głowy. W listopadzie na aukcji w Genewie dom aukcyjny zlicytował kieszonkowego Bregueta 4691 za 1,1 mln dolarów. Na świecie istnieją zaledwie trzy podobne zegarki. Jego pierwszym właścicielem był Lord Henry Seymour Conway, który nabył go w 1831 r. za niebotyczną jak na tamte czasy kwotę 7 tys. franków.
Czas to pieniądz
To tylko kilka spektakularnych transakcji z ostatniego półrocza. Oczywiście większość kolekcjonerskich zegarków nie osiąga tak zawrotnych kwot. Warto jednak zwrócić uwagę na jeden fakt – dobrze wybrany egzemplarz może przynosić spore zyski, niezależnie od przeznaczonej na jego zakup sumy. Dlatego też na inwestycyjny potencjał zegarków kolekcjonerskich zwróciła ostatnio uwagę brytyjska firma Coutts. Jak wynika z opublikowanych niedawno przez nią informacji, stworzony przez Coutts indeks zegarków zarobił od 2005 do 2013 r. aż 173 proc.
– Pamiętam jak pisałem artykuł w 1981 r. i zauważyłem, że ceny starych zegarków Paul Newman Rolex Daytona są wyższe od nowych. Obecnie będziesz miał szczęście, jeśli uda Ci się zdobyć jednego za 70 tys. funtów – skomentował dane Coutts Nick Foulkes, pisarz, historyk i miłośnik zegarków. Czy to dobry czas na inwestycje w zegarki? Według Foulkesa tak, ponieważ wciąż można znaleźć niedoszacowanie cenowo stare zegarki, a obecnie wypuszczane limitowane edycje stale zyskują na wartości.
Wealth Solutions
Może to Ci się spodoba
Ropa poniżej poziomu 60 USD za baryłkę!
Euro (EUR) spadło wczoraj do poziomu 1.2369 w stosunku do dolara amerykańskiego (USD), ponieważ miesięczny indeks CPI we Francji okazał się gorszy niż przypuszczano, spadając o 0.2%, kiedy prognozy wskazywały
Amerykańskie byki poddały się
W USA czwartkowa sesja bazować mogła zarówno na danych makro jak i na raportach kwartalnych spółek. Była to pierwsza sesja w tym tygodniu, kiedy to kalendarium zawierało publikacje makro. Z
Bezrobocie we Włoszech najwyższe w historii
Ze względu na zbliżające się posiedzenie ECB, podczas którego Mario Draghi ma podjąć decyzję o przyszłości polityki monetarnej Wspólnoty, wtorek został zdominowany przez wiadomości docierające ze Starego Kontynentu. Jednym z
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!