Dane z USA ważne także na rynku ropy – raport surowcowy
We wtorek na rynkach towarowych dominował kolor czerwony. Indeks CRB zanotował spadek o 0,56%, kończąc sesję na poziomie 296,64 pkt. Na minusie znalazły się notowania ropy naftowej, metali szlachetnych i przemysłowych, a także większości towarów rolnych.
Delikatne odreagowanie cen ropy
Wczoraj notowania ropy naftowej spadły, co jest uzasadnione w obliczu nadpodaży tego surowca m.in. w Europie i Afryce Zachodniej. Niemniej jednak, spadek ten nie był duży, ponieważ pod kątem politycznym dzieje się obecnie sporo. Unia Europejska oraz Stany Zjednoczone nałożyły bowiem kolejne sankcje na Rosję, tym razem bardziej dotkliwe – i w związku z tym pojawiły się pytania, w jaki sposób Rosja na te sankcje zareaguje.
Obawy co do działań Rosji, a także napięcia polityczne związane z Irakiem, Libią czy Strefą Gazy, podtrzymują notowania ropy naftowej relatywnie wysoko. To jednak wciąż zbyt mało, by cena tego surowca istotnie wzrosła. Dzisiaj rano widzimy pewne odreagowanie notowań ropy WTI i Brent w górę, jednak jest ono, przynajmniej na razie, relatywnie niewielkie.
Oczekiwanie na ważne dane z USA
W przypadku amerykańskiej ropy naftowej, dodatkowym wsparciem dla strony popytowej był raport Amerykańskiego Instytutu Paliw (API). Wczoraj wieczorem w publikacji tej podano, że w minionym tygodniu zapasy ropy naftowej w USA spadły o 4,4 mln baryłek. To znacznie więcej niż oczekiwano na rynku (spadek o około 1,5 mln baryłek). Jednak z drugiej strony cenę ropy naftowej – podobnie zresztą jak notowania innych surowców – w dół spychał silny amerykański dolar, który jest negatywnie skorelowany z notowaniami surowców.
Dzisiaj po południu oczy inwestorów na rynkach finansowych zwrócą się w kierunku Stanów Zjednoczonych, gdzie opublikowane zostaną ważne dane makro. Najwięcej emocji wzbudza oczekiwanie na odczyt PKB za II kwartał, a także raport ADP i komunikat FOMC. Dodatkowo, pojawi się raport dotyczący rynku ropy – a dokładniej, publikacja Departamentu Energii (DoE) o zmianie zapasów ropy naftowej w USA w minionym tygodniu. Niemniej jednak, raport ten może pozostać w cieniu pozostałych danych makro, które w dużo większym stopniu będą wpływać na oczekiwania inwestorów dotyczące kondycji amerykańskiej gospodarki – a więc pośrednio także na oczekiwania związane z popytem na ropę w tym kraju.
Jeśli dane z USA okażą się słabe, to będzie to sprzyjało dalszym spadkom notowań ropy naftowej. Z kolei dobre dane makro wcale nie muszą oznaczać wzrostu cen tego surowca – wspierałyby one bowiem wartość amerykańskiego dolara, która jest negatywnie skorelowana z notowaniami surowców.
Wykres 1. Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne.
Dorota Sierakowska
DM BOŚ
Może to Ci się spodoba
Nowy złoty pakt banków centralnych – raport surowcowy
Indeks CRB rozpoczął bieżący tydzień od delikatnego wzrostu o 0,30% do poziomu 306,83 pkt. Zwyżka ta była wypadkową mieszanych nastrojów na rynkach towarowych: rosły m.in. notowania gazu ziemnego, miedzi oraz
Dalsze spadki na ropie
Złoto na piątkowej sesji wyraźnie odreagowało. Cena od minimum do maksimum wzrosła o 31$. Zamknięcie na poziomie 1581$ to jednocześnie szczyt ustanowiony na piątkowej sesji. W szerokiej perspektywie trend pozostaje
Benzyna w Polsce jeszcze podrożeje. Jednak stabilizacja cen jest blisko
Porozumienie producentów ropy dotyczące ograniczania jej wydobycia, zawarte pod koniec 2016 roku, spowodowało odbicie na rynku ropy, a to wywołało podwyżki cen na stacjach benzynowych. Zdaniem Wojciecha Jakóbika, analityka sektora
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!