Dbajmy o środowisko i o własną kieszeń
Polacy są coraz bardziej świadomi zjawisk, które dotyczą stanu środowiska. Jak pokazuje doroczny raport sporządzony przez Ministerstwo Środowiska, aż 86% Polaków uważa, że zmiany klimatu to ważny problem. A dokładnie połowa ankietowanych zdaje sobie sprawę z tego, że stan środowiska zależy od aktywności każdego z nich.
Jak na co dzień można dbać o środowisko, wie chyba każdy – segregacja śmieci, unikanie produktów jednorazowych (chociażby reklamówek), zamiana samochodu na rower lub komunikację miejską. Często działania sprzyjające środowisku nie sprzyjają jednak naszej kieszeni – produkty ekologiczne zazwyczaj kosztują o wiele drożej od zwykłych. Nie każdego stać na troskę o środowisko. Ale może istnieją sposoby, aby działać i ekologicznie, i ekonomicznie?
Zmień żarówkę
Najprostszym sposobem oszczędzania środowiska i pieniędzy jest zadbanie o właściwe oświetlenie domu. Na to składają się zaś takie banalne czynności (z pozoru nie związane zupełnie z zagadnieniem dotyczącym energii elektrycznej i dbaniem o planetę), jak mycie okien lub dobór koloru ścian. Wpuszczenie do pomieszczeń naturalnego światła i korzystanie z dobrodziejstwa natury jest dobrym punktem wyjścia do kontrolowania domowych wydatków.
Wskazana jest także wymiana zwykłych żarówek na ekologiczne, np. na żarówki LED, które pozwalają oszczędzić w skali roku na dziesięciu wymienionych żarówkach nawet 350 złotych. A dlaczego – mógłby ktoś spytać – nie na popularne żarówki energooszczędne? Ano dlatego, że zawierają one niebezpieczną dla zdrowia rtęć (po zużyciu konieczna jest utylizacja!), ich żywotność jest pięć razy krótsza od LED i potrzebują kilku dobrych chwil, żeby osiągnąć swoje możliwości świetlne. A warto dodać, że wraz z upływem czasu z tych kilku chwil robi się kilkanaście…
LED, czyli ładnie i funkcjonalnie
Żarówki LED są energooszczędne, ponieważ oddają o wiele więcej światła niż inne źródła. LED 80% energii elektrycznej pożytkuje na energię świetlną, 20% zaś zamienia w energię cieplną – w przypadku żarówki tradycyjnej jest odwrotnie (bardziej grzeje niż świeci), jest mniej efektywna, a więc droższa.
Lampy LED dostępne są w sklepach w formie zwykłych żarówek oraz taśm. Te ostatnie oprócz tego, że korzystnie wpływają na domowy budżet (niskie rachunki za prąd) i na środowisko naturalne, dają niezwykłe możliwości w aranżacji wnętrz.
Żarówki LED można montować wszędzie, ale najlepiej sprawdzą się w łazience lub kuchni, czyli w tych miejscach, gdzie światło zapalane jest często i na krótko. Dlaczego? Ponieważ liczba włączeń nie wpływa na żywotność tych żarówek i świecą one od razu maksymalną mocą. Nie trzeba więc nieefektywnie palić światła, marnować prądu i pieniędzy.
Taśmy LED zaś znakomicie nadają się do oświetlenia schodów, korytarzy, garderoby lub podświetlenia mebli – czyli w miejscach trudno dostępnych i o ograniczonej powierzchni. Ponadto dzięki temu, że taśma jest elastyczna, można wykorzystać ją do ozdobienia framug drzwi, barku w komodzie lub okna. Taśma LED niesamowite wrażenie robi także w połączeniu ze sztukaterią lub podwieszanym sufitem. Jeszcze więcej pomysłów i wskazówek, jak pomysłowo można wykorzystać taśmy LED, można przeczytać na tym blogu.
Jeszcze efektywniej
Wymiana tradycyjnych żarówek na LED pozwala zmniejszyć roczną emisję CO₂ o 1000 kilogramów, czyli tyle, ile wytwarza samolot kursujący na trasie Warszawa-Tokio i z powrotem. Jeśli oprócz tego będziemy pamiętać o całkowitym wyłączeniu urządzeń elektronicznych (tryb pracy stand-by nie jest całkowitym wyłączeniem urządzenia, jedynie jego uśpieniem!) i unikać pozostawiania włączonego światła w pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa – wyniki te mogą być jeszcze lepsze. Co doceni nie tylko nasza kieszeń, ale i Matka Natura.
Może to Ci się spodoba
3,3 mln Polaków zamierza w te wakacje wykupić polisę turystyczną
Z roku na rok coraz więcej Polaków kupuje ubezpieczenie turystyczne. W tym roku z 4,5 mln osób wybierających się w podróż zagraniczną 3,3 mln wykupi taką polisę – wynika z badania Mondial Assistance.
Wynajem pracowników coraz popularniejszy w sektorze IT
Body leasing, czyli wynajem pracowników, z którymi został zawarty stosunek pracy na rzecz innych podmiotów, staje się coraz popularniejszy w IT. Dzięki tej formie współpracy znacząco spada koszt całego projektu i ryzyko z nim
Szkoda całkowita w OC i AC – sprawdź na co uważać
Istnieje wiele sposobów na uzyskanie ubezpieczenia komunikacyjnego. Jednym z nich jest szkoda całkowita. Może to być dobre rozwiązanie dla firmy ubezpieczeniowej, ale może być też niekorzystne dla kierowcy, który zostaje
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!