Ekologiczne osiedla zamiast tradycyjnego mieszkania?

Ekologiczne osiedla zamiast tradycyjnego mieszkania?

Ekologiczny tryb życia zyskuje coraz więcej zwolenników. Najbardziej zauważalne procesy można zaobserwować w dużym mieście, gdzie panuje trend na organiczne żywność i ubiór,  a teraz na ekologiczne domy i bloki mieszkaniowe. Czym tak naprawdę są „zielone osiedla”?

Jakiś czas temu jedynym wyznacznikiem ekologii w budownictwie była głównie energooszczędność. Współcześnie zagadnienie to jest rozszerzone o dodatkowe pojęcia, takie jak: odpowiedni wybór surowców i jak najmniejsza ingerencja w środowisko naturalne w czasie budowy i po jej zakończeniu. Powodem jest nie tylko wpasowanie się domu w naturalne otoczenie, ale narzucenie przyszłym domownikom ekologicznego trybu życia. Im więcej osób zdecyduje się na takie rozwiązanie, tym szybciej i efektowniej można zbudować „zdrowe” społeczeństwo.

Jak to wygląda w zachodnich krajach?

Moda na eko-budownictwo została zapoczątkowana przez Skandynawów. Cały czas planowane są inwestycje, które będę zgodne z naturą (budowle z organicznych surowców), wykorzystujące naturalną energię. Za ich przykładem poszli niemieccy  i francuscy budowniczy, którzy miłują się w architekturze pasywnej i budują domy szkieletowe. Z kolei pierwszym światowym osiedlem, powstałym według reguł „eko-livingu” jest Beddington Zero Energy Development w Londynie. Każde mieszkanie powstało z surowców, pochodzących z recyklingu. Osiedle jest wyposażone w panele solarne (zajmujące powierzchnię 777m2), które zapewniają mu zapotrzebowanie na energię. Wykorzystuje się również deszcz – deszczówka jest zbierana i ponownie wykorzystywana. W obrębie obiektu obowiązuje zakaz poruszania się samochodami.

Jak to wygląda w Polsce?

W Polsce także istnieje potrzeba tworzenia kompleksów mieszkaniowych, przyjaznych dla środowiska. W niektórych miejscach w Polsce już od lat trwają prace nad ekologicznymi osiedlami. Podczas budowy instaluje się w każdym mieszkaniu kolektory słoneczne oraz przełomowy system w ciepłownictwie, czyli logotermy. Dzięki temu koszty użycia energii na ogrzewanie pomieszczeń oraz wody są ograniczone do minimum. Przykładowymi osiedlami są: Ecoria w Poznaniu, Ogrody Diany w Gdańsku

gazetainwestycyjna.pl2 osiedla

Ciekawa polityka została zastosowana wobec mieszkańców Gdańska-Osowy. Firma inwestycyjna zaproponowała pierwszym klientom atrakcyjną ofertę – jeśli ktoś kupił mieszkanie w pierwszym etapie projektowania, nie musi opłacać rachunków za jego ogrzewanie przez dziesięć lat. Według relacji inwestora, nie jest to ogromny ubytek w zyskach, ponieważ cena eksploatacji energooszczędnego osiedla jest niesamowicie niska. Do ocieplania kompleksu wykorzystuje się tylko 10% energii, która jest pobierana przez pozostałe obecnie budowane „nieekologiczne” budynki.

Kolejną nietypową inwestycją jest Ekomiasteczko Siewierz, położone niedaleko Zalewu Przeczycko-Siewierskiego. Ma ono być wzorem współczesnego „miasta-ogrodu”. Jego zabudowę będą stanowić urokliwe kamieniczki oraz okazałe wille. Zajmie powierzchnię 120 hektarów, które będą podzielone na kilka stref mieszkalnych. Główne hasła projektu  to „zieleń i woda” – architekci planują szesnaście parków, w centrum miasteczka ma znajdować się ogromny kompleks stawów, a przy jeziorze ma zostać zbudowane molo. W Siewierzu powstanie także centrum biznesowe, które będzie na skraju „miasta-ogrodu” i oddzieli je od autostrady i głośnej strefy.

Koszt ekologicznego życia

Budowle ekologiczne są drogą inwestycją – lokal w zielonym osiedlu jest kilkakrotnie droższy, niż mieszkanie w tradycyjnym bloku. Jednak życie w ekologicznym domu lub osiedlu jest o wiele tańsze. Koszty eksploatacji są redukowane do minimum – pobieranie energii odbywa się w łatwy, tani i naturalny sposób, użytkownicy nie są zależni od dostawców prądu, gazu i innych usług, których cena gwałtownie rośnie.

Coraz częstsze budowy osiedli ekologicznych były podyktowane wymogami Unii Europejskiej, która nakazała państwom członkowskim zredukować eksploatację energii o 9% (do 2016 roku). Popularność zielonych osiedli oraz energooszczędnych i inteligentnych domów może przyczynić się do tego, że z roku na rok surowce i sprzęty wymagane do budowy takiego obiektu, będą powszechniejsze i tańsze.

Oświetlenie osiedli

Projekt oświetlenia osiedla to nieodłączna część planu inwestycyjnego. Innowacyjne systemy oświetlenia cechują się energooszczędnością, wysoką estetyką i są przyjazne dla środowiska. Coraz częściej produkowane są nowoczesne lampy, które odpowiednio dobierają światło do otoczenia. Zewnętrzne oświetlenie musi cechować się długotrwałym czasem pracy, być wydajne i trwałe (szeroki asortyment posiada sklep: www.lampyiswiatlo.pl).

Czy ekologiczne mieszkania są konkurencją dla standardowych osiedli? Istnieją firmy, które od lat projektują i budują funkcjonalne i komfortowe rozwiązania. Z każdym rokiem, standardy się zmieniają, dlatego firmy budowlane z długoletnim stażem także powinny modernizować swoją ofertę i iść z duchem czasu. Współcześnie przestrzeń – niezależnie od typu domu – zagospodarowuje się w ten sam optymalny sposób. Dodatkowym udogodnieniem, wpływającym na wygląd i użyteczność mieszkania, jest fachowe wykończenie i aranżacja każdego wnętrza (ciekawe projekty można znaleźć na stronie: www.yourinteriors.pl, a meble ekologiczne oferuje www.activmeble.com).

Previous Rynek deweloperski bije kolejne rekordy
Next Wyciskanie i tłoczenie, czyli w co inwestują przedsiębiorcy i konsumenci

Może to Ci się spodoba

Inwestowanie 0 Comments

Niewielkie samoloty coraz popularniejsze. W Polsce rozwija się infrastruktura dla małego lotnictwa

Małe lotnictwo zdobywa w Polsce coraz większą popularność. Wciąż jednak standardy potrzebnej do latania infrastruktury, lądowisk i hangarów, pozostawiają wiele do życzenia. – Zorganizowanie lądowiska nie jest wielką inwestycją – zapewnia prezes Celier

Inwestowanie 0 Comments

Dzięki audytowi energetycznemu firmy mogą zaoszczędzić 10 proc. kosztów energii

Dostosowanie się do zaleceń po audycie energetycznym może przynieść firmom oszczędność zużycia energii na poziomie 5–10 proc. – wynika z obserwacji firmy Enetech. Co więcej, zwykle nie wiąże się to ze znacznymi

Inwestowanie 0 Comments

Dobre perspektywy przed polską giełdą

Zdaniem analityków Templeton Asset Management TFI jesień na światowych giełdach będzie udana, ponieważ światowa gospodarka stabilnie się rozwija. W Polsce dobre wyniki notować mogą spółki informatyczne oraz eksportowe. Eksperci przypominają, że

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź