Gołębi przekaz z FED mógłby dać odbicie na surowcach – Raport surowcowy

Gołębi przekaz z FED mógłby dać odbicie na surowcach – Raport surowcowy

Przynajmniej teoretycznie, gdyż obawy zgłaszane we wrześniu przez „gołębich” członków FED dotyczyły raczej kwestii związanych z ryzykiem dla globalnego wzrostu gospodarczego. Tymczasem sytuacja w amerykańskiej gospodarce cały czas, stopniowo się poprawia. Kwestia przekazu z FED rozbija się, zatem o potencjalnych timing pierwszej podwyżki stóp w 2015 r., oraz to, jak może kształtować się polityka w latach 2015-16 r. – oczywiście chodzi tu o „wyobrażenia” rynku na bazie których budują się scenariusze na rynkach finansowych.

•Ropa w górę, bo zapasy rosły wolniej. Ale co pokażą dzisiejsze dane EIA?

•Złoto stabilnie mimo szwajcarskiego referendum

Jak spojrzymy na nieco dłuższe ujęcie wykresu koszyka surowców TRJ CRB, to widoczny jest długotrwały trend spadkowy zapoczątkowany w ostatniej dekadzie czerwca. Doprowadził on do spadku poniżej styczniowego minimum na 272 pkt., co powinno sugerować test okolic 267 pkt. opartych o minima z czerwca 2012 r. Do tego na razie nie doszło, a notowania mogą w najbliższych dniach powracać powyżej 272 pkt. Długofalowe wskazania są jednak dość silne i pokazują znacznie większy problem, z którym być może rynek będzie musiał się zmierzyć w najbliższych miesiącach – zejście poniżej 267 pkt. będzie sygnalizować kilkunastomiesięczny ruch w stronę minimów z 2009 r.

Wykres dzienny TRJ CRB (za Thomson Reuters) – tylko w załączniku PDF

•Ropa w górę, bo zapasy rosły wolniej.

Ale co pokażą dzisiejsze dane EIA? Opublikowane wczoraj tygodniowe dane API wskazały na wzrost zapasów baryłek ropy o 3,2 mln (oczekiwano 3,4-3,5 mln), oraz nieoczekiwanie sporą zniżkę zapasów benzyny o 3,7 mln baryłek i destylatów o 3 mln baryłek. Rynek natychmiast wykorzystał ten fakt do odreagowania silnej przeceny z ostatnich tygodni, chociaż ruch nie jest na razie duży. Rynek czeka na dzisiejsze wyliczenia EIA ws. zapasów (publikacja o godz. 15:30), oraz wspomniany już komunikat FED o godz. 19:00.

Na dziennym wykresie FOIL (kontrakt CFD oparty o ropę WTI) widać wyjście górą z formacji spadkowego klina, co jest dodatkowo potwierdzone na wskaźnikach. Pytanie jednak, czy rynkowi starczy siły do rozwinięcia korekty – mocnym testem dla tego scenariusza będzie rejon 85 USD/brk. Nieudany test tych okolic sprowadzi notowania czarnego złota ponownie w dół.

1

Wykres dzienny FOIL

•Złoto stabilnie mimo szwajcarskiego referendum

Kwestia referendum w Szwajcarii zaplanowanego na 30 listopada, którego wynik może wymusić na Narodowym Banku Szwajcarii spore zakupy fizycznego złota na rynku, jak na razie nie zaprząta zbytnio emocji inwestorów. Niewykluczone jednak, że im bliżej będzie tej daty i im więcej poznamy sondaży wyborczych, tym częściej będzie to pretekst do wytłumaczenia zwyżek surowca.

Zwłaszcza, że spojrzenie na złoto w dłuższej perspektywie pokazuje potrójne dno w okolicach 1180 USD/uncja w okresie ostatniego półtora roku. Jednak potwierdzeniem, że scenariusz wzrostowy zaczyna się materializować musiałoby być złamanie oporu na 1260 USD/uncja.

2

Wykres tygodniowy FGOLD

 

Opracował: Marek Rogalski – Główny analityk walutowy DM BOŚ

Previous Czekając na godz. 19:00 - Raport dzienny FX
Next Riksbank obniża stopy procentowe

Może to Ci się spodoba

Analizy surowców 0 Comments

Krótkoterminowe odreagowanie

W dniu wczorajszym cały rynek surowców odreagował po dwóch dniach bardzo silnych spadków. Złoto wzrosło o 20$, co jest tylko minimalnym odreagowaniem po wcześniejszym dwusesyjnym spadku wielkości 214$. Trend jest

Analizy surowców 0 Comments

Rywalizacja dwóch rządów w Libii – raport surowcowy

W piątek indeks CRB zanotował relatywnie niewielki spadek – o 0,02% do poziomu 272,64 pkt. Podrożały m.in. miedź, platyna, pallad, ryż oraz kakao. Z kolei na minusie po raz kolejny

Analizy surowców 0 Comments

Nadwyżka na rynku kakao

Chociaż druga połowa listopada odznaczyła się wzrostem cen kakao, to był on relatywnie niewielki – a już na początku grudnia widać powrót do negatywnej tendencji na tym rynku. Wynika to

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź