Jak obniżyć ratę kredytu walutowego?

Jak obniżyć ratę kredytu walutowego?

Z danych udostępnionych przez Biuro Informacji Kredytowej wynika, że obecnie 733 tysiące Polaków posiada kredyt hipoteczny we frankach, spłacając jednocześnie inne kredyty. Co ciekawe, prawie 99% wszystkich frankowiczów terminowo spłaca swoje zobowiązania. Wahania kursów dotyczą oczywiście także kredytów w innych walutach a radzenie sobie z ich negatywnymi konsekwencjami pozostaje dużym wyzwaniem. Co zrobić, aby na zaciągniętym kredycie nie stracić i obniżyć jego ratę?

Sposoby na obniżenie raty kredytu, który spłacany jest w walucie obcej można podzielić na dwie grupy. Te, na które 100%-owy wpływ ma sam kredytobiorca i te, w kwestii których decyzja zależy od banku, w którym zobowiązanie zostało zaciągnięte.

 Obniżenie raty kredytu „na własną rękę”: kantory walutowe

Jednym z najprostszych sposobów na obniżenie raty kredytu walutowego, jest zakup euro czy franków po kursie niższym od tych proponowanych np. przez bank, który go finansował. Obecnie nie wiąże się to z żadnymi opłatami i wystarczy podpisanie aneksu do umowy kredytowej. Ze względu na niższe koszty prowadzenia działalności, od tych stacjonarnych bardziej opłacalne stały się kantory internetowe, które mogą się pochwalić niższymi marżami i nierzadko atrakcyjniejszymi kursami. Jest to dużo wygodniejsze i bardziej bezpieczne. Do dokonania transakcji wystarczy dostęp do internetu i jakiekolwiek konto bankowe, kredytobiorca nie ryzykuje nosząc nieraz wysoką kwotę w gotówce przy sobie.

 Obniżenie raty kredytu „na własną rękę”: alerty walutowe

Wiele platform wymiany walut udostępnia możliwość korzystania z tzw. alertów walutowych. Jest to system powiadomień, które wysyłane są najczęściej w formie wiadomości SMS. Na przykład, jeśli dana osoba decyduje się na zakup określonej ilości waluty obcej wybiera przedział kursów, w ramach których gotowa jest dokonać transakcji. W momencie, gdy kurs osiąga atrakcyjną dla niego wysokość, otrzymuje powiadomienie SMS i transakcja najczęściej tego samego dnia dochodzi do skutku. Korzystne również wydaje się korzystanie z porównywarek kantorów typu Xchanger, które wysyłają powiadomienie, jeśli oczekiwany przez nas kurs pojawi się w kantorze. Nie jesteśmy zdani na notowania tylko konkretnego kantoru, a otrzymujemy informację z tego najlepszego.

 Obniżenie raty kredytu przez bank

W przypadku, gdy kredytobiorca liczy na obniżenie wysokości raty przez kredytodawcę, niestety jest zdany tylko i wyłącznie na łaskę banku. Czasami w negocjacjach warto wykorzystać argument w postaci atrakcyjniejszej oferty konkurencji, zwłaszcza w przypadku wysokich kwot kredytów hipotecznych bank może okazać się bardziej skory do współpracy z obawy, że zobowiązanie zostanie przeniesione do konkurencji.

Drugim sposobem będzie wydłużenie okresu kredytowania lub przewalutowanie kredytu na złotówki, niestety w obu tych przypadkach obniży się jedynie rata kredytu, a jego koszty w dłuższej perspektywie będą wyższe.

Jak widać możliwości obniżenia raty kredytu jest wiele, wystarczy tylko być świadomym różnych opcji i wybrać te najkorzystniejsze w danej sytuacji.

Previous Czy cena srebra pójdzie w górę?
Next Sieci handlowe mają coraz większe opóźnienia w płatnościach. W terminie płaconych jest o 10 proc. faktur mniej niż w 2014 r.

Może to Ci się spodoba

Rynek finansowy 0 Comments

Quo Vadis Banking? Współpraca banków i spółek z branży Fintech

Czy spółki fintechowe, które wykorzystują nowoczesne technologie w oferowaniu usług finansowych są szansą czy zagrożeniem dla branży bankowej? Od dłuższego czasu to pytanie jest tematem dyskusji. Współpraca pomiędzy bankami a

Rynek finansowy 0 Comments

Europejskie i polskie firmy rzadko pozyskują finansowanie z rynków kapitałowych

Utworzenie jednolitego rynku kapitałowego ma pobudzić inwestycje firm poprzez większy dostęp do finansowania. Dziś w Europie 20 proc. finansowania pochodzi z rynku kapitałowego, a pozostała część z banków. W USA proporcje są odwrotne.

Rynek finansowy 0 Comments

W tym roku 45 proc. podatników rozliczy się przez internet

Resort finansów spodziewa się, że w tym roku do fiskusa wpłynie nawet 8 milionów elektronicznych PIT-ów za 2015 roku. Badanie KPMG wskazuje, że tę drogę wybierze 45 proc. Polaków. Rośnie też

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź