Jak ocenić wartość mieszkania?

Jak ocenić wartość mieszkania?

Wycena mieszkania jest niezbędna, gdy chcemy ubiegać się o pożyczkę z zabezpieczeniem w formie posiadanej nieruchomości lub usiłujemy ją sprzedać. Jak można określić wartość mieszkania?

Rzetelne oszacowanie wartości mieszkania jest bardzo ważne. Nikt nie chce stracić majątku z powodu zniżenia ceny bądź płacić większy podatek z powodu obliczenia wartości wyższej niż realna. Najczęstszą i bezpłatna formą dokonania takiej oceny materialnej jest porównywanie ogłoszeń agencji nieruchomości obejmujące lokale o podobnym standardzie. Gdy postanawiamy wykorzystać taką metodę działania bierzmy pod uwagę, iż czasami ceny nabycia podane w ofertach to ceny początkowe i różnią się od realnego kosztu nabycia mieszkania. Niestety, metoda porównywania ofert prasowych i ogłoszeń internetowych jest najmniej dokładna, ponieważ nie zawsze znajdziemy podobne mieszkania w tej samej okolicy.

Drugą opcją indywidualnej wyceny nieruchomości może być badanie rynku w Internecie. Jest to forma zwolniona z opłat i dostępna na kilkunastu serwerach w sieci. Deklarując decyzje sprzedaży lokalu do agencji ocenę wartości przeprowadza samo biuro nieruchomości. Agent nie pobiera zapłaty za taką aktywność, ponieważ i tak naliczy prowizję w chwili podpisania umowy sprzedaży mieszkania.

Najbardziej dokładną, ale i kosztowną, metodą wyceny mieszkania jest profesjonalna usługa rzeczoznawcy. Pomoc specjalisty jest konieczna, jeśli staramy się o pożyczkę lub rzetelna wycena stanu mieszkania jest istotna z powodów prawnych.

Ewelina Uroda
www.gazetafinansowa.net

Previous Kto płaci podatek od nieruchomości?
Next BPH: raport futures

Może to Ci się spodoba

Nieruchomości 0 Comments

Krakowskie nieruchomości w cenie

Z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera wynika, że przeciętne mieszkanie w Krakowie nabywane jest średnio w cenie 6 071 zł za mkw. i najczęściej jest to lokal dwu- lub trzypokojowy.

Nieruchomości 0 Comments

Lepsze zbilansowanie największych rynków deweloperskich

Najnowsze dane z rynku mieszkań deweloperskich największych polskich miast napawają umiarkowanym optymizmem na przyszłość. Wskazują one, że rynek ten zmierza w kierunku coraz lepszego zbilansowania. Stopniowo zmniejsza się wysoka dysproporcja

Nieruchomości 0 Comments

Najpopularniejsze są mieszkania na drugim i trzecim piętrze. W Warszawie to 36 proc. transakcji

Kryterium cenowe wciąż pozostaje najważniejszym czynnikiem podczas wyboru mieszkania na krajowym rynku nieruchomości. Ogromne znaczenie zyskują także lokalizacja, dobra komunikacja z centrum oraz standard lokalu. Najpopularniejsze są nadal metraże od 40 do

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź