Jak zarabiać na obligacjach i czy to dobra alternatywa dla lokat?
Obligacje to papiery wartościowe, które emitent wydaje obligatariuszowi tym samym zapożyczając się na pewną kwotę. Czyli jest to nic innego jak pewnego rodzaju pożyczka, którą emitent bierze od obligatariusza, którym może być osoba fizyczna lub prawna. Obligacją mogą być również dobrą alternatywą dla lokat bankowych.
Ale gdzie zysk? Oczywiście emitent zobowiązuje się do zapłacenia nam za pożyczone środki. Przyjrzyjmy się zatem różnym sposobom naliczania świadczeń na rzecz inwestora płynących z zakupionych obligacji.
Obligacje zerokuponowe
Obligacje zerokuponowe to instrument, który nie podlega naliczaniu odsetek. Ten typ obligacji nazywa się również obligacjami dyskontowymi, a to z tego powodu, że cena emisyjna (ta, po której sprzedane zostają obligacje) jest dyskontowa, czyli po prostu niższa niż cena nominalna. Jak łatwo się domyślić, inwestor kupuje obligację ze zniżką, a w dniu wykupu zabiera należność powiększoną o daną zniżkę. Jest to korzystne rozwiązanie z punktu widzenia emitenta obligacji, który od początku wie ile pieniędzy będzie musiał zwrócić oraz nie musi się przejmować sytuacją, w której jego koszty nadmiernie wzrosną przez zbytni wzrost stóp procentowych.
Obligacje o stałym oprocentowaniu
Stałe oprocentowanie, w tym wypadku, jest nam gwarantowane przez cały okres zapadalności. Nie musimy się martwić sytuacją na rynku aż do dnia wykupu. Jednak zainwestować w takie papiery wartościowe jest dobrze gdy, jako inwestor spodziewamy się deflacji. Deflacja spowoduje spadek oprocentowania, jednak gdy nasze odsetki nie będą mogły ulec zmianie, to z pewnością na tym nie stracimy. Tak jak w obligacjach zerokuponowych emitent wie ile będzie musiał oddać już w dniu wyemitowania obligacji.
Obligacje o zmiennym oprocentowaniu
Oprocentowanie tych obligacji zmienia się w zależności od okresu. Poziom oprocentowania jest uzależniony od pewnej stałej marży, wynikającej z ryzyka inwestycyjnego oraz od zmiennej stopy odniesienia WIBOR. Ta zmienia się zależnie od kosztu pieniądza na rynku. Inwestycja w ten typ obligacji jest korzystna, gdy spodziewamy się wzrostu inflacji. Wtedy oprocentowanie naszych obligacji będzie rosło wraz z rozwijającą się gospodarką.
Obligacje indeksowane
Są typem obligacji o zmiennym oprocentowaniu. W tych obligacjach oprocentowanie jest uzależnione od wielkości inflacji.
Inwestycja w obligacje może okazać się trafną decyzją. Jednak trzeba pamiętać, że pożyczając pieniądze musimy wziąć pod uwagę sytuację, w której dany podmiot nie będzie w stanie spłacić należności. Aby uniknąć takiej sytuacji możemy kupować obligacje skarbowe lub korporacyjne z ratingiem AAA, które są najwyższej jakości i praktycznie gwarantują nam wypłatę należnych środków.
Na blogu konta-oszczednosciowe.blogspot.com dowiesz się, jaka jest najlepsza lokata dla twoich oszczędności.
Może to Ci się spodoba
Robotyzacja napędza powstawanie nowych miejsc pracy w nowoczesnych branżach
Automatyzacja i rozwój technologiczny przekładają się na transformację rynku pracy i spadek zatrudnienia w branżach takich jak produkcja czy rolnictwo. Z drugiej strony wpływają na dynamiczny rozwój sektora IT, kreują popyt na nowe
Rekordowy rok na rynku deweloperskim
2016 rok będzie najprawdopodobniej rekordowy na deweloperskim rynku nieruchomości mieszkaniowych. Do klientów może trafić nawet 58 tys. lokali, najwięcej od 2006 roku. Branży sprzyja wysoki nadal niedobór mieszkań na tysiąc
Do Warszawy przyjechało kilka tysięcy inwestorów i globalnych koncernów
Polski ekosystem wspierający start-upy i innowacyjne przedsięwzięcia wciąż się rozwija. Kluczowa jest dla niego wymiana doświadczeń z dojrzałymi rynkami jak USA czy Izrael, czerpanie z tamtejszych wzorców i dostosowywanie ich do wschodnioeuropejskich realiów. Temu służy
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!