Jaką obrać strategię inwestycyjną?

Jaką obrać strategię inwestycyjną?

Przy każdym funduszu ustalany jest minimalny okres inwestycji. Po przeanalizowaniu stóp zwrotu obligacji i akcji z ostatnich 12 lat, eksperci stwierdzili, iż w fundusze nie opłaca się inwestować na krótki czas.

Sytuacja na rynku funduszy jest niestabilna, co wzmaga nerwowość inwestorów i tendencję do podejmowania ważnych decyzji finansowych pod wpływem emocji. Uczestnicy, którzy dopiero zaczynają swoja przygodę z rynkiem funduszy często nie zapoznają się z podstawowymi informacjami zawartymi w materiałach informacyjnych poszczególnych i tym samym zdobycie minimalnego horyzontu inwestycyjnego.

Podstawową zasadą inwestowania mówi, że im większym ryzykiem obdarzona jest strategia inwestycyjna tym dłuższy powinien być horyzont inwestycyjny. Dlatego właśnie, w perspektywie funduszy inwestycyjnych, minimalny czas inwestycji powinien wynosić 5 lat. Dla funduszy obligacyjnych nie mniej niż 2 lata.

Zalecenia te mają racje bytu, po tym, jak zaobserwowano zmiany w stopach zwrotu funduszy i wykazane zostało ok. 30% prawdopodobieństwa straty przy inwestycji trwającej 12 miesięcy. Podobna częstotliwość straty została wykazana dla funduszy trwających dwa i trzy lata. Sytuacja ulega poprawie, gdy weźmie się pod uwagę okresy czteroletnie i dłuższe. W przypadku funduszy zaczynających się od 6-letniego okresu trwania, wszystkie kończą się stopami zwrotu na poziomie dodatnim.

Ryzyko poniesienia straty jest mniejsze jeśli chodzi o fundusze obligacji. Maleje wraz z wydłużaniem się horyzontu inwestycyjnego. W ciągu ostatnich 12 lat ponad 86% obligacji skończyło się wynikiem dodatnim.

Inwestycje półroczne zanotowały spadek 4,5%, natomiast fundusze polskich obligacji mogły się pochwalić zyskiem w ponad 95% przypadkach. Zysk na inwestycjach rocznych miał miejsce w 97,4% przypadków. Począwszy od obligacji na okres 2 lat i dłuższych, wszystkie inwestycje kończyły się zyskiem. Obecnie, średni zysk dla dwuletnich inwestycji w fundusze obligacji kształtuje się na poziomie 11, 5 %. Podane stopy zwrotu są wartościami brutto, a wartości, którymi operujemy są średnimi wartościami dla dwóch rodzajów funduszy.

Jak wynika z powyższych obliczeń, firmy zarządzające funduszami inwestycyjnymi i firmy doradcze dysponują argumentami potwierdzającymi ustalenia, jaki powinien być minimalny okres inwestycji w konkretny fundusz. Na długość tych okresów wpływają specyficzne warunki w różnych segmentach rynku finansowego oraz zmiany trendów. Stosując się do nich ograniczymy ryzyko, że do funduszy wpłaciliśmy więcej niż wypłacimy.

Joanna Walerowicz
www.gazetafinansowa.net

Previous Wzrost zysków w funduszach
Next Komentarz do rynku złotego

Może to Ci się spodoba

ABC inwestowania 0 Comments

Jak początkujący powinni inwestować na giełdzie?

Wielu młodych ludzi ma marzenia o wielkich pieniądzach i dostatnim życiu. Mają oszczędności, ale boją się inwestować i nie mają ochoty na prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Czy giełda to dobre

ABC inwestowania 0 Comments

Sklepy w centrach handlowych potrzebują coraz więcej powierzchni. Deweloperzy budują coraz większe obiekty

Sklepy w centrach handlowych stają się coraz większe – nie tylko w dużych galeriach, lecz także w mniejszych obiektach. Średnia powierzchnia lokalu, która kiedyś wynosiła ok. 100 mkw., teraz jest kilkukrotnie większa. Wymusza to

ABC inwestowania 0 Comments

Srebro kluczem do sukcesu

Nikomu nie trzeba tłumaczyć, że inwestycja w złoto się opłaca. Pozwala uciec od inflacji i dodatkowo nieustannie rośnie jego wartość. Okazuje się, że tak samo pracuje srebro. Do tej pory

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź