Jen wystrzelił w górę po apokaliptycznej sesji japońskich obligacji rządowych

Jen wystrzelił w górę po apokaliptycznej sesji japońskich obligacji rządowych

Oprócz zeszłotygodniowego wielkiego ruchu jena, po posiedzeniu EBC kursy EUR/USD i GBP/USD odnotowały potężne zwroty ku technicznym wzrostom. Jak mamy to rozumieć?

Do jena przejdziemy za chwilę, ale tak naprawdę bardziej interesowało mnie odwrócenie kursów walut europejskich w stosunku do dolara amerykańskiego w zeszłym tygodniu; schemat reakcji jena był raczej oczywisty, biorąc pod uwagę wielkość szokującego programu luzowania polityki pieniężnej przedstawionego przez BoJ. Natomiast za osłabienie dolara amerykańskiego w stosunku do Europy mogło odpowiadać kilka czynników:

Niedawne nagromadzenie kiepskich danych z USA, zwłaszcza słabe wyniki ankietowe ISM oraz niespodziewanie negatywny raport dotyczący cotygodniowej liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, opublikowany tuż przed dzisiejszym raportem o zatrudnieniu. Takie dane powodują przesunięcie w czasie przewidywanego ewentualnego ograniczenia tempa skupowania aktywów przez Fed.

We wczesnych stadiach osłabiania jena USD/JPY nie był liderem, gdyż program Rezerwy Federalnej dotyczący luzowania polityki pieniężnej był tak agresywny w porównaniu z innymi głównymi walutami. Więc część pieniędzy być może ulokowano w transakcjach na pary krzyżowe jena.

Jeśli dolar amerykański nie może być liderem z powodu ożywienia gospodarczego, może nim być z perspektywy “bezpiecznej przystani”, natomiast aktywa ryzykowne utrzymują względną równowagę, pomimo pewnej dozy nerwowości.

Dopóki sytuacja UE pozostaje niejasna pod względem systemowym czy spreadu zadłużenia, w kwestii bilansu po ECB nie można się spodziewać niczego ekspansyjnego, co mogłoby natychmiast osłabić wspólną walutę. Nadmierna ilość krótkoterminowych pozycji w długich transakcjach na USD do walut europejskich.

 

 

John J. Hardy, Head Of FX Strategy, Saxo Bank

Previous Luzowanie ilościowe nadal popularne
Next Dywidendowa hojność czy rozrzutność?

Może to Ci się spodoba

Komentarze rynkowe 0 Comments

Poranny komentarz giełdowy – dobre nastroje w Azji, czy EBC je podtrzyma

Sesja w Azji przyniosła dość duży powiew optymizmu na rynkach finansowych. Pod wpływem całkiem niezłych danych o handlu w Chinach (nadwyżka na bilansie handlowym w kwietniu wyniosła blisko 18,5 mld

Komentarze rynkowe 0 Comments

Poranny komentarz giełdowy – poszukiwanie zysków

Po świetnej sesji w USA również Europa otwiera się mocno. Inwestorzy, podbudowani zdecydowanym działaniem ze strony EBC, ruszyli do zakupów akcji, co daje szansę również graczom na GPW. Cel to

Komentarze rynkowe 0 Comments

Poranny komentarz walutowy – Krajobraz po Jackson Hole

Poniedziałkowy poranek na rynku walutowym upływa pod znakiem reakcji na zakończone już sympozjum w Jackson Hole. Wystąpienia szefów banków centralnych, w tym przede wszystkim Janet Yellen, doprowadziły do wzmożonej zmienności

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź