Kogo dotyczy obowiązek meldunkowy?
Zgodnie z obowiązującymi w Polsce ustawami każdego obywatela Rzeczpospolitej obejmuje obowiązek meldunkowy. Musi zostać zrealizowany i odpowiednio udokumentowany. Na czym w rzeczywistości polega?
O obowiązku meldunkowym należy mówić w stosunku do zameldowania/wymeldowania stałego lub czasowego, zameldowania nowo narodzonego, powiadomienia o zmianie stanu cywilnego lub śmierci członka rodziny.
Trzeba jeszcze wspomnieć, że pobyt stały to adres, pod którym zastać można obywatela. Innymi słowy deklaracja, że jest to lokalizacja, w której zamieszkuje. A pobyt czasowy, jak już nazwa podpowiada, to pozostawanie w innej miejscowości przez jakiś czas. Jeśli ponad dwa miesiące, wtedy trzeba zmienić na pobyt stały.
Aby wykonać czynność zameldowania, wymeldowania lub spełnienia innego obowiązku meldunkowego trzeba przekazać najważniejsze dane personalne, datę i miejsce urodzenia, płeć, stan cywilny, PESEL oraz dane rodziców i małżonka.
Według ustaleń Unii Europejskiej za dwa lata obowiązek meldunkowy powinien zostać zniesiony. W związku z tym każdy będzie mógł zamieszkać w wybranym przez siebie miejscu bez konieczności wypełniania dodatkowych dokumentów zameldowania.
red. Justyna Błahut
gazetafinansowa.net
Może to Ci się spodoba
Komu należy się ulga mieszkaniowa?
Od roku w polskich przepisach istnieje tak zwana ulga mieszkaniowa. Została wprowadzona, aby ułatwić przejęcie nieruchomości oraz zwolnić nowych właścicieli z dodatkowych opłat. Czym się wyróżnia? Komu i w jaki
Warszawa na tle Europy – Europejski Rynek Biurowy 2013
Analiza warszawskiego rynku biurowego, przeprowadzona przez BNP Paribas Real Estate, potwierdza przypuszczenia ekspertów – rok 2013 będzie rekordowy pod względem oddanej powierzchni biurowej. Raport Europejski Rynek Biurowy pokazuje również, że
Ronson zakończył realizację projektu Sakura II
Ronson otrzymał pozwolenie na użytkowanie drugiego etapu inwestycji Sakura zlokalizowanej tuż przy służewieckich torach wyścigów konnych. Jednocześnie Ronson może rozpocząć rozpoznawanie przychodów z przekazywanych lokali. Przed uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!