Kogo obowiązuje podatek od nieruchomości?

Kogo obowiązuje podatek od nieruchomości?

Każda gmina indywidualnie ustala wysokość opłat z podatek od nieruchomości. Pierwsza rata podatku od nieruchomości musi zostać zapłacona każdego roku do dnia 15 marca.

Podatek od nieruchomości obowiązuje użytkowników gruntów wieczystych oraz właścicieli mieszkań, garaży, budynków i innych budowli. W Polsce większość osób zobowiązana jest zapłacić podatek z tytułu posiadania mieszkania.

Rodzaje podatku od nieruchomości:

– podatek naliczany od powierzchni nieruchomości,

– podatek od części wspólnych budynku i powierzchni gruntu, gdy jest się ich współwłaścicielem,

– podatek od miejsca postojowego w podziemnym garażu,

– podatek od części wspólnych i powierzchni gruntu, gdy jest się współwłaścicielem hali garażowej.

Kwota podatku dla każdej osoby fizycznej jest naliczana przez gminę. Podatnik w ciągu 14 dni od zakupu mieszkania musi poinformować o tym fakcie gminę.

Raty płatności podatku przypadają kolejno na terminy: do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada. Podatnik nie musi płacić podatku, jeżeli gmina nie wyda decyzji o jego wysokości. W przypadku, gdy gmina wyda decyzję spóźnioną, podatek trzeba uregulować w ciągu 14 dni od daty doręczenia decyzji.

Warto sprawdzić, czy wysokość podatku została dobrze wyliczona przez gminę. Stawki są ustalane przez radę gminy i nie mogą przekroczyć pułapu stawek maksymalnych, które co roku ustalane są przez Ministra Finansów. W urzędzie gminy można otrzymać informację o stawkach obowiązujących na danym terenie.

Osoba posiadająca prawo do własnościowego lokalu spółdzielczego podatek od nieruchomości wpłaca na rachunek gminy za pośrednictwem spółdzielni. Członkowie spółdzielni regulują raty w comiesięcznych czynszach.

Joanna Walerowicz
www.gazetafinansowa.net

Previous Złoto, srebro i miedź pogłębia spadki
Next BPH: raport futures

Może to Ci się spodoba

Nieruchomości 1Comments

Pięć impulsów do zmiany mieszkania

Zakup mieszkania to jedna z najważniejszych inwestycji w życiu. Ale wybór nie musi być ostateczny, miejsce zamieszkania można bowiem zmienić. Jedni przeprowadzają się na drugi kraniec miasta, kolejni do sąsiedniego

Nieruchomości 0 Comments

Polacy kupują mieszkania za gotówkę

Co trzecia transakcja mieszkaniowa na rynku wtórnym jest przeprowadzana za gotówkę. Najczęściej kupujemy w ten sposób mieszkania w Łodzi i Poznaniu. Od 1 stycznia 2015 r. potencjalnych kredytobiorców czekają kolejne

Nieruchomości 0 Comments

Lepsze zbilansowanie największych rynków deweloperskich

Najnowsze dane z rynku mieszkań deweloperskich największych polskich miast napawają umiarkowanym optymizmem na przyszłość. Wskazują one, że rynek ten zmierza w kierunku coraz lepszego zbilansowania. Stopniowo zmniejsza się wysoka dysproporcja

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź