Komentarz do rynku złotego
Po nerwowym ubiegłym tygodniu, początek bieżącego tygodnia przyniósł uspokojenie na rynku polskiego złotego. Indeks BOSSAPLN w poniedziałek zanotował symboliczny ruch w dół, poruszając się tuż poniżej poziomu 99,20 pkt. Chociaż jeszcze na początku wczorajszej sesji notowania polskiego złotego rosły, to jednak strona podażowa okazała się silniejsza w dalszej części dnia.
Ponieważ wczoraj nie zostały opublikowane żadne istotne dane makro z Polski, to przecenę złotego można w pewnej mierze interpretować jako rezultat tego, co działo się na globalnych rynkach walut. Znaczenie miał tu m.in. spadek kursu EUR/USD, który odbił się rykoszetem także na polskim złotym.
Dzisiaj rano na wykresie BOSSAPLN również obserwujemy spokojne poruszanie się indeksu w rejonie 99,00-99,20.
Więcej ruchu na rynku polskiego złotego prawdopodobnie zobaczymy już niebawem, bowiem jeszcze przed południem mają zostać opublikowane ważne dane makroekonomiczne z Polski. O godzinie 10.00 pojawią się wyniki sprzedaży detalicznej oraz stopa bezrobocia za sierpień. Dobre odczyty prawdopodobnie wesprą polską walutę.
Niemniej jednak, równie istotne na rynku polskiego złotego mogą być informacje z zagranicy – również o godzinie 10.00 opublikowany zostanie indeks instytutu Ifo. Będzie to jedna z najważniejszych informacji dzisiejszego dnia, zwłaszcza w obliczu wczorajszych rozczarowujących odczytów indeksów PMI dla przemysłu w strefie euro. Jeśli dane z Niemiec będą dobre, to będzie to czynnik sprzyjający umocnieniu euro, a w konsekwencji może umocnić się także polski złoty.
Na razie złoty pozostaje relatywnie słaby względem amerykańskiego dolara. Obecnie kurs USD/PLN dotarł jednak do technicznego oporu w okolicach 3,13, co może chwilowo zatrzymać stronę popytową. W kolejnych godzinach kurs tej pary walutowej będzie jednak w dużym stopniu zależał od poruszania się kursu EUR/USD – umocnienie dolara w tej parze walutowej powinno doprowadzić do pokonania poziomu 3,13 na wykresie USD/PLN.
Na wykresie EUR/PLN dzisiaj rano również widzimy delikatny wzrost. Najbliższym poziomem wsparcia pozostają tu okolice 4,22, natomiast opór znajduje się już w rejonie 4,2300-4,2320.
Dorota Sierakowska
Analityk
Może to Ci się spodoba
Dolar umocnił się przed jutrzejszym posiedzeniem FOMC
Euro (EUR) utrzymuje swój poziom 1.3437, czyli blisko najniższego poziomu od 8-miesięcy w stosunku do dolara amerykańskiego (USD). Wspólna waluta znajduje się pod presją przez gorszą publikacją dotyczącą sprzedaży domów
Warszawska giełda do końca roku chce połączyć się z parkietami z Wiednia, Budapesztu, Lublany i Pragi. Myśli już także o kolejnych akwizycjach
Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie chce zdobywać nowe rynki. Jeszcze w tym roku zapowiada połączenie z parkietami w Wiedniu, Pradze, Budapeszcie i Lublanie. Zakończyła się pierwsza runda rozmów GPW z
Kiepskie dane z Eurolandu osłabiają złotego
Wczorajsza sesja na rynku walutowym została zdominowana przez wiadomości docierające zza Odry. Jak wynika z danych opublikowanych przez instytut ZEW, indeks obrazujący aktualne nastroje panujące wśród niemieckich analityków i inwestorów
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!