Komentarz surowcowy
W centrum uwagi:
• Kupujący niewrażliwi na dobre dane
• Najbliższe wsparcie w rejonie 103 USD za baryłkę
• Możliwy spadek cen złota
W środę na rynkach towarowych dominował kolor czerwony. Indeks CRB mocniej skierował się na południe, notując wczoraj spadek o 1% do poziomu 287,74 pkt. Zniżce sprzyjała sytuacja na rynku walutowym, a dokładniej – umocnienie amerykańskiego dolara: US Dollar Index wczoraj zwyżkował o 0,33%, nieznacznie korygując ostatni ruch spadkowy.
Kupujący niewrażliwi na dobre dane
O niemal 2% przeceniona została wczoraj amerykańska ropa naftowa typu WTI. W tym samym czasie podaż na rynku europejskiej ropy Brent była słabsza, co oznacza, że – zgodnie z oczekiwaniami – praktycznie zerowy dyferencjał Brent-WTI nie utrzymał się zbyt długo.
Przewaga pesymistów podczas wczorajszej sesji świadczy o wyraźnej zmianie nastrojów na rynku amerykańskiej ropy naftowej. Dotychczas ceny tego surowca żywiej reagowały na dobre dane makro, praktycznie ignorując niekorzystne informacje. Tymczasem wczoraj dane makro z USA sprzyjały kupującym – wstępny odczyt PMI dla przemysłu USA za lipiec okazał się wyższy od oczekiwań, pozytywnie zaskoczyła ilość sprzedanych w czerwcu nowych domów, a popołudniowy raport Departamentu Energii (DoE) pokazał, że w ubiegłym tygodniu w USA spadły zapasy ropy, benzyny i destylatów, tym samym potwierdzając wnioski z wtorkowego raportu Amerykańskiego Instytutu Paliw (API).
Warto zaznaczyć, że wymowa wczorajszej publikacji Departamentu Energii (DoE) jest jednoznacznie pozytywna. Potwierdza ona bowiem już czwarty z kolei spadek zapasów ropy, pomimo spadku przerobu ropy przez rafinerie oraz pomimo wzrostu importu tego surowca do USA. Co więcej, w tygodniu zakończonym 19 lipca produkcja ropy w Stanach Zjednoczonych osiągnęła niemal 7,6 mln baryłek dziennie, co oznacza największą produkcję od grudnia 1990 roku.
Wczorajszy raport wpisywał się także w ogólny dobry obraz popytu na amerykańską ropę w ostatnim miesiącu. Przez ostatnie 4 tygodnie zapasy ropy w USA spadły aż o niecałe 30 milionów baryłek! Jest to największa czterotygodniowa zniżka od 1982 roku.
Najbliższe wsparcie w rejonie 103 USD za baryłkę
Niektóre komentarze wskazują na fakt, że wczorajsza zniżka była rezultatem przede wszystkich słabych danych z Chin, jednak to uzasadnienie wydaje się przesadzone. Chiny są wprawdzie ważnym odbiorcą surowca, jednak nie tak ważnym jak Stany Zjednoczone, dlatego to dane z USA są na rynku tego surowca (a zwłaszcza na rynku amerykańskiej ropy WTI) kluczowe.
Kontynuacja spadków cen ropy w kolejnych dniach miałaby fundamentalne uzasadnienie, gdyż podaż surowca w USA systematycznie się zwiększa. Dzisiaj rano notowania ropy kierują się delikatnie w dół. Dzisiaj o nastrojach na tym rynku mogą zadecydować popołudniowe dane makro z USA (m.in. zamówienia na dobra trwałego użytku, wnioski o zasiłek dla bezrobotnych). Natomiast z technicznego punktu widzenia, pole do zniżki w krótkim terminie istnieje – najbliższym wsparciem na wykresie ropy WTI są okolice 103 USD za baryłkę.
Możliwy spadek cen złota
Tymczasem ceny złota pozostały wrażliwe na wahania wartości amerykańskiego dolara. Wczoraj silniejszy dolar był jedną z kluczowych przyczyn zniżki cen żółtego kruszcu. Ponadto, istotne były także czynniki techniczne – cena kruszcu dotarła do okolic 1350-1355 USD za uncję, które stanowią opór na wykresie złota.
Dzisiaj jednak spadek cen złota został powstrzymany w okolicach technicznej bariery w rejonie 1320-1323 USD za uncję. Średnie ruchome (14- i 30-sesyjna) wygenerowały sygnał kupna, jednak należy traktować go z ostrożnością, ponieważ takie fałszywe sygnały pojawiały się już w ostatnich miesiącach.
Dalszy scenariusz na wykresie złotego kruszcu w dużej mierze będzie kreślić sytuacja na rynkach walutowych, na których dolar wciąż ma pole do zwyżki, przynajmniej krótkoterminowej. Tym samym, istnieje dzisiaj szansa na pogłębienie spadku notowań złota.
Dorota Sierakowska
Analityk
Może to Ci się spodoba
Dolar australijski na czteroletnim minimum
Euro (EUR) rośnie nieprzerwanie od dwóch dni i osiągnęło wczoraj poziom 1.2486 w stosunku do dolara amerykańskiego (USD). Wspólna waluta odbiła się ze swojego niemal dwuletniego minimum po piątkowej konferencji
Warszawa odrabia straty, Wall Street bije rekordy
Nasze indeksy z mozołem niwelują lukę, powstałą po ukraińskiej panice. Słabnąca dynamika tego ruchu sugeruje dużą ostrożność inwestorów, choć obroty są dość wysokie. Tymczasem w Nowym Jorku wskaźniki odważnie wyznaczają
Przegląd poranny 9 maja
Sesja Amerykańska: W trakcie sesji w USA eurodolar zanotował mocny spadek z okolic 1,3993 USD do 1,3832 USD. Bezpośrednim powodem odwrotu od wspólnej waluty były słowa M. Draghiego o potencjalnych
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!