MdM: Częste pytania o nieruchomość

MdM: Częste pytania o nieruchomość

Dość skomplikowane zasady działania programu MdM sprawiają, że wiele osób ma wątpliwości co do możliwości czy sposobu skorzystania z dopłat. Home Broker wybrał pięć powtarzających się pytań o kupowaną w programie nieruchomość zadawanych przez klientów i odpowiedział na nie.

Czy możliwe jest uzyskanie dopłaty MdM do używanego mieszkania?

Nie. Program Mieszkanie dla Młodych przeznaczony jest tylko dla osób kupujących swoją pierwszą nieruchomość mieszkalną i to tylko pod warunkiem, że zakup następuje na rynku pierwotnym (czyli od dewelopera). Z dofinansowania wkładu własnego skorzystać można zarówno przy zakupie domu jak i mieszkania.

Czy budując dom systemem gospodarczym mogę otrzymać dopłatę MdM?

Program Mieszkanie dla Młodych przewiduje wsparcie tylko dla klientów kupujących nowo wybudowaną nieruchomość (mieszkanie lub dom) od „osoby, która wybudowała mieszkanie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej”, czyli na rynku pierwotnym od dewelopera.

Osoby budujące dom na własną rękę mogą za to uzyskać zwrot części wydatków na zakup materiałów budowlanych (zwrot części zapłaconego podatku VAT). Aby się o ten zwrot ubiegać, należy w określonym ustawą terminie złożyć wniosek do właściwego urzędu skarbowego wraz z kopiami pozwolenia na budowę i faktur za wydatki.

Chciałbym kupić mieszkanie od spółdzielni mieszkaniowej, czy mogę ubiegać się o dofinansowanie w ramach MdM?

Zgodnie z interpretacją Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, sytuacja, w której cena mieszkania nie jest znana w chwili składania wniosku o kredyt ani nawet w chwili przeniesienia prawa własności na kupującego (tak jest zwykle z mieszkaniami kupowanymi od spółdzielni mieszkaniowych), wyklucza mieszkania spółdzielcze z programu MdM.

Ale warto wiedzieć, że jest od tej zasady wyjątek. Jeśli lokal wybudowany przez spółdzielnię jest ukończony i jego koszty są rozliczone, a ostateczna cena znajdzie się w umowie o ustanowieniu lub przeniesieniu własności mieszkania, nabywca może skorzystać z MdM.

Czy dopłata przysługuje na mieszkanie urządzane w zaadaptowanym poddaszu?

Na mieszkanie powstałe w wyniku adaptacji pomieszczeń niemieszkalnych (np. strychów) można otrzymać dopłatę w ramach MdM. Ustawa mówi o tym, że do dopłat kwalifikują się mieszkania „nowo wybudowane”, ale nie precyzuje tego pojęcia. Wg interpretacji Ministerstwa może to być nie tylko budowa, ale i rozbudowa czy adaptacja. Kluczowe jest, by powstało nowe mieszkanie i zostało po raz pierwszy zasiedlone przez nabywcę.

Czy wykup mieszkania od towarzystwa budownictwa społecznego uprawnia mnie do skorzystania z dopłat MdM?

Nie, dopłaty przysługują tylko osobom, które kupują nowo wybudowane mieszkanie i zaciągają na ten cel kredyt hipoteczny. Wykup lokalu od TBS nie spełnia tych warunków. Podobnie nie istnieje możliwość uzyskania dofinansowania na wykup mieszkania zakładowego.

 

Marcin Krasoń, Home Broker

Previous Przegląd poranny 30 maja
Next Odreagowanie po wczorajszej sile złotego

Może to Ci się spodoba

ABC inwestowania 0 Comments

Komórki lokatorskie – Dr Construct gwarantują przydatną przestrzeń

Komórki lokatorskie są obecnie jednym z najbardziej popularnych wyborów w budownictwie. Przestrzeń, którą zapewniają to miejsce, w którym mogą być przechowywane różne narzędzia, urządzenia, a nawet rowery. Projektantom i pośrednikom

ABC inwestowania 6 komentarzy

Ryzykowne inwestowanie w nieruchomości

Z powodu kryzysu na giełdzie, który dotknął świat przez ostatnie lata, coraz więcej ludzi zastanawia się nad bezpieczniejszymi metodami inwestowania swoich oszczędności. Od zawsze kuszącą perspektywą jest wizja lokowania kapitału

Nieruchomości 0 Comments

Wybór mieszkania krok po kroku

Kupno mieszkania to poważna życiowa decyzja. Podejmując ją bierzemy pod uwagę przede wszystkim nasze indywidualnie preferencje. Nie zapominajmy o równie ważnych aspektach prawnych tej inwestycji. Rozpoczynając poszukiwania warto sporządzić listę

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź