Możliwe odbicie na europejskich giełdach

Możliwe odbicie na europejskich giełdach

S&P dotarł do wsparcia (1498 pkt) i książkowo odbił się od niego zyskując 24 pkt (1,5 proc.). Dzięki temu również inwestorzy w Europie mogą zakosztować dziś zwyżek.

Czwartkowe notowania w Europie długo układały się po myśli pasywnie nastawionych do rynku inwestorów – nie działo się nic godnego uwagi. Dopiero po południu wyraźną przewagę osiągnęła podaż, co czego impulsem mogła być wypowiedź Mario Draghiego, prezesa ECB, który ocenił, że europejska gospodarka wciąż jest daleka od wyjścia z marazmu i dopiero pod koniec roku mogą pojawić się sygnały powolnego ożywienia. Ponieważ giełdy dyskontują ożywienie gospodarki – bynajmniej nie o niewielkiej skali – już od listopada zeszłego roku, taka ocena nie mogła przypaść inwestorom do gustu. DAX stracił 1,2 proc., FTSE 1,1 proc., a CAC40 1,0 proc. Poddał się także WIG20 (w dół o 0,6 proc.), ale nie BUX (plus 0,3 proc.).

Na nastroje inwestorów – i w Europie i w USA – niewielki wpływ wywarła tym razem publikacja danych z rynku pracy. Liczba cotygodniowych wniosków o zasiłki wyniosła 346 tys. wobec oczekiwanych 345 tys. Trudno się więc dziwić niemrawej reakcji. Niemniej neutralne początkowo zachowanie S&P, zostało zaburzone już po zakończeniu notowań w Europie. Indeks najpierw spadł z 1613 do 1598 pkt (o ok. 1 proc.), a następnie odbił do 1622 pkt, a więc o ok. 1,5 proc. Poziom 1598 pkt nie jest przypadkowy – to szczyt z kwietnia osiągnięty wówczas dwukrotnie (wskazywałem na jego prawdopodobną rolę we wczorajszym komentarzu).

Choć zachowanie inwestorów w USA uprawdopodabnia zakończenie – przynajmniej chwilowe – trendu spadkowego, inwestorzy w Azji zachowali sceptycyzm. Kospi stracił 1,8 proc. nadrabiając w ten sposób wcześniejszą nieobecność, zaś Nikkei stracił 0,2 proc., na co wpływ miała zwołana konferencja dotycząca zmian w systemie funduszy emerytalnych (inwestorzy znali tylko godzinę konferencji, nie jej szczegóły. Dla nas może to być bardzo ciekawe wydarzenie). Indeks giełdy w Szanghaju stracił 1,4 proc., a w Hong Kongu 1,3 proc.

Dla inwestorów na Starym Kontynencie ważniejsze jest jednak zachowanie Wall Street niż rynków wschodnich. Ponieważ S&P wskazuje na książkowe (a więc trochę podejrzane 😉 zakończenie korekty, nastroje mogą się poprawić (także na GPW). Końcówka będzie zależała od publikowanych w USA danych z rynku pracy.

 

Emil Szweda, Open Finance

Previous Komentarz do rynku złotego
Next BPH: raport rynek akcji

Może to Ci się spodoba

Komentarze rynkowe 0 Comments

Dolar zyskuje po FOMC

W reakcji na posiedzenie FOMC dolar umocnił się do głównych walut. FOMC nie potwierdził rynkowych oczekiwań, że na pierwsze cięcie QE3 przyjdzie zaczekać do marca 2014 roku. Oznacza to, przynajmniej

Komentarze rynkowe 0 Comments

Chiny toną w długach

Ze względu na niewielką ilość publikacji makroekonomicznych, poniedziałkowa sesja na światowym rynku finansowym upłynęła wyjątkowo spokojnie. Uwagę inwestorów po obu stronach Oceanu po raz kolejny przyciągnęły spekulacje na temat przyszłości

Komentarze rynkowe 0 Comments

Niezdrowa euforia po decyzji Fed

W środę w USA (tak jak i na całym giełdowym świecie) liczyło się tylko to, że kończyło się posiedzenie FOMC. Było to posiedzenie, podczas którego opublikowane zostały nowe prognozy gospodarcze

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź