Niechęć do wzrostów (w USA)
W piątek Wall Street nie dostała wielu informacji, na których można by było budować ruchy na rynkach. W nocy opublikowane jednak zostały dane o lipcowej inflacji w Chinach. Oczekiwano, że pozostanie na poziomie 2,7 proc. r/r i tyle wyniosła. Potem dowiedzieliśmy się jeszcze, że produkcja przemysłowa wzrosła o 9,7 proc. r/r (oczekiwano 9 proc.), a sprzedaż detaliczna wzrosła o 13,2 proc. r/r (oczekiwano 13,3 proc.).
Publikacja danych o zapasach w hurtowniach amerykańskich nigdy nie doprowadza jednak do ruchów na rynkach i piątkowa publikacja też nie była wyjątkiem. Odnotujmy, że zapasy spadły o 0,2 proc. (oczekiwano wzrostu o 0,2 proc.). Im wyższe zapasy tym wyższy PKB.
Rynek akcji nadal nie bardzo wiedział, co ma robić. Indeksy rozpoczęły dzień od zwyżki, ale bardzo szybko załamały się i zabarwiły na czerwono. Indeks DJIA przełamał nawet lipcowe wsparcie, ale zaraz potem zawrócił. Na dwie godziny przed końcem sesji indeksy wróciły do poziomu niewiele niższego od czwartkowego zamknięcia. Tam czekano na końcową rozgrywkę. Jej po prostu nie było. Niewielki spadek indeksów nie ma żadnego znaczenie prognostycznego.
GPW rozpoczęła dzień od niewielkiego wzrostu WIG20, ale bardzo szybko z tego wzrostu zrobił się około półprocentowy spadek. Byłoby gorzej, gdyby nie wzrost cen akcji KGHM reagującej na znowu drożejącą miedź (wynik chińskich danych makro). Po tym spadku indeks delikatnie pełzł na północ.
Giełdy zagraniczne naszym bykom nie pomagały, ale przed pobudką w USA WIG20 zameldował się na poziomie neutralnym. W zasadzie dotarł tam wyłącznie dzięki KGHM (umacniała WIG20 o blisko 0,4 punktu procentowego). Tam też na długi czas indeks ugrzązł.
Po rozpoczęciu sesji w USA indeksy ruszyły na północ. WIG20 w tej fazie pomagał oprócz KGHM wzrost ceny akcji Pekao i PKO BP. Mimo tego udało się zakończyć dzień niewielką zwyżką (0,33 proc), dzięki czemu WIG20 zakończył tydzień półprocentowym wzrostem. Dużo lepiej zachował się MWIG40 (podciągnięty mocno w samej końcówce, co najlepiej nie wyglądało) zyskując w piątek 1,12 proc. i SWIG80 (0,79 proc.). Oba te indeksy zakończyły tydzień solidną zwyżką, ale wykupione oscylatory aż proszą się o korektę.
Piotr Kuczyński
Główny Analityk
Xelion
Może to Ci się spodoba
Komentarz surowcowy
W centrum uwagi: • Cena gazu ziemnego w USA w dół • Fundamenty sprzyjają dalszym spadkom Wczorajsze wyraźne osłabienie amerykańskiego dolara sprzyjało stronie popytowej na rynkach towarowych. Indeks CRB zanotował
Wielka Brytania uciekła recesji
Z danych brytyjskiego urzędu statystycznego (ONS) wynika, że gospodarka Wielkiej Brytanii uniknęła trzeciego dna recesji , notując wzrost o 0,3% w pierwszym kwartale tego roku. Te wyniki przewyższyły prognozy, które
Możliwy burzliwy dzień na rynkach
Obok sytuacji w Syrii inwestorzy obserwować będą dane dotyczące amerykańskiego PKB oraz wystąpienia szefów regionalnych oddziałów Fed. Środa przyniosła kontynuację spadków w Europie, co jest niedwuznacznym sygnałem, że rynki bardziej
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!