Niezakłócony eksport ropy naftowej z Iraku – raport surowcowy
Poprzedni tydzień na rynkach towarowych zakończył się przewagą koloru czerwonego. Notowania indeksu CRB w piątek spadły o 0,22% do poziomu 292,43 pkt. Wzrosły ceny m.in. gazu ziemnego, palladu, miedzi i soi, podczas gdy większość pozostałych surowców i towarów zakończyła sesję na wyraźnym minusie.
Irak w centrum uwagi na rynku ropy
W piątek notowania ropy naftowej zakończyły sesję na minusie. W przypadku ropy Brent spadek wynosił niemal procent, z kolei na rynku ropy WTI zniżka była symboliczna i wyniosła niecałe 0,1%.
Notowania ropy naftowej w minionym tygodniu balansowały pomiędzy zwyżką a spadkiem ze względu na sprzeczne informacje napływające z różnych części świata. Z jednej strony, w krótkim terminie inwestorzy obawiają się zaburzeń w produkcji ropy, wynikających z toczących się konfliktów na Bliskim Wschodzie oraz na Ukrainie. Z drugiej strony, długoterminowa perspektywa pozostaje korzystna dla strony podażowej, ponieważ oczekiwany jest wzrost globalnej podaży ropy naftowej. Z nadwyżkami surowca mamy do czynienia w Stanach Zjednoczonych, w rejonie Morza Północnego oraz w Afryce Zachodniej.
Najwięcej uwagi przyciąga obecnie sytuacja w Iraku. Trwają walki pomiędzy oficjalnymi władzami kraju a islamistami skupionymi na terytorium Kurdystanu, a więc na północy Iraku. Chociaż wciąż na rynkach spekuluje się o możliwości spadku eksportu ropy naftowej z tego kraju ze względu na napięcia polityczne, to póki co te obawy nie znajdują potwierdzenia w faktach.
Eksport ropy naftowej z południowej części Iraku w lipcu znalazł się na poziomie zbliżonym do rekordów, natomiast ropa naftowa z Kurdystanu jest transportowana ropociągiem biegnącym przez Turcję. Ropociąg ten był zamknięty na początku konfliktu w Iraku, jednak obecnie operuje normalnie i transportuje 120 tys. baryłek ropy naftowej dziennie.
Dzisiaj rano notowania ropy WTI delikatnie rosną, jednak wciąż poruszają się w konsolidacji rozpoczętej w ubiegłym tygodniu. W najbliższych dniach to właśnie sytuacja w Iraku będzie prawdopodobnie głównym czynnikiem decydującym o kształtowaniu się cen ropy naftowej.
Wykres 1. Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne.
Upalne lato a wzrost cen gazu
Tymczasem notowania gazu ziemnego w USA znajdują się ostatnio pod większą presją strony popytowej. Miniony tydzień na rynku tego surowca był najlepszy od lutego, a dzisiaj notowania gazu otworzyły się luką wzrostową, tuż poniżej psychologicznego oporu na poziomie 4 USD za mln BTU.
Wzrost cen gazu ziemnego w ostatnim czasie wynikał ze zwiększonego popytu na ten surowiec do celów klimatyzacyjnych – początek sierpnia był bowiem w wielu częściach USA upalny. Również w najbliższych tygodniach oczekiwane jest utrzymanie się wysokich temperatur, co będzie wspierać stronę popytową na rynku gazu ziemnego.
Niemniej jednak, szanse na wyraźne wybicie cen gazu ziemnego ponad poziom 4 USD za mln BTU są ograniczone, bowiem podaż gazu w Stanach Zjednoczonych jest spora. Wzrost w krótkim terminie jest realistycznym scenariuszem, ale wraz z nadejściem chłodniejszej pogody, na rynku gazu mogą powrócić spadki cen.
Wykres 2. Notowania gazu ziemnego w USA – dane dzienne.
Dorota Sierakowska
DM BOŚ
Może to Ci się spodoba
Leniwy handel surowcami pod nieobecność USA i UK – raport surowcowy
W piątek notowania indeksu CRB nieznacznie wzrosły – o 0,20% do poziomu 308,26 pkt. Tym samym, ten surowcowy agregat zakończył miniony tydzień na plusie. Najlepiej radziły sobie surowce energetyczne, miedź
Polska Grupa Górnicza chce do 2030 roku przeznaczać 1,7 mld zł rocznie na inwestycje
Polska Grupa Górnicza zapowiada duże inwestycje. Strategia na lata 2017–2030 zakłada, że średniorocznie na inwestycje trafiać będzie 1,7 mld zł. Najważniejsze będą nakłady na udostępnianie nowych ścian wydobywczych i drążenie wyrobisk,
Raport surowcowy – Indeksy surowcowe pod presją
Od czerwca bieżącego roku surowcowy indeks Thomson Reuters/Jefferies znajduje się w wyraźnym trendzie spadkowym. Ostatnie sesje przyniosło sforsowanie okolic dołka z początku tego roku wskazując, iż obawy co do spadku
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!