Niezmienna retoryka przedstawicieli OPEC – raport surowcowy

Niezmienna retoryka przedstawicieli OPEC – raport surowcowy

W piątek na rynkach towarowych przeważał kolor czerwony. Notowania indeksu CRB spadły o 0,68% do poziomu 243,75 pkt. Najmocniej przeceniona została ropa naftowa, której cena pikowała w dół o niemal 3%.

Popyt na ropę pod znakiem zapytania

Przecena ropy naftowej pod koniec minionego tygodnia była wypadkową tych samych czynników, które zdominowały wyobraźnię inwestorów w ciągu ostatnich kilku tygodni. Chodzi więc znów o dużą produkcję oraz o wątpliwy popyt na ropę naftową.

Ten drugi czynnik wynika przede wszystkim z obaw o stan globalnej gospodarki. Dane z kluczowej na rynkach surowcowych gospodarki Chin przynoszą ostatnio rozczarowanie – opublikowana w piątek dynamika produkcji przemysłowej w listopadzie była mniejsza od oczekiwań. Obecnie inwestorzy wyczekują na wtorkowy odczyt wstępnego indeksu PMI za grudzień. Również gospodarki wielu krajów Unii Europejskiej znajdują się w trudnej sytuacji, przy czym na pierwszy plan zaczyna znów wybijać się chwiejna politycznie i ekonomicznie Grecja.

Nieco lepiej jest w USA, jednak i tak oczekiwania dotyczące poziomu globalnego popytu na ropę naftową w przyszłym roku są coraz mniejsze. W ubiegłym tygodniu Międzynarodowa Agencja Energetyczna obniżyła prognozy popytu na ropę na przyszły rok. Podobne wnioski w swoich raportach przedstawiły: Energy Information Administration (część amerykańskiego Departamentu Energii) oraz kartel OPEC.

OPEC niewzruszone na spadek cen

Dzisiaj rano notowania ropy naftowej odbijają nieco w górę, jednak wynika to prawdopodobnie bardziej z kwestii technicznych niż fundamentalnych. Stronie podażowej na rynku tego surowca wciąż sprzyjają wypowiedzi przedstawicieli krajów produkujących ropę.

W ostatnich dniach minister ds. energii w Zjednoczonych Emiratach Arabskich powiedział, że produkcja ropy naftowej w OPEC prawdopodobnie pozostanie na dotychczasowym poziomie nawet jeśli cena tego surowca na globalnym rynku spadnie do poziomu 40 USD za baryłkę. Gdyby faktycznie taki poziom cenowy został osiągnięty, to według ministra, musiałyby upłynąć co najmniej trzy miesiące, zanim OPEC zdecydowałby się na zwołanie nadzwyczajnego spotkania.

Również kierujący OPEC Abdullah Al-Badri bronił polityki kartelu. Twierdził on, że pomimo spadku cen ropy naftowej, nie ma potrzeby ograniczania produkcji tego surowca przez OPEC. Badri stwierdził, że dynamiczna przecena ropy naftowej nie odzwierciedla fundamentów na rynku ropy i może wynikać z działań spekulantów.

1

Wykres 1. Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne.

Dorota Sierakowska
DM BOŚ

Previous Poranny komentarz giełdowy – szansa na wzrostowe odreagowanie
Next Dolar czeka na FED - Raport dzienny FX

Może to Ci się spodoba

Analizy surowców 0 Comments

Surowce w krótkoterminowym trendzie wzrostowym

Złoto wzrosło w dniu wczorajszym po raz siódmy w przeciągu ostatnich ośmiu sesji. Wczoraj cena przebiła opór wynikający z linii tenkan sen, z kolei w dniu dzisiejszym (jak i pod

Analizy surowców 0 Comments

Zapasy ropy w Cushing nadal spadają – raport surowcowy

Wczoraj na rynkach towarowych dominowały dobre nastroje. Indeks CRB zakończył sesję zwyżką o 0,41% do poziomu 306,76 pkt. Na niewielkich minusach znalazły się notowania złota, miedzi, a nieco większe zniżki

Analizy surowców 0 Comments

Polska Grupa Górnicza chce do 2030 roku przeznaczać 1,7 mld zł rocznie na inwestycje

Polska Grupa Górnicza zapowiada duże inwestycje. Strategia na lata 2017–2030 zakłada, że średniorocznie na inwestycje trafiać będzie 1,7 mld zł. Najważniejsze będą nakłady na udostępnianie nowych ścian wydobywczych i drążenie wyrobisk,

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź