Nominacja Janet Yellen kontra politycy
W USA byki żywiły się w środę kilkoma informacjami. Rynkową było to, że Alcoa opublikowała po wtorkowej sesji swój bardzo dobry raport kwartalny rozpoczynając tak zawsze dla byków korzystny sezon publikacji raportów kwartalnych. Również rynkową było to, że Barack Obama desygnuje na stanowisko szefa Fed Janet Yellen. Pomagały też bykom spekulacje zgodnie z którymi Yellen (uważana za bardziej „gołębią” niż Ben Bernanke) może nawet zwiększyć program skupu aktywów.
W kontekście tej ostatniej informacji lokowała się publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC. Członkowie Fed byli nieugięci i uważali, że w bieżącym roku należy zmniejszyć zakupy aktywów. Pamiętać jednak trzeba, że uważali tak przed rozpoczęciem awantury politycznej i przed częściowym paraliżem rządu. Z całą pewnością zmienili teraz zdanie, a po nominacji Janet Yellen mogą je zmienić na dłużej.
Byki i niedźwiedzie żywiły się jednak nadal przede wszystkim polityką. Na początku sesji na Wall Street sytuacja nadal była bardzo jednoznaczna – brak porozumienia. Potem na tym polu pojawiło się kilka nowych inicjatyw. Bykom mogło trochę pomagać planowane po sesji spotkanie przedstawicieli Partii Demokratycznej zasiadających w Izbie Reprezentantów z prezydentem Obamą. Poza tym Harry Reid, lider większości w Senacie (Demokrata) powiedział, że w Senacie znajdą się Republikanie chcący głosować za podniesieniem limitu zadłużenia.
Okazało się też, że 18. osobowa delegacja Republikanów zasiadających w Izbie Reprezentantów, pod wodzą Johna Boehnera, też spotka się z prezydentem. Co prawda z tego obozu dochodziły głosy o nieugiętej postawie Republikanów, ale coraz głośniejsza stawała się krążąca po rynku pogłoska zgodnie z którą zwaśnione strony ocalą twarz podnosząc limit zadłużenia i przenosząc problem na 2015 rok.
Rynek akcji rozpoczął sesję mikroskopijnymi zwyżkami, potem zanurkował (NASDAQ tracił już ponad jeden procent). Po dwóch godzinach nadzieje na osiągnięcie choćby częściowego porozumienia i Janet Yellen na czele Fed zaczęły indeksy powoli podnosić. Daleko nie dotarły. Nieufność w stosunku do polityków była zbyt duża.
Nawet wypowiedzi Janet Yellen po ogłoszeniu nominacji przez prezydenta na półgodziny przed końcem sesji nie pomogły bykom. Faktem jest, że mówiła nieco „na okrągło”. Wiele jest do zrobienia, żeby gospodarka USA była w dobrym stanie, Fed musi dbać o niską inflację i pomagać rynkowi pracy (to są dwa równorzędne mandaty Fed), Fed powinien dyskutować, a potem prezentować jednolite stanowisko (to nowość).
Nie było w tych wypowiedziach niczego nieoczekiwanego i być może dlatego podaż zaczęła pod koniec sesji przyciskać. Sesja zakończyła się praktycznie neutralnie –symbolicznym wzrostem S&P 500 i niewielkim spadkiem NASDAQ. To zdecydowanie nie był sukces byków.
GPW we wtorek też (podobnie jak inne giełdy) miała do wyboru reakcję (negatywną) na przecenę w USA albo reakcję (pozytywną) na desygnowania Janet Yellen na stanowisko szefa Fed i na dobre wyniki Alcoa. Rezultatem było neutralne otwarcie.
Bardzo szybko niedźwiedzie zdominowały jednak rynek, mimo że na innych giełdach panował spokój. WIG20 zaczął spadać. Ten spazm podaży został również szybko opanowany i WIG20 spokojnie wrócił w okolice wtorkowego zamknięcia. Potem wzrost był nieco słabszy niż indeksy na innych giełdach europejskich, ale w okolicach południa sytuacja się wyrównała i WIG20 zyskiwał około pół procent.
W okolicach pobudki w USA WIG20 wrócił w okolice poziomu neutralnego. Sytuacja zaczęła się poprawiać tuż przed rozpoczęciem sesji w Stanach. Potem, mimo że indeksy w USA osuwały się, nasz rynek nie odpuścił i WIG20 zakończył dzień wzrostem o 0,47 proc. Nasi inwestorzy po prostu zaczęli zajmować pozycje przed możliwym porozumieniem w USA.
Piotr Kuczyński
Główny Analityk
Xelion
Może to Ci się spodoba
Jen traci przed publikacją PKB w Japonii
Euro (EUR) spadło do poziomu 1.3368 w stosunku do dolara amerykańskiego (USD). Wspólna waluta obecnie osiągnęła najniższy poziom od listopada 2013 roku. Dzisiaj zostanie opublikowany indeks niemieckiego instytutu ZEW (sentyment
Możliwa kontynuacja zwyżek w Europie
Nowe rekordy indeksów na Wall Street, zwyżki w Azji i brak nowych negatywnych informacji – tyle powinno wystarczyć, by znów popchnąć indeksy pod górę. Wtorkowe notowania w Europie toczyły się
Poranny komentarz walutowy – wydarzenie tygodnia za nami. Draghi zdecydowanie osłabił euro
Wczoraj miało miejsce wydarzenie dnia, tygodnia, a może nawet i miesiąca. Może ono zmieniać, w średnim terminie, układ sił na głównej parze EURUSD, a mowa tu o wypowiedziach Mario Draghiego.
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!