Nowozelandzki dolar pod presją podaży – raport dzienny FX
Dzisiaj rano efekty wczorajszego wystąpienia Janet Yellen przed amerykańskim Senatem powoli się zacierają. O ile we wtorek amerykański dolar umocnił się po słowach Yellen, to już dzisiaj ta waluta zeszła na dalszy plan, a o sytuacji na wykresach poszczególnych par walutowych decydują dane także spoza USA.
Wykres 1. Notowania EUR/USD – dane dzienne.
EUR/USD w dół, ale nieznacznie
Wczoraj notowania eurodolara przekroczyły w dół barierę 1,36 i dotarły na koniec dnia w okolice 1,3568. Rejon 1,3565-1,3573 był technicznym poziomem wsparcia, jednak niezbyt skutecznym, jak pokazało zachowanie się kursu EUR/USD.
Dzisiaj rano notowania tej pary walutowej nadal spadają – obecnie zeszły one poniżej poziomu 1,3560. Skala dzisiejszej zniżki jest niewielka w porównaniu do wczorajszych przecen, niemniej jednak jeśli notowania EUR/USD szybko nie powrócą przynajmniej ponad 1,3570, a najlepiej ponad 1,36 – to prawdopodobnie będziemy świadkami dalszego osuwania się wartości tej pary walutowej na południe. Najbliższym istotnym poziomem technicznego wsparcia są okolice 1,3500-1,3510, które byłyby silną barierą dla niedźwiedzi.
Dane o inflacji pogrążają NZD
Dzisiaj rano uwagę inwestorów przyciąga sytuacja na wykresie NZD/USD. Wartość tego kursu walutowego wczoraj zeszła poniżej 0,88, a dzisiaj kontynuuje dynamiczne spadki – rano przekroczony został w dół poziom 0,87.
Bezpośrednią przyczyną dzisiejszego spadku wartości nowozelandzkiego dolara były dane dotyczące inflacji w Nowej Zelandii. Dzisiaj podano bowiem, że w II kw. br. inflacja CPI w tym kraju w ujęciu rdr wzrosła o 1,6%. Jest to wprawdzie przyspieszenie z wcześniejszych 1,5% rdr, jednak to mniejsza dynamika niż oczekiwano na rynku – konsensus wynosił 1,8% rdr.
Rozczarowujące tempo inflacji konsumenckiej budzi pytania o dalsze podwyżki stóp procentowych w Nowej Zelandii. Obecnie Bank Rezerw Nowej Zelandii (RBNZ) zacieśnia politykę monetarną – i na rynku spodziewana jest raczej kontynuacja tych działań. Najbliższe posiedzenie banku zaplanowane jest na 23 lipca i oczekiwana jest wtedy podwyżka stóp o 25 punktów bazowych do poziomu 3,5%. Niemniej jednak, gorsze dane dotyczące inflacji budzą spekulacje dotyczące możliwej rezygnacji banku z rychłego podnoszenia stóp.
Aukcja mleka a notowania NZD
Dane o inflacji to ważny czynnik wpływający na spadek kursu NZD/USD – ale nie jedyny. Już wczoraj notowania tej pary walutowej znajdowały się pod presją podaży. Z jednej strony, odpowiadała za to siła USD po słowach Yellen. Z drugiej strony, na presję tę wpłynęły wyniki aukcji mleka organizowanej przez nowozelandzką Fonterra Co-operative Group. Na aukcji tej spadły ceny mleka, co było wynikiem słabego popytu.
To zaś jest niekorzystna sytuacja dla nowozelandzkiego dolara. Przemysł nabiałowy generuje bowiem aż 7% PKB Nowej Zelandii. Fonterra Co-operative Group – spółdzielnia, której właścicielami jest ok. 10,5 tys. farmerów – to największy na świecie eksporter nabiału, odpowiadający za aż jedną trzecią globalnego handlu tego typu produktami.
Wykres 2. Notowania NZD/USD – dane dzienne.
Dorota Sierakowska
DM BOŚ
Może to Ci się spodoba
Przegląd poranny 27 października
Sesja Azjatycka: Początek nowego tygodnia przynosi wzrost wyceny eurodolara z zakresu 1,2675 USD do poziomu 1,2714 USD. Dodatkowo obserwujemy podbicie wyceny wspólnej waluty wobec funta szterlinga oraz franka szwajcarskiego. Kluczowe
Kolejne rekordy słabości rosyjskiego rubla
Czwartkowa sesja przynosi kolejne rekordy słabości rubla wobec amerykańskiego dolara. Aktualne maksima na parze wynoszą ok. 41,60 USD/RUB i są to równocześnie historyczne szczyty. Do słabości rosyjskiej waluty w dalszym
Nowe minima na EUR/USD – raport dzienny FX
Początek bieżącego tygodnia przynosi kontynuację słabej passy eurodolara. Obecnie notowania tej pary walutowej znajdują się na najniższym poziomie od niemal roku i zbliżają się do ważnego wsparcia w okolicach 1,31.
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!