Odreagowanie na złotym – komentarz PLN
Początek bieżącego tygodnia jest dla polskiego złotego okazją do odrobienia części strat z poprzedniego tygodnia. Indeks BOSSAPLN, który wczoraj rano zbliżył się do poziomu 97 pkt., ostatecznie nie zdołał przekroczyć tej bariery, a jego wartość wzrosła i również dzisiaj rano kontynuuje ruch w górę.
Wykres 1. Notowania BOSSAPLN – dane dzienne.
W poniedziałek kalendarz danych makro nie obfitował w istotne informacje z Polski, dlatego notowania polskiej waluty podążały pod dyktando sytuacji na eurodolarze. Poniedziałkowe delikatne odbicie kursu EUR/USD pozwoliło także złotemu na odreagowanie.
Nie bez znaczenia była także sytuacja techniczna na parach powiązanych z PLN. Notowania USD/PLN wczoraj otarły się o poziom 3,30, który okazał się ważnym poziomem oporu i powstrzymał notowania tej pary walutowej od dalszych wzrostów. Dzisiaj kurs tej pary walutowej ustabilizował się w okolicach 3,2820-3,2900.
Wykres 2. Notowania USD/PLN – dane dzienne.
O podobnym, technicznym odreagowaniu możemy mówić także w przypadku notowań EUR/PLN. Wartość tej pary walutowej wczoraj zbliżyła się do technicznego oporu w okolicach 4,19 i właśnie w tym rejonie podaż wykazała zwiększoną aktywność, spychając notowania EUR/PLN w dół. Dzisiaj rano cena tej pary walutowej porusza się tuż powyżej technicznego wsparcia w okolicach 4,17.
Wykres 3. Notowania EUR/PLN – dane dzienne.
Częściowo za wczorajsze odreagowanie polskiej waluty odpowiadały słowa członka RPP, Jerzego Hausnera, który wyraził wątpliwość co do zasadności obniżania stóp procentowych w obecnej sytuacji rynkowej. Hausner powiedział, że nie jest przekonany, że taki ruch pobudziłby gospodarkę i inflację.
Niemniej jednak, nie zmienia to faktu, że cięcie stóp na październikowym posiedzeniu RPP jest bardzo prawdopodobne. Obecnie w wartości polskiego złotego jest już uwzględniona obniżka stóp o 25 pkt. bazowych.
Dzisiaj w kalendarzu makro pojawią się dane dotyczące salda rachunku bieżącego w Polsce za II kwartał, jednak prawdopodobnie nie będą one miały istotnego przełożenia na kurs polskiej waluty. Złoty będzie poruszał się wciąż pod dyktando szerokiego rynku i danych z kluczowych gospodarek świata.
Dorota Sierakowska
DM BOŚ
Może to Ci się spodoba
Komentarz do rynku złotego
Środowy, poranny handel na rynku złotego przynosi próbę korekty ostatniego osłabienia polskiej waluty. Złoty wyceniany jest przez inwestorów następująco: 4,1762 PLN za euro, 3,0608 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,3741
Złoto i ropa rosną, gdyż Obama autoryzuje ataki na islamistów w Iraku
Euro (EUR) wzrosło do poziomu 1.3393 po czym spadło do poziomu 1.3336 w stosunku do dolara amerykańskiego (USD) w czasie trwania konferencji prasowej Europejskiego Banku Centralnego (ECB), a przed jej
Europa przed szansą na wzrost. Kiedy WIG20 opadnie z sił?
Zachowanie Wall Street wczoraj wieczorem oraz przełożone głosowanie w Kongresie w sprawie Syrii mogą pozwolić na wzrost na otwarciu na giełdach europejskich. Wczorajsze zwyżki na giełdach europejskich nie były może
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!