Odreagowanie po wczorajszej sile złotego

Odreagowanie po wczorajszej sile złotego

Polska waluta w ostatnich dniach radzi sobie bardzo dobrze. Złoty umocnił się wczoraj istotnie względem głównych światowych walut, kontynuując trwającą już niemal dwa tygodnie dobrą passę. W rezultacie, indeks BOSSAPLN w czwartek wyraźnie wystrzelił w górę, przekraczając poziom 101 pkt. i w ciągu sesji docierając do rejonu 101,40 pkt. Dzisiaj rano na wykresie tego indeksu widać delikatne odreagowanie – wartość BOSSAPLN zeszła poniżej 101,30 pkt. Nie zmienia to jednak faktu, że wartość indeksu wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie na tle ostatnich kilku tygodni.

1

Wykres 1. Notowania BOSSAPLN – dane dzienne.

Najbardziej spektakularne ruchy cen są widoczne na wykresie EUR/PLN. Wspólna europejska waluta w ostatnich dniach radziła sobie słabo także względem amerykańskiego dolara – szkodziły jej spekulacje dotyczące możliwości obniżenia stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny. Tymczasem w relacji do polskiego złotego, euro spadło wczoraj do najniższego poziomu od końca grudnia 2013 roku.

Wczoraj notowania EUR/USD spadły poniżej poziomu 4,14, jednak już dzisiaj odrobiły część strat. Najbliższy techniczny pór to okolice poziomu 4,15, natomiast wsparciem jest rejon 4,1350-4,1380 oraz 4,1290.

2

Wykres 2. Notowania EUR/PLN – dane dzienne.

Dużo mniejszy spadek polska waluta zanotowała względem amerykańskiego dolara. USD wykazywał się ostatnio siłą na szerokim rynku walutowym, dlatego wczorajsza zniżka kursu USD/PLN doprowadziła tę parę walutową w czasie trwania sesji do poziomu najniższego jedynie od połowy maja. Okolice 3,0380-3,0400 to najbliższy poziom wsparcia.

3

Wykres 3. Notowania USD/PLN – dane dzienne.

Polski złoty w tym tygodniu był silny nawet pomimo faktu, że dane makro z polskiej gospodarki były rozczarowujące. Poniedziałkowe informacje o sprzedaży detalicznej i stopie bezrobocia za kwiecień były gorsze od oczekiwań rynkowych.

Dzisiaj pojawią się kolejne dane makro w Polsce, które będą testem dla polskiej waluty. O godzinie 10.00 opublikowany zostanie finalny odczyt PKB za I kwartał br.

 

Dorota Sierakowska
DM BOŚ

Previous MdM: Częste pytania o nieruchomość
Next Poranny komentarz giełdowy – pozory mylą

Może to Ci się spodoba

Komentarze rynkowe 0 Comments

Komentarz do rynku złotego

Wtorkowy, poranny handel na rynku złotego przynosi próbę kontynuacji wczorajszego umocnienia polskiej waluty. Złoty wyceniany jest przez inwestorów następująco: 4,1373 PLN za euro, 3,1585 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,3703

Komentarze rynkowe 0 Comments

Odbicie na Wall Street

Najważniejszym wydarzeniem piątkowej sesji była publikacja danych obrazujących aktualną sytuację ekonomiczną w Stanach Zjednoczonych. Uwagę inwestorów po obu stronach Oceanu przyciągnęły wiadomości na temat PKB, które – po wyjątkowo słabym

Komentarze rynkowe 0 Comments

KGHM prognozuje wzrost cen miedzi

Ceny miedzi zarówno w krótkim, jak i długim okresie będą rosnąć – prognozuje KGHM. Koncern spodziewa się, że w ciągu dwóch lat ceny wrócą do poziomu 8 tys. dolarów za

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź